Strażacy ochotnicy z Fredropola twierdzą, że wójt bez ich wiedzy wymienił zamek w jednym z pomieszczeń remizy strażackiej. Wójt z kolei podkreśla, że właścicielem budynku jest gmina i to strażacy wcześniej – nie powiadamiając go – wymienili zamek w drzwiach. Jednym z wątków sprawy jest znalezienie lokalizacji dla stacji karetki pogotowia. Strażacy uważają, że to pretekst do tego, żeby ich wyrzucić i zlikwidować jednostkę. Wójt zapewnia, że nie ma takich zamiarów.
Między strażakami z OSP Fredropol a wójtem gminy Fredropol Mariuszem Śnieżkiem iskrzy od dawna. Zdaniem wójta, jednostka[paywall] nie wypełnia należycie swoich obowiązków, a kontrole Państwowej Straży Pożarnej miały wykazać wiele zastrzeżeń. Z kolei druhowie odpowiadają, że to wójt nie wywiązuje się należycie z obowiązku utrzymywania i troski o jednostkę, która jest zrzeszona w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Obie strony mają do siebie tyle uwag, że można by temu poświęcić odrębny artykuł.
Teraz jednak poszło o klucze do jednego z pomieszczeń w remizie. W czwartek, 24 stycznia, prezes OSP Fredropol Zdzisław Jamroz usłyszał od sekretarza urzędu gminy, że ma oddać klucze do remizy. Umówił się z nim na drugi dzień rano. – Powiedział, że mam przynieść wszystkie klucze, nawet te od samochodu – relacjonuje Z. Jamroz.
– Popołudniu poszedłem do remizy, nie mogę otworzyć drzwi do biura. Patrzę: nie ten zamek. To jest włamanie – mówi prezes OSP. – Przecież tam jest sprzęt, który jest w gestii pana prezesa – dodaje inny strażak.
– Budynek remizy jest własnością gminy, za którą odpowiada wójt. Jednostka OSP ma w użyczeniu garaż na wszystkie auta, który jest na tyle duży, że mieści się tam pozostały sprzęt. Jeszcze za poprzedniego wójta zostały udzielone zgody na korzystanie z dwóch innych pomieszczeń obok, ale jednostka nigdy nie miała prawa wyłączności do nich – podkreśla Mariusz Śnieżek.
Według wójta, z pomieszczenia, do którego został wymieniony zamek, korzystał również kierowca autobusu szkolnego. – Naszym obowiązkiem było takie miejsce dla niego zorganizować. Przez kilka lat tak było i nigdy nie słyszałem o zastrzeżeniach z którejkolwiek strony – mówi.
W grudniu jednak kierowca zgłosił w gminie, że zamek do wspomnianego pomieszczenia został wymieniony i on nie może się tam dostać. – Powiedziałem, żeby temat na razie uspokoić i znaleźliśmy dla niego miejsce w urzędzie – mówi wójt. I zaznacza, że o wymianie zamka nie został przez nikogo poinformowany. – Jeśli zrobił to pan Jamroz, powinien nam to zgłosić – twierdzi.
– Dlaczego miałem wójta informować? Ja jestem władającym tego pomieszczenia. Wpuściłem tam kierowcę dobrowolnie, po koleżeńsku – mówi Z. Jamroz. Jak wynika z jego słów, relacje między strażakami i kierowcą się popsuły, więc i zgoda na korzystanie z biura się skończyła.
Istotnym wątkiem sprawy jest to, że na wiosnę w gminie Fredropol na stałe ma stacjonować zespół karetki pogotowia ratunkowego – podobnie jak ma to miejsce od kilku lat w Birczy i Nienadowej. – Jest to szansa, którą musimy za wszelką cenę wykorzystać, wiedząc jak trudny jest teren naszej gminy – podkreśla.
Jedną z propozycji zlokalizowania stacji jest remiza. Trzeba jednak dostosować pomieszczenia do wytycznych sanepidu. Gdy pracownicy urzędu udali się do budynku, do jednej z sal się nie dostali, bo faktycznie zamek był wymieniony. – Doszliśmy do wniosku, że go wymienimy, bo nie wiedzieliśmy, że zrobił to pan Jamroz i kto ma dostęp do pomieszczenia – mówi M. Śnieżek.
Wójt i jego urzędnicy zapewniają, że prezesa OSP o wymianie zamka poinformowali. Ten twierdzi, że nie.
Według wójta w garażu jest wystarczająco dużo miejsca, żeby stały tam dwa samochody strażackie i karetka. Strażacy pokazują co innego: trzy stanowiska są zajęte przez dwa wozy bojowe i jeden lekki – volkswagen transporter. – I gdzie one mają stać, pod domem prezesa? – pyta jeden ze strażaków. – Wójt się ze mną nie liczy. A czy nie powinien ze mną o tym porozmawiać? – pyta D. Jamroz.
M. Śnieżek wyjaśnia, że jedno z aut bojowych zostanie przekazane do OSP Młodowice w miejsce starego samochodu, który ma trafić do muzeum ratownictwa w Przemyślu. Miejsce więc się zwolni.
Zdaniem strażaków karetka mogłaby stacjonować w remizie w Aksmanicach, która i tak nie jest użytkowana. – Nie byłoby to ze szkodą dla bezpieczeństwa – przekonują. – Nie mamy nic przeciwko karetce, może stać nawet tutaj, jeśli byłoby miejsce. Ale miejsca nie ma – zaznaczają. Ich zdaniem, taka lokalizacja wypływa tylko z chęci usunięcia jednostki OSP.
Wójt zapewnia, że strażaków z remizy nie wyrzuci, bo sal jest dużo. – Jeśli łatwiej będzie dostosować do wytycznych sanepidu pomieszczenia na dole, strażacy otrzymają sale na górze. A jeśli stacja pogotowia będzie na górze, strażacy zostaną na dole. Nikt nikogo nie wyrzuca – podkreśla.
Przy czym dodaje stanowczo: – Nie będę pytał pana prezesa, czy on wyraża zgodę na to, żeby we Fredropolu była karetka z ratownikami przez 24 godziny na dobę. To jest historyczna chwila dla tej gminy i ludzie chcą, żeby karetka była, bo ona zapewni bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom.
Zdaniem M. Śnieżka, jeśli będzie duży opór ze strony strażaków, jest w stanie znaleźć lokalizację w innej miejscowości. – Mieszkańcy są gotowi przyjąć pogotowie do siebie i znaleźć dla nich miejsce. Taka propozycja pojawiła się z Huwnik. Uważałem jednak, że Fredropol jest najbardziej strategicznym miejscem, a ratownicy i strażacy mogą dzięki temu lepiej współpracować – mówi.
fot.Paweł Bugira
Wójt Mariusz Śnieżek zapewnia, że nikogo wyrzucać nie chce i znajdzie miejsce dla wszystkich. W ostateczności baza dla karetki znajdzie się w innej miejscowości.

Pomieszczenie, do którego przenieśli się strażacy. Zdjęcie nadesłane przez strażaków.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Panie Wójcie mieszkańcy Huwnik będą dumni jak u nas będzie stacjonować zespół ratownictwa medycznego .
Kolejny absurd w gminie Fredropol. Czy ratownictwo medyczne nie może się zmieścić obok straży pożarnej.????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Przecież obie formacje mają nieść pomoc potrzebującym i to często w tym samym przypadku jednocześnie, więc gdzie tu sens i logika.Aż się prosi, żeby szukać w tej sprawie drugiego dna i wszystko wskazuje, że trzeba go szukać u strażaków, bo wójt jak zwykle stara się zadbać o mieszkańców i jak zwykle "ktoś" mu w tym przeszkadza. Smutna i straszna jest ta głupota ludzka..........
Wystarczy popatrzyć na zdjęcie na ktòrym jest pan ktòry sromotnie przegrał wybory z obecnym wòjtem oraz jego pełnomocnik wyborczy. Wszyscy wiedzą o co chodzi .
Z igły widły, ktoś się w końcu wziął za nierobów ze straży, którzy nagle jak maja coś robić to szukają winy gdzie indziej a nie u siebie! Czas dać pomyśleć ludziom, którzy się do tego nadają a kontrkandydatowi obecnego wójta życzyć tylko kolejnych owocnych pomysłów na szukanie „aferek”.
Dobra robota Panie Wójcie. Tak trzymać! Każdy wie jak funkcjonuje Straż we Fredropolu. Częściej niż pożary gaszą własne pragnienia.
ludzie z Fredropola i okolic wy już nic nie będziecie mieć
Zamiast szukać kolejnych afer proszę wziąć się za robotę! A swoją drogą to gdzie ci strażacy widzę ludzi którzy zostali nagrani przez jedną osobę przeciwko wójtowi z przedszkolem nie wyszło czepimy się czegoś nowego! Pozdrawiam wójta
Pan Śnieżek to najlepszy wójt w historii !! Pozdrawiam Panie Mariuszu !
Grr ale przystojniak z tego naszego wójta
Panowie „strażacy” w końcu się dowiedzieli, że to jednostka ochotniczej straży pożarnej a nie świetlica i miejsce animacji czasu wolnego...
Patrząc na zdjęcie to pomyślałam ze to z programu „bimbrownicy” a nie OSP. ... leśne dziadki
Proszę pamiętać że NIKT w internecie nie jest anonimowy !
Patrząc na reprezentacje strażaków ze zdjęcia to gdyby płonął mój dobytek to chyba wolałbym patrzeć jak sobie spodnie niż oddać w ręce tych panów. Chyba czas ustąpić miejsca młodszym i ambitniejszym.
Niedługo nie bedzie już straży w gminie. Zanim dojedzie państwowa straż z Przemyśla minie godzina. Ta gmina to obraz nędzy i dziadostwa,a w Huwnikach OSP już zostało wykończone.
A pan Stefan M od kiedy jest strażakiem w OSP Fredropol Żeby tak się ośmieszać i nie potrafić pogodzić z porażką kontrkandydata Pana Wójta. A tak naprawdę to ci pseudo strażacy trzeźwi na akcje którą sami spowodują podpalając trawy na wiosnę nie wyjeżdżają o ile im się uda wyjechać .
OSP Fredropol jest za tym aby karetka znalazła się we Fredropolu. Bardzo dobrze aby tak się stało natomiast w umowie z przed lat straz pożarna z Fredropola wchodząc do KSRG ma wpisane 3 pojazdy. 2 pojazdy duże bojowe oraz 1 pojazd lekki. W tej chwili takie 3 pojazdy są w garazach OSP Fredropol. Nie można wycofac żadnego pojazdu bo zniweczymy to co kiedyś osiągnął Wójt Żak kiedy jednosta z Fredropola została wpisana do tego systemu. Co to oznacza? Każdy mieszkaniec Gminy po tel na nr alarmowy może liczyć na pomoc straży w innym przypadku trzeba czekać na straż z Przemysla. Jest to odległość więc nim ta straż przyjedzie to już nie ma po co. Zamki w strazy nikt nie ma prawa zmienić ponieważ jest tam sprzęt który właśnie zamknięto i uniemozliwiono dostep do niego strażakow. Świadomie stworzono zagrożenie dla zycia i zdrowia mieszkańców.
Panie P niech pan nie pie..doli głupot !
Fredropolanka Fredropolaninowi. Informuje ze bylam w komisji i ten Pan sromotnie wygral z obecnym Wojtem we Fredropolu i to chyba boli
O prosze. Jest kwiat OSP we Fredropolu... A przepraszam to tylko kilka jakis dziwnych osob ktore sa niedowartosciowane przez zycie. Niestety czasami trzeba umiec ze sceny zejsc. Tylko hmmm no tak, najpierw trzeba sie na tej scenie znalezc. Panowie moze lepiej zajac sie czyms waznym i odpowiednim dla was? Moze warto np zamiast brac sie za rzeczy o ktorych nie macie pojecia wziasc sie za jakies granie w bierki albo cos tego typu. I prosze dac juz spokoj z tymi wymyslami na wojta i ta cala blazenada. Zyjcie sobie w tym swoim wlasnym swiecie i nie robcie wstydu calej gminie.
Wojt Zak mial osiagniecie wsrod strazakow ogromne -najmocniejsza glowe
Bzdura jeszcze się przekonacie że ten Pan to porządny człowiek i broni ludzi których WÓJT chce zniszczyc
Pani Pamelo wybory wygrał tylko w tym Fredropolu dla pozostałych miejscowości jest mało znaczącą osobą, która jak myśle, teraz szuka każdego pretekstu na wygarnięcie wójtowi. Dlaczego nie chce zmieniać niczego w innych miejscowościach gdzie poparcia nie uzyskał wcale?
Żenada. To nie są strażacy!!! To handlarze wodą. Wojewódzki szuka nowej "wodzianki" :) Którego proponujecie?
Tom wyjaśnij o co chodzi z tymi miejscami garażowymi. Samochody strażackie chyba najwięcej czasu spędzają na podwórku prywatnym. Więc remiza chyba nie jest potrzebna.
Z tego co wiem, właściciel gdy udostępnia lokal na podstawie umowy, z chwilą przekazania kluczy, nie ma prawa bez wiedzy wynajmującego wejść do lokalu, a tym bardziej wymieniać zamek. Można go nawet oskarżyć o włamanie. Jak to było we Fredropolu? Bo nie znam szczegółów, a i jeszcze jedno, co tam z tym masztem w Młodowicach, o którym piszą tutaj: https://www.portalprzemyski.pl/dziwne-okolicznosci-inwestycji-pod-fredropolem/ Była decyzja środowiskowa czy nie? Bo nie mogę znaleźć na stronie gminy żadnego obwieszczenia.
Tak czytam niektóre komentarze i ręce opadają. O wyglądzie, o przegranych wyborach i o jesze wielu innych. Tylko to wszystko nie na temat. Tu chodzi o to że ktoś wtargnął do remizy pod nieobecność strażaków i powymienial zamki. Czy nikt już nie umie czytać ze zrozumieniem. A jeżeli chodzi o wygląd to niech każdy popatrzy się na siebie.
Przepraszam, napisałam że kolega w efekcie "nudy" to napisał, zresztą lepsze to niż cyberprzemoc czy inne tego typu rzeczy
Natomiast ma Pani rację, nie było to na temat artykułu
https://www.youtube.com/watch?v=-edIwUADluw. Prosze sobie poogladac ten kawalek. Na pierwszym zdjeciu tego artykulu widze tych panow zywcem wyjetych z Rancza :) Az trudno uwierzyc ze Panowie z pierwszego zdjecia wzoruja sie na laweczce z serialu :D Pewnie jakas niedopita flaszeczka popularny mamrot tez gdzies stoi kolo was. Z was tacy strazacy, ze tylko sie modlic aby nigdy juz nie bylo pozaru bo ojjj biedni ci ludzie ktorym pomoc maja niesc alkostrazacy ze zdjecia pod remiza :)
e tam, od razu nic, mają piotrusia pana
Szanowny "uczciwy" czy "życzliwy miejscowy". Jak sądzę, to tylko pseudonimy, bo trudno uwierzyć, iż to pana cechy charakteru. Znasz się pan na grze w bierki, znasz tanie marki wina, dużo piszesz o alkoholu, co oznacza iż temat ten nie jest panu obcy. Uczciwość, jak widać, z którą niewiele masz wspólnego, wymaga równego traktowania wszystkich, a pan odmawiasz osobom, o których piszesz prawa do poszanowania ich mienia, w prymitywny sposób odwracając uwagę od problemu. Zamiast bawić się w psychologa i doradcę pozwól, że odpowiednie organy wyjaśnią sprawę. Osobiste wycieczki pod adresem wspomnianych osób, stosują ci, którym brak merytorycznych argumentów i są bardzo płytkie. I wiesz mi, zamiast pomóc osobie, którą tak bronisz, twoje serwilistyczne teksty jedynie go ośmieszają.
Jeżeli komuś bardzo zależało na całkowitej kompromitacji OSP Fredropol to właśnie osiągnął swój cel, gdzie są strażacy broniący swojej rzekomo zawładniętej przez Wójta remizy, stojący murem za swoim Prezesem? Kto broni Straży?Na pierwszym planie człowiek nie pogodzony z demokratycznym wynikiem wyborów i jego pełnomocnik. Człowiek osobiście przez siebie mianowany obrońcą uciśnionych i zniewolonych przez Wójta. Czasy trybunów ludowych już minęły w ustroju demokratycznym społeczność reprezentują ustawowi przedstawiciele, radni, sołtysi. Tym czasem ten Pan zaprasza mieszkańców (i dziękuje im za przybycie) na zebranie wiejskie, którego nie jest organizatorem, broni szkoły i przedszkola (nie wiadomo przed czym), w imieniu Rady rodziców (tylko że bez ich wiedzy) itd. Człowiek który żywi się konfliktem bo tylko konflikt daje mu złudę istnienia w życiu społecznym, bo mu się wydaje, że kilka „lajków” to uwielbienie i popularność. Sztuczne wywoływanie konfliktu i przekonywanie, że to Wójt z każdym szuka zwady jest mamieniem naiwnych, gdzie są te setki uciśnionych i zastraszonych przez Wójta?
Prawdopodobnie nie mają odwagi. Bo jak się z kimś pracuje przebywa to się nie wychyla bo przeważnie jak się za wysoko głowę podnosi to można po niej dostać. A dlaczego tak komuś przeszkadza że jest człowiek który broni słabszych nie rozumię. Kompromitacja? Skąpromitował się ten kto zamki wymienił po cichu jak złodziej. A jak już napisane było wcześniej to nie jest komentarz na temat.
Tom , o ile dobrze kojarzę to aby być w KSRG wystarczy mieć dwa wozy
Drodzy Panowie z OSP Fredropol, nie obrażając nikogo ale prawda jest taka, że do żadnej akcji ratowniczej się nie nadajecie, chociażby ze względu na sprawność fizyczną. Należycie do KRSG ile to lat temu było kiedy tam was wpisano podejrzewam że kilkanaście? a więc byliście kilkanaście lat młodsi, może bardziej sprawniejsi a dziś no cóż! Piszecie, że sprzęt ratujący życie został wam zamknięty ha ha ha a kto niby umiał by go obsłużyć? ...Buty baletowe też można mieć co nie znaczy że w balecie można występować? no chyba że kwestia gustu..... Aga piszesz,że nie wszyscy przyszli bo są zastraszeni, niestety nikogo innego a zwłaszcza młodych osób po prostu NIE MA no chyba, że nie widzisz kto jedzie do akcji? Najlepsze to maja akcje z dowiezieniem wody, to jest to do czego się nadają i chyba co najlepiej się opłaca? Podobno przywiezienie wody do studni sporo kosztuje? A tak po za tym to straż miała jeszcze jeden samochód który spłoną i nie było problemu z garażowaniem więc skąd problem, aby w zamian zaparkowała karetka?
To że panowie ze straży są mniej sprawni niż kilkanaście lat temu to nie ulega wątpliwości, każdy z nas z roku na rok jest mniej sprawny. A to że wożą wodę to też jest pomoc! Ciekawe do kogo by Mieszkaniec zadzwonił jakby jemu zabrakło wody tak z 2 miesiące? Najprawdopodobniej do tych panów i myślę że wysmiewanie się że tylko do tego się nadają jest nie namiejscu. Na temat obsługi sprzętu też obrażono panów. Jeżeli taki sprzęt jest na wyposażeniu to powinien być dostępny! A tak przy okazji żadna Aga nie pisała o zastraszaniu
Panie MŁODY i ambitny, nikt Panu nie zabrania dołączenia do OCHOTNICZEJ straży pożarnej. Już sobie wyobrażam jak przyjeżdza OSP a Pan zabrania im gaszenia pożaru...
A pan Stefan m stal jako obserwator z strazy z mlodowic jak cos masz do niego to podpisz jawnie
Może niektórzy w tym czasie pracowali,a komu służy takie wzajemne oskarżanie się ,czy nie można byłoby po prostu / jak zresztą proponowałem red.P.B. i TVP 3 /zrobić wspólne spotkanie w UG i normalnie porozmawiać o problemie nie tylko OSP Fredropol ale są również inne miejscowości .Przykładem braku współpracy są m.in. coroczne Zawody OSP ,gdzie z roku na rok jest coraz mniejsze zainteresowanie strażaków .....???????
to nie byli tylkostrażacy z Fredropola ,ale również z Kalwarii i Młodowic, . Tutaj nie chodzi oporażkę wyborczą ????, ale o traktowanie m.in. strażaków przez władze gminne .......
ale w ostatnich 8 latach ????? bo mam trochę inne zdanie /prawie nic nie zrobił w kierunku zagosp[odarowania terenu wzdłuż Wiaru ,n.p. budowa wiat dla rowerzystów i turystów, plac zabaw dla dzieci, siłownie zewn. czy n.p. boisko do siatkówki,badmintona itp. a to niewiele kosztuje - tylko trochę chęci i pomysłów .......
Bzdury piszeszmoja panno to czyste pomowienia moze to ty podpalasz
Panie Wójcie mieszkańcy Huwnik będą dumni jak u nas będzie stacjonować zespół ratownictwa medycznego .
Kolejny absurd w gminie Fredropol. Czy ratownictwo medyczne nie może się zmieścić obok straży pożarnej.????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Przecież obie formacje mają nieść pomoc potrzebującym i to często w tym samym przypadku jednocześnie, więc gdzie tu sens i logika.Aż się prosi, żeby szukać w tej sprawie drugiego dna i wszystko wskazuje, że trzeba go szukać u strażaków, bo wójt jak zwykle stara się zadbać o mieszkańców i jak zwykle "ktoś" mu w tym przeszkadza. Smutna i straszna jest ta głupota ludzka..........
Wystarczy popatrzyć na zdjęcie na ktòrym jest pan ktòry sromotnie przegrał wybory z obecnym wòjtem oraz jego pełnomocnik wyborczy. Wszyscy wiedzą o co chodzi .