Reklama

Straty liczone w milionach. Zwolnień w MZK, POSiR i PCKiN „Zamek” ma nie być

Wiele instytucji, firm, przedsiębiorstw, zakładów pracy bardzo boleśnie odczuwa skutki stanu epidemii, związanej w rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. Spośród kilkunastu ważnych dla mieszkańców instytucji w Przemyślu, chyba najbardziej dramatyczna sytuacja panuje w: Miejskim Zakładzie Komunikacji, Przemyskim Ośrodku Sportu i Rekreacji i Przemyskim Centrum Kultury i Nauki „Zamek”. Wszystkie notują poważne straty, które – mamy nadzieję – uda się wyrównać i które nie spowodują utraty pracy przez pracowników.

Miejski Zakład Komunikacji sp. z o.o. pod górkę ma już od dawna. Obostrzenia, dotyczące m.in. sposobu korzystania z komunikacji miejskiej, są bolesne. Pasażerowie bali się i wciąż się boją podróżować w ten sposób, więc czerwone autobusy przemyskiego MZK świecą pustkami[paywall].

Wprowadzone zakazy spowodowały drastyczny, bo aż 80-procentowy spadek sprzedaży biletów, natomiast liczba przejeżdżanych kilometrów (w ramach świadczonych usług przewozowych) zmniejszyła się zaledwie o mniej więcej 11 procent. Taki stan rzeczy spowodował, że pracownicy muszą być mobilni, ale przychody firmy spadły dramatycznie. Część osób skorzystała z przysługującej im opieki nad dziećmi, wykorzystywane są zaległe urlopy, pracownicy administracyjni pracują zdalnie. Obiekty spółki wykorzystywane są do działalności podstawowej i dodatkowej, chociaż część podnajemców, z uwagi na zaistniałą sytuację, wystąpiła do MZK z wnioskiem o przesunięcie opłat za czynsz.

– Wysokość strat finansowych poniesionych przez spółkę w kwietniu jest trudna do oszacowania. Jednak przy tak dużym spadku przychodów ze sprzedaży biletów, wynoszącym blisko 300 tysięcy złotych i przy równocześnie nieznacznie zmniejszonym zapotrzebowaniu na świadczenie usług przewozowych, a do tego przy ogromnym spadku przychodów z działalności dodatkowej, straty mogą być bardzo duże. Mimo to, z uwagi na zakres wykonywanych usług, zarząd nie przewiduje zwolnień – zapewnił prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Reklama

Przyjdą lepsze czasy...

13 marca br. zupełnie przestały funkcjonować obiekty należące do Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji: hala sportowa, kryta pływalnia, POSiR Fit czy tor saneczkowy. Zostały zamknięte do odwołania. To główne źródła utrzymania ośrodka. Stok narciarski nie przyniósł praktycznie żadnych profitów, bo zimy w naszym kraju nie było. Były tylko straty. Teraz zaatakował koronawirus SARS-CoV-2. Straty, jakie poniósł POSiR w pierwszym kwartale 2020 r., wynoszą ok. 300 tys. zł, nie licząc tych bieżących czy zaległych długów, które regularnie spłaca.

– Aby zminimalizować skutki zastoju spowodowanego pandemią, wszystkie należące do POSiR-u obiekty zostały zabezpieczone w taki sposób, by nie generowały niepotrzebnych kosztów. Obiekty non stop są dozorowane i utrzymywane w jak najlepszym porządku. Pracownicy wykorzystują zaległe urlopy i – podzielony na kwartały – urlop przysługujący im w bieżącym roku. Dodatkowo każdy z pracowników, łącznie z dyrekcją, udał lub uda się na pięciodniowy urlop bezpłatny. Wszystko odbywa się oczywiście na zasadzie rotacji. Załoga POSiR-u wie, że z chwilą zakończenia obecnie panującej sytuacji, przyjdzie czas, w którym będą mieli szansę na choć częściowe nadrobienie – nie tylko finansowych – zaległości. Wszystkie te działania wdrażane są po to, by nie dopuścić do zwolnień. Dyrekcja robi wszystko, by żaden z pracowników nie musiał stracić pracy – wyjaśnił prezydent W. Bakun.

Reklama

Musimy się z tym zmierzyć

Nie było dnia w działalności Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, kiedy instytucja  nie serwowałaby mieszkańcom rozrywki, koncertów, spektakli i kultury na wysokim poziomie. Od 12 marca br. działalność centrum została zawieszona. Na czas nieokreślony. Zaplanowane wcześniej imprezy zostały przeniesione na inny termin lub zupełnie odwołane. Zawieszone zostało także zwiedzanie Zamku Kazimierzowskiego, w którym PCKiN ma swoją siedzibę. Na zyskach ze wspomnianych przedsięwzięć „Zamek” opierał swoje funkcjonowanie, wkładając w nie przy tym niemałe pieniądze). Nagle wszystko stanęło.

– Ósmego marca odbył się u nas ostatni koncert. Od tego momentu robiliśmy to, co mogliśmy. Przede wszystkim przeprowadziliśmy prace porządkowo-remontowe, odmalowaliśmy scenę, szyliśmy maseczki. Straciliśmy dochód z biletów wstępu ze zwiedzania zamku. A to w zeszłym roku cieszyło się ogromną popularnością. Odwiedziło nas ponad 25 tysięcy osób. Straciliśmy dochód z wynajmu sali widowiskowej, z biletów wstępu na imprezy. Sytuacja jest bardzo trudna, ale musimy się z tym zmierzyć. Jaka to strata? Na pewno około 45 tysięcy złotych. Kiedy wróci normalność, będziemy organizować koncerty miejscowych artystów. Tak, aby nie wydawać pieniędzy na honoraria. Będziemy musieli oszczędzać. Robimy wszystko, aby ochronić się przed zwolnieniami z pracy. Nie wyobrażam sobie, by uszczuplić ludzki potencjał, którym dysponujemy – stwierdziła dyrektor PCKiN „Zamek” Renata Nowakowska.

Reklama

Skutki trudne do przewidzenia

Zapytaliśmy, w jaki sposób władze miasta zamierzają pomóc tym instytucjom? Czy jest opracowana jakaś strategia działań na przyszłość? – Na bieżąco z odpowiedzialnymi służbami  monitorujemy sytuację. Wszelkie podejmowane w najbliższej przyszłości kroki będą uzależnione od wielu czynników, których w obecnej chwili nikt nie jest w stanie przewidzieć – podsumował W. Bakun.


fot.Mariusz Godos
Święto Zamku Kazimierzowskiego gromadziło tłumy przemyślan.


fot.Mariusz Godos
Miejski Zakład Komunikacji sp. z o.o. w Przemyślu pod górkę ma już od dawna. Przed wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii ledwo zipał, a teraz...


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    tsa - niezalogowany 2020-04-29 23:17:49

    A propos tego POSiRU i związanej z nim nartostrady, czy może raczej NARTO-STRATY, to czy moglibyście podać do wiadomości publicznej, ile ten zdychający, nierentowny i chybiony interes działał w tym sezonie ?!? Bo rekord z ubiegłych lat to było, zdaje się, 9 dni ?!? Czy nie został pobity ?!?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Bolo - niezalogowany 2020-04-30 07:31:07

    Pozwalniać darmozjadów,nierobów.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kiju - niezalogowany 2020-04-30 08:03:17

    W tym roku  0,ale pomimo negatywnych warunków i prognoż pogodowych kilka razy próbowano śnieżyc.Rezultat jak było widać.Kto imiennie podjał taką decyzje???.Stan sprzetu jest w fatalnym stanie ponieważ nie dba sie o niego.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama