W wyniku zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r. wojsko Rzeczypospolitej zdobyło liczne łupy, w tym oręż i mundury tureckie. W wyprawie brali udział także żołnierze pochodzący z Radomyśla (pow. stalowowolski) i okolic, dowodzeni przez Nikodema Żaboklickiego.
Według podań ludowych żołnierze wrócili do Radomyśla nad Sanem dopiero wiosną 1684, w Wielki Piątek. Ubrani w zdobyczne mundury i wyposażeni w turecką broń, postanowili zaciągnąć straż przed Grobem Chrystusa, składając w ten sposób podziękowanie za szczęśliwy powrót do domu, co dało początek tradycji.
Święta Wielkanocne obfitują m.in. w liczne zwyczaje, tradycje, symbole w różnych regionach Polski. Do jednych z nich zalicza się pełnienie straży w kościołach przy grobie Pańskim od Wielkiego Piątku do ranka Niedzieli Wielkanocnej.
Szczególnie uroczyście obchodzony jest w województwie podkarpackim – w Woli Rzeczyckiej oraz w Radomyślu nad Sanem.
W Wielką Niedzielę odbywa się defilada (często z orkiestrą dętą), połączona z pokazem musztry. Turki przybierają wtedy mundury ozdobione szarfami, pomponami lub kwiatami. Po uroczystym przemarszu uczestnicy defilady obchodzą wszystkie domostwa i składają gospodarzom wielkanocne życzenia.
Tradycja pełnienia straży przy grobie Chrystusa w kościołach powoli zanika. Obok niektóre fotografie turków z 10 miejscowości w XXI wieku (na wielu zdjęciach brakuje dokładnych dat).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Sarzynie też sa