Reklama

Sukces Carpatii Bad [ZDJĘCIA]

Choć do końca 2017 roku jeszcze wiele miesięcy, to trwający od 6 do 8 stycznia br. Grand Prix Polski „Carpatia Bad” był bez wątpienia jedną z największych sportowych imprez w Przemyślu. Zgromadził na starcie wszystkich najlepszych badmintonistów z naszego kraju w kategorii młodzików młodszych (U-13) i juniorów młodszych (U-17). W tym doborowym towarzystwie znakomicie zaprezentował się zawodnik UKS „Aktywna Piątka” Przemyśl Patryk Kordek, który w singlu mężczyzn zajął 3. miejsce.

Przemyska impreza była tzw. turniejem dedykowanym, miała status „gold”, czyli najwyższą spośród wszystkich turniejów klasyfikacyjnych w badmintonie w naszym kraju. „Goldów” w Polsce są dwa w ciągu roku. Jeden w Warszawie, drugi w Przemyślu. To najwyżej punktowana impreza – za 12. miejsce zawodnik lub zawodniczka otrzymuje więcej punktów rankingowych niż za wygranie „zwykłego” Grand Prix (cztery w ciągu roku). Na taki turniej nie może przyjechać zawodnik, bo chce czy np. zapłaci za start. Musi spełnić określone warunki. Po pierwsze na liście rankingowej[paywall] Polskiego Związku Badmintona musi zajmować miejsca od 1. do 24. w danej kategorii wiekowej jeśli chodzi o grę pojedynczą, zaś jeśli chodzi o grę podwójną – miejsca od 1. do 16. Słowem: na Grand Prix Gold przyjeżdża 24 najlepszych singlistek i singlistów w Polsce oraz 16 najlepszych par deblowych.

W singlu dzieleni są na dwie grupy – A i B. W grupie A rywalizują ci, którzy w rankingu są na miejscach 1. – 12., w B – 13. – 24.

Reklama

Od Szczecina po Medykę

Nad organizacją i sprawnym przeprowadzeniem trzydniowej przemyskiej imprezy pieczę sprawował prezes Podkarpackiego Związku Badmintona, trener UKS „Aktywna Piątka” Dariusz Stańko. UKS „Aktywna Piątka” i UKS „Jagiellonka” Medyka byli głównymi organizatorami tego bardzo udanego przedsięwzięcia.

– Przygotowania trwały pół roku. Zaczynają się od lobbowania i pytań, jak taki turniej zorganizować u siebie. Chętnych miast w Polsce jest co najmniej kilkadziesiąt. Wizyt w siedzibie Polskiego Związku Badmintona było kilka. Musieliśmy pozyskać sponsorów, mieć promesę od samorządu miasta, że wspomoże nasze przedsięwzięcie. Długo by wymieniać – tłumaczy. – Po raz drugi dostaliśmy od związku zielone światło. Łącznie do Przemyśla przybyło około 170 zawodniczek i zawodników od Szczecina po Medykę i od Suwałk po Szklarską Porębę w dwóch kategoriach wiekowych U-13 i U-17. Wszystkim Przemyśl bardzo się podobał mimo ogromnym mrozów i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Podobnie jak z opinii, chwalących przygotowany przez nas turniej – cieszy się D. Stańko.

Reklama

Najlepszy 16-latek

W obu kategoriach wiekowych na ośmiu profesjonalnych matach, udostępnionych przez firmę Yonex, rozgrywane były mecze w grach pojedynczych, podwójnych i mieszanych dziewcząt i chłopców. Dziesiątki pojedynków przez kilka godzin dziennie non stop. 

– W kategorii młodszej do rywalizacji z naszego regionu przystąpili przedstawiciele UKS „Jagiellonka” Medyka, którzy rywalizowali w grupach B. To dla nich początki, spisali się na miarę swoich możliwości i naszych oczekiwań, choć zawsze można powiedzieć, że mogłoby być lepiej – wyjaśnił trener UKS „Jagiellonka” Tomasz Kordek.

Reklama

Tak jak w lekkoatletyce wśród wielu konkurencji wisienką na torcie jest bieg na 100 m, tak w badmintonie największym prestiżem cieszy się singiel mężczyzn. I właśnie w grze pojedynczej w kategorii U-17 znakomicie zaprezentował się zawodnik UKS „Aktywna Piątka” Przemyśl Patryk Kordek. W grupie eliminacyjnej, złożonej z trzech badmintonistów, wygrał wszystko jak chciał i awansował do grupy, która rywalizowała o miejsca 1. – 4. W tej fazie wygrał jeden mecz, dwa przegrywając. Zajął ostatecznie 3. miejsce i to jest kapitalny wynik. Warto dodać, że jako jedyny urwał seta zwycięzcy całego turnieju, czyli Konradowi Kobylnikowi z Technika Głubczyce. Był najlepszy spośród startujących 16-latków w tej kategorii.

 

Reklama

Za rok może rządzić

– Patryk to bardzo uzdolniony singlista. Jest zawodnikiem już bardzo dobrym technicznie, ale trzeba pamiętać, że występował w kategorii, w której był rok młodszy od większości rywali. To sprawia, że fizycznie wciąż od nich odstaje, a to naprawdę ważny element w badmintonie. Jestem zadowolony. To jego trzecie miejsce na pewno da mu rozstawienie na Mistrzostwach Polski już w tym roku, podobnie w przyszłym. Jeśli uda się nam coś ugrać w tym roku będzie świetnie, ale Patryk jest szkolony docelowo na drugi rok startów w kategorii U-17. Myślę, że w przyszłym sezonie może w tej kategorii rządzić – podsumował D. Stańko.

Patryk zagrał także w grze mieszanej w parze z Dominiką Kwaśnik (Beninca Kędzierzyn-Koźle), zajmując 5. miejsce. Rozegrali kilka naprawdę dobrych pojedynków. Wygrywając łącznie pięć z nich, wystarczyło to do wspomnianej piątej lokaty.

Reklama

Sponsorzy, darczyńcy i patroni:

Patronat honorowy: Polski Związek Badmintona, Urząd Miasta Przemyśla, Starostwo Powiatowej w Przemyślu, Urząd Gminy Medyka.

Sponsorzy: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Cieplnej sp. z o.o. Przemyśl, Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. Przemyśl, firma Auto-Moto-Fan Robert Żero, Podkarpacka Instytucja Gospodarki Budżetowej „Carpatia” w Rzeszowie, firma „Panmar” Krosno, firma Yonex, firma Eurobus, firma Multi-form, Hotel Europejski w Przemyślu, Alior Bank, firma E-SKO, Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji, firma Kazar, drukarnia „Focus Graf” Przemyśl, salon Play w Galerii Sanowa, Galeria Sanowa, firma Duet Studio, Studio Foto-Video Rafał Niebieszczański.

Reklama

Patronat medialny: Telewizja Kablowa „TOYA”, Życie Podkarpackie.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Bad - niezalogowany 2017-01-12 17:57:40

    "wielki sukces" bo na trybunach zasiadło przez całe 3 dni dziesięciu kibiców z Miasta Przemyśla. Nikogo to nie interesuje ... Chyba że władze miasta!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Bad - niezalogowany 2017-01-12 18:01:44

    ha, ha, ha

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    min - niezalogowany 2017-01-13 18:06:05

    W Przemyślu jest więcej amatorów uprawiających badmintona niż np. piłkę ręczną !!!!! HA ! HA ! HA!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama