Reklama

Św. Antoni będzie się opiekował mieszkańcami

10/06/2017 20:03

13 czerwca odbędzie się uroczysta msza św., podczas której dokonany zostanie akt zawierzenia i ofiarowania wszystkich mieszkańców Przeworska św. Antoniemu. – To uwieńczenie kultu, który od wieków tutaj trwa, tego wielkiego kredytu zaufania, którym mieszkańcy obdarzali go przez lata – mówi gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Przeworsku, o. Kazimierz Kowalski.

W marcu 2015 r. radni miasta przyjęli uchwałę o wyrażeniu woli ustanowienia św. Antoniego z Padwy patronem Przeworska. Po kilkunastomiesięcznych staraniach Stolica Apostolska wydała dekret ustanawiający tego świętego patronem miasta. 13 czerwca odbędzie się uroczysta msza św., podczas której dokument zostanie odczytany.

– W kościele oo. Bernardynów czczony jest obraz świętego Antoniego autorstwa ojca Franciszka Lekszyckiego, namalowany około 1645 roku. Zaraz po umieszczeniu go w świątyni zaczął się wielki kult tego świętego. Dużą popularnością cieszyły się odpusty organizowane rokrocznie 13 czerwca. Na jeden z nich przybył osobiście Jan III Sobieski. Kazanie wygłoszone podczas jednego z takich odpustów przez księdza Józefa Kocińskiego, kanonika przemyskiego, zostało wydane drukiem we Lwowie w 1754 roku, co jest bardzo rzadkim na naszych terenach przypadkiem. To także świadczy o rozmiarze tego kultu – wyjaśnia historyk Szymon Wilk. Pod koniec XIX w. został[paywall] wykonany nowy ołtarz św. Antoniego na ścianie południowej, gdzie znajdował się do 1962 r., po czym przeniesiono go do bocznej kaplicy, w której jest po dziś dzień. W 1924 r. o. Tadeusz Ukleja sprowadził dwie cząstki certyfikowanych relikwii świętego, które obecnie są podawane wiernym do ucałowania w trakcie nabożeństw.Skuteczność wstawiennictwa świętego z Padwy potwierdzają informacje o łaskach zapisane w klasztornej księdze cudów. Pierwsza pochodzi z 1718 r., został wtedy uzdrowiony Mateusz ze Studziana. Wśród nich znajdują się również m.in.: podziękowanie mieszkanki Przeworska za ocalenie od pożaru z 1911 r., z 1925 r. podziękowanie za odzyskanie zdrowia dziecka z Maćkówki, uzdrowienie w 1926 r. Jana z Bud Przeworskich, któremu lekarze mieli amputować nogę, z 1980 r. uzdrowienie Jacka z Warszawy, którego dziadkowie z Przeworska poprosili o odśpiewanie responsorium, gdy chłopiec zapadł na ciężkie zapalenie płuc – jeszcze tego samego dnia wykonano prześwietlenie, które nie wykazało żadnego śladu choroby.

Na tę uroczystość została napisana pieśń pt. Wielka, bez miary Antoniego chwała z autorskimi słowami i muzyką, którą wykona miejscowy chór. Jest to nawiązanie do tytułu XVIII-wiecznego kazania wcześniej wspomnianego. – Kierujemy gorące życzenie i zaproszenie do wszystkich mieszkańców, aby dali wyraz swojej radości i wzięli udział w uroczystościach, które odbędą się 13 czerwca. Pamiątką tego wydarzenia są obrazy z wizerunkiem świętego Antoniego, rozprowadzane w kilku rozmiarach – zaznacza o. Kazimierz Kowalski.

We wtorek, 13 czerwca, o g. 11 w kościele oo. Bernardynów odbędzie się uroczysta msza św., podczas której nastąpi proklamacja dekretu. Na zakończenie ks. abp Adam Szal dokona aktu zawierzenia i ofiarowania wszystkich mieszkańców Przeworska. Po południu rozpocznie się festyn antoniański w Zajeździe Pastewnik, gdzie o g. 16 zespół „My z Kasztanowej” zaprezentuje przedstawienie, a od g. 17 występować będą zespoły wokalne działające przy MOK, zaś o g. 18 odbędzie się koncert Eleni.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama