Trzynasty piknik „Bocianiada”, organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Stubnie, okazał się w tym roku bardzo udany, ponieważ pierwszy raz od trzynastu lat wreszcie dopisała pogoda.
– W 2002 roku w gminie Stubno zostało odnotowane największe skupisko bocianów w regionie. Było to dla naszej gminy szczególne wydarzenie, w związku z którym od trzynastu lat organizujemy festyn pod nazwą „Bocianiada”, cieszący się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Stał się już lokalną tradycją. Jest on także[paywall] symbolicznym pożegnaniem bocianów, które już niedługo będą odlatywać. Te ptaki zajmują w naszej gminie ważne miejsce, sprawiają, że jest ona rozpoznawalna. W Stubnie postawiliśmy nawet pomnik przedstawiający bociana, aby zwracał uwagę na charakterystyczny element naszej gminy – mówi organizator festynu, dyrektor Gminnej Ośrodka Kultury w Stubnie Danuta Ochenduszkiewicz.
– Wyniki liczenia bocianów z 2002 roku podsunęły nam pomysł na promocję Stubna. Pomysł okazał się trafiony, ponieważ bociany są zwiastunami nie tylko wiosny, lecz także czystości środowiska naturalnego. Co roku przylatuje tu tych ptaków kilkaset. Z biegiem lat nasz festyn zyskał nawet nową symbolikę. Mieszkańcy gminy, którzy wyjechali do pracy za granicę, na studia lub z innych przyczyn, co roku wracają, jak bociany, z całego świata do swojej „małej ojczyzny” na „Bocianiadę”, aby się spotkać i wspólnie bawić. A wszystko to dzięki naszym skrzydlatym przyjaciołom, dlatego Stubno samozwańczo nazwaliśmy „stolicą bocianów” – dodaje wójt gminy Janusz Słabicki.
Słowa wójta potwierdzają bardzo liczne gniazda, jakie te bardzo sympatyczne ptaki zbudowały przy drodze między Przemyślem a Stubnem.
Przybyli na festyn goście mogli spróbować lokalnych wypieków, podziwiać wyroby z drewna: miniaturowe domy, łodzie i maszyny, które mistrzowsko wykonał Jan Buska, obrazy oraz prace konkursowe na temat „Bocian Biały w krajobrazie polskim” wykonane przez dzieci z gminy Stubno. Nie zabrakło również atrakcji muzycznych. Na scenie prezentowały się zespoły taneczne: „Kalina” z Kalnikowa, Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” oraz zespół „Bis Band” z Klubu Garnizonowego w Przemyślu. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentowały również dzieci i młodzież z Nakła oraz ze Stubna. Dla najmłodszych uczestników imprezy były przygotowane liczne atrakcje w postaci gier i zabaw. Festyn zwieńczyła zabawa taneczna przy koncercie zespołu „Maestro Band”.
Wyniki konkursu „Bocian Biały w krajobrazie polskim”:
Kompozycje przestrzenne: kat. 6 – 7 lat: 1. Emilia Cupak z Kalnikowa, 2. Paulina Tworzydło z Nakła, 3. Andrzej Cupak z Kalnikowa; kat. 12 – 16 lat: 1. Małgorzata Soroka z Kalnikowa, 2. Joanna Soroka z Kalnikowa, 3. Hubert Kurpiel ze Stubienka; wyróżnienia: Mariusz Soroka z Kalnikowa, Giulia Lidia Vidrigh ze Stubna.
Kompozycje płaskie: kat. 6 – 7 lat: 1. Jagoda Kurpiel ze Stubienka, 2. Robert Obłoza ze Stubienka, 3. Szymon Skiba z Hruszowic, wyróżnienia: Klaudia Soroka z Kalnikowa, Viktoria Vidrigh i Kornelia Peszko ze Stubna; kat. 8 – 11 lat: 1. Krolina Ścirko z Hruszowic, 2. Wiktoria Stecyk i Katarzyna Stecyk z Gajów, 3. Lejla Zabłocka ze Stubieńka, wyróżnienia: Martyna Mikulec i Łukasz Dacko z Hruszowic, Dominik Rolka, Maksymilian Smyk, Kamil Kaszelny ze Stubna, Antonina Grabas i Kinga Krygowska ze Stubienka, Patrycja Tabin z Barycza oraz Gabriela Michalów, Emilia Stefanowicz i Wiktoria Buksa z Kalnikowa; kat. 12 – 16 lat: 1. Dominika Ścirko z Hruszowic, 2. Piotr Ratuszny ze Stubienka, 3. Gaja Vidrigh, wyróżnienie: Konrad Paszko ze Stubna.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze