15 tys. zł przeznaczone zostało w tegorocznym budżecie na Stypendium Twórcze Miasta Przemyśla. Wpłynęło łącznie siedem wniosków o jego przyznanie. Komisja wybrała dwójkę laureatów. To Magdalena Skubisz i Grzegorz Gajdzik.
To już kolejna edycja programu pod nazwą Stypendium Twórcze Miasta Przemyśla.
Zanim dochodzi do wyłonienia laureatów, osoby zajmujące się szeroko rozumianą twórczością artystyczną na terenie miasta (m.in. w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych, muzyki, tańca czy teatru i filmu) mogą składać wnioski o tego rodzaju wsparcie.
W br. takowych do przemyskiego magistratu wpłynęło siedem. Dwa z nich zostały odrzucone z powodu[paywall] braków formalnych. Na placu boju pozostała piątka kandydatów.
10 października br. odbyło się posiedzenie komisji ds. wyłonienia stypendystów. Jej skład tworzyli: prezydent miasta Wojciech Bakun jako przewodniczący, Robert Bal (przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu) oraz Maciej Wolański (naczelnik Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu).
Zdecydowali, że stypendium twórcze za 2022 r. otrzymają: Magdalena Skubisz w dziedzinie literatura na trzy tomy Sagi Rodu Tyszkowskich (5 tys. zł) oraz Grzegorz Gajdzik w dziedzinie teatr na realizację multimedianego spektaklu teatralnego #wczorajdzisjutro2.0 (10 tys. zł).
M. Skubisz urodziła się i mieszka w Przemyślu. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach. Autorką wielokrotnie wznawianej serii o przemyskich licealistach: „LO Story” (2008), „Dżus&Dżin” (2009), „Chałturnik” (2016) i „Master” (2018). W 2010 r., z rekomendacji Marka Nowakowskiego (pisarza, przedstawiciela małego realizmu, publicysty i scenarzysty), znalazła się wśród 10 polskich autorów nominowanych do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza.
G. Gajdzik jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Jest autorem kilkunastu nagrań spektaklów realizowanych przez przemyskie teatry, jak również autorem wirtualnego spaceru po Zamku Kazimierzowskim. Od 2019 r. zajmuje się także fotografią.
Do wręczenia stypendiów doszło podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu 17 października br.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze