Reklama

Strażnicy miejscy od 28 lat w służbie przemyślanom

08/09/2019 16:09

Końcem sierpnia przemyscy strażnicy miejscy obchodzili swoje święto. Z tej okazji na Zamku Kazimierzowskim odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyli: władze miasta, parlamentarzyści, komendanci i przedstawiciele służb mundurowych, kapelani, przedstawiciele organizacji na co dzień współpracujących z przemyskimi strażnikami oraz strażnicy miejscy wraz z rodzinami.

Straż Miejska funkcjonuje w mieście już 28 lat, a jej motto brzmi „W służbie społeczności lokalnej”. Na przestrzeni lat społeczność różnie tę służbę oceniała. Były też głosy sugerujące likwidację tej formacji, ale z czasem jest ich coraz mniej. Mieszkańcy przekonali się, że potrzebny jest ktoś, kto pilnowałby ładu i porządku, uzupełniając pracę policji, zwłaszcza w sprawach mniejszej wagi. Oczywiście niezadowolonych nie brakuje. Skarżą się zwłaszcza ci, którzy naruszyli prawo i w jakimś stopniu dotknęły ich represje.

W swoim wystąpieniu wspomniał o tym prezydent miasta Wojciech Bakun i składając życzenia strażnikom, zaznaczył, jak ważną rolę w życiu miasta pełni ta formacja. Wspomniał też, że często staje w obronie strażników. Rolę straży miejskiej podkreślali też inni, między innymi siostra Gabriela ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek, która od lat współpracuje ze strażnikami, opiekując się bezdomnymi.


fot.Jacek Szwic
Komendant SM Jan Geneja dziękował za współpracę siostrze Gabrieli.

Reklama

Wiele mówią liczby

Mówi się wprawdzie, że statystyki są nudne, ale chyba nie ma lepszego sposobu na posumowanie czyjejś pracy. W pierwszym półroczu 2019 roku strażnicy miejscy interweniowali 12 tysięcy 269 razy w różnych sprawach, od błahych po poważne przestępstwa (w tym aż 525 razy zajmowali się różnymi, nieraz egzotycznymi zwierzętami). W ciągu sześciu miesięcy wylegitymowali 2839 osób, udzielili 5353 pouczenia, nałożyli 1397 mandatów i skierowali do sądu 104 wnioski, 271 razy brali udział w konwojach oraz 388 razy pomagali rozwiązać problemy z gospodarką odpadami.

Awanse i nominacje

W formacjach mundurowych święto zwykle wiąże się z awansami. W czwartek na wyższe stopnie awansowali następujący strażnicy: Piotr Galanty, Wojciech Gaweł, Janusz Ilczyszyn, Bogusław Majka i Mariusz Pilawa.

Natomiast za 20-letni wkład pracy w SM urlopy nagrodowe dostali: Andrzej Basza, Wojciech Gaweł, Piotr Gradowski, Bogusław Majka, Rafał Świerk oraz Małgorzata Pukajło. Kolejnym miłym akcentem uroczystości było nadanie tytułu Honorowego Strażnika Straży Miejskiej w Przemyślu.

Decyzją kapituły w tym roku otrzymał go dr Andrzej Kawecki, wykładowca w PWSW, autor wielu publikacji z dziedziny prawa.

Reklama


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    to ja - niezalogowany 2019-09-08 18:32:36

    Niech strażnicy miejscy z zdjęcia i cała reszta zdadzą test sprawnościowy a po nich test na inteligencję,bo widać po nich że jest nie najlepiej i niech wezmą swoje żony które są zatrudnione po urzędach a nie mają pojęcia o takiej pracy i robią studia płatne gdzie się chodzi co dwa tyg.na sob. i niedzi.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ytr - niezalogowany 2019-09-08 18:40:16

    To strażacy czy strażnicy?  Niech się szanowny redaktor zastanowi co pisze na łamach tej "poczytnej" gazety. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jac - niezalogowany 2019-09-08 18:52:10

    Tytuł w wydaniu internetowym nie pochodzi ode mnie. J.S

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości