Reklama

Superbohaterki też potrzebują wsparcia. Mamy z Przemyśla, ta grupa jest dla Was!

Superbohaterki też potrzebują wsparcia – przekonuje psycholożka z Mielca Ewa Ingram, współzałożycielka Fundacji Dobre Relacje, która zaprasza mamy z Przemyśla do stworzonego dla nich wirtualnego miejsca spotkań, gdzie mogą podzielić się troskami, wymienić doświadczeniami i zwyczajnie umówić na kawę. To bezpieczna przestrzeń, której administratorami i moderatorami są psychologowie prowadzący na Facebooku profil „Mamy bliżej”.

„Mamy bliżej Przemyśl” to facebookowa grupa przeznaczona dla mam z Przemyśla. Podobnych, adresowanych do mam z innych miast, działa w przestrzeni portalu społecznościowego więcej. Jaki jest zamysł tego przedsięwzięcia?

–  Założeniem Fundacji Dobre Relacje, którą reprezentuję, jest wyprowadzenie psychologii poza gabinet. Razem z koleżanką prowadziłyśmy w Mielcu, gdzie mieszkam, zajęcia stacjonarne dla mam z małymi dziećmi pod nazwą „Mamy bliżej”. Podczas tych zajęć okazało się, że mamy mogą dać duże wsparcie także sobie nawzajem. Bo to, co najbardziej terapeutyczne dla naszej duszy, to zdrowa relacja z drugim człowiekiem. Uznałyśmy, że przestrzeń do wzajemnych relacji matek potrzebna jest nie tylko w Mielcu. Stąd pomysł stworzenia miejsca, w którym będą mogły zainicjować spotkania same ze sobą. Ma nim być grupa w internecie pod nazwą „Mamy bliżej Przemyśl”. Jako psychologowie chcielibyśmy tę społeczność poszerzyć również o matki z Ukrainy, które w ostatnim czasie dołączyły do naszej społeczności.

Reklama

Czy te relacje, które będą miały okazję zawiązać się w sieci, mają szansę wyjść poza internetowe ramy?[paywall] 

– Naszym założeniem jest, by kontakty w sieci przeniosły się na grunt przestrzeni miejskiej. Wirtualna wymiana zdań ma być pierwszym krokiem, sygnałem dla innej mamy typu: „Szukasz innej mamy na przejażdżkę z dzieckiem rowerem? Chciałabyś porozmawiać, kiedy Twoje dziecko bawi się w piaskownicy?” i tak dalej. Grupa ma być sposobnością do umówienia się, pierwszym kontaktem, który może przerodzić się w fajną relację. Chcemy pokazać mamom z Przemyśla i innych miast, że takie wzajemne relacje matek to potężne zasoby wsparcia psychologicznego i emocjonalnego.

Reklama

No właśnie, na liście miast, dla których utworzona została grupa, znalazł się między innymi Przemyśl. Dlaczego pomyślałyście panie akurat o tym mieście?

– Ogłaszałyśmy swoją inicjatywę na dużych grupach zrzeszających rodziców, mamy, kobiety i tam panie same pisały o miastach, w których takie miejsce w internecie do skupiania mam naprawdę by się przydało. To ma być grupa inna niż wszystkie. Nie będzie tu miejsca na polecanie środków do sprzątania, reklamę czy ogłoszenia handlowe.

Jaką rolę na wspomnianej grupie będą mieli psychologowie?

Reklama

–  Psychologowie prowadzący stronę „Mamy bliżej” będą  jej administratorami i moderatorami. Jednak ich obecność nie będzie w żaden sposób nachalna. W trakcie wymiany postów w sieci zdarzyć się mogą sytuacje, wymagające jakiejś ingerencji z naszej strony. Nie chcemy doradzać, podpowiadać ani uczestniczyć w tym w żaden komercyjny sposób, a jedynie czuwać, gdyby pojawiła się potrzeba wsparcia z naszej strony.

Młode matki nie mają dziś łatwo, wiecznie żyją pod presją oceny najbliższego środowiska. Na co dzień chcą być bohaterkami, które ze wszystkim świetnie sobie radzą. Ale z Pani obserwacji wynika jednocześnie, że czują się zagubione i zwyczajnie samotne...

Reklama

– Jesteśmy na co dzień bombardowane takim przekazem z sieci czy mediów, że współczesna mama to kobieta idealna – ma idealny porządek w domu, brawurowo łączy macierzyństwo z obowiązkami zawodowymi, a rano znajduje motywację, by pobiegać. Tymczasem luksusem dla niejednej mamy jest wypicie ciepłej kawy w ciągu dnia. Przy dzieciach jest się wyczerpanym, a czasami nie ma się pomocy i wsparcia bliskich, nawet partnera. Każdej mamie brakuje czasem przestrzeni do bycia sobą, czasem do bycia nieszczęśliwą w tym macierzyństwie, bo są przecież dni, kiedy zwyczajnie ma dość krzątaniny. I dlatego warto, by poczuła wtedy wsparcie innej mamy, dlatego gorąco zapraszam przemyślanki na profil „Mamy bliżej Przemyśl”.

Dziękuję za rozmowę.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama