13 czerwca odbędzie się uroczysta msza św., podczas której dokonany zostanie akt zawierzenia i ofiarowania wszystkich mieszkańców Przeworska św. Antoniemu. – To uwieńczenie kultu, który od wieków tutaj trwa, tego wielkiego kredytu zaufania, którym mieszkańcy obdarzali go przez lata – mówi gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Przeworsku, o. Kazimierz Kowalski.
W marcu 2015 r. radni miasta przyjęli uchwałę o wyrażeniu woli ustanowienia św. Antoniego z Padwy patronem Przeworska. Po kilkunastomiesięcznych staraniach Stolica Apostolska wydała dekret ustanawiający tego świętego patronem miasta. 13 czerwca odbędzie się uroczysta msza św., podczas której dokument zostanie odczytany.
– W kościele oo. Bernardynów czczony jest obraz świętego Antoniego autorstwa ojca Franciszka Lekszyckiego, namalowany około 1645 roku. Zaraz po umieszczeniu go w świątyni zaczął się wielki kult tego świętego. Dużą popularnością cieszyły się odpusty organizowane rokrocznie 13 czerwca. Na jeden z nich przybył osobiście Jan III Sobieski. Kazanie wygłoszone podczas jednego z takich odpustów przez księdza Józefa Kocińskiego, kanonika przemyskiego, zostało wydane drukiem we Lwowie w 1754 roku, co jest bardzo rzadkim na naszych terenach przypadkiem. To także świadczy o rozmiarze tego kultu – wyjaśnia historyk Szymon Wilk. Pod koniec XIX w. został[paywall] wykonany nowy ołtarz św. Antoniego na ścianie południowej, gdzie znajdował się do 1962 r., po czym przeniesiono go do bocznej kaplicy, w której jest po dziś dzień. W 1924 r. o. Tadeusz Ukleja sprowadził dwie cząstki certyfikowanych relikwii świętego, które obecnie są podawane wiernym do ucałowania w trakcie nabożeństw.Skuteczność wstawiennictwa świętego z Padwy potwierdzają informacje o łaskach zapisane w klasztornej księdze cudów. Pierwsza pochodzi z 1718 r., został wtedy uzdrowiony Mateusz ze Studziana. Wśród nich znajdują się również m.in.: podziękowanie mieszkanki Przeworska za ocalenie od pożaru z 1911 r., z 1925 r. podziękowanie za odzyskanie zdrowia dziecka z Maćkówki, uzdrowienie w 1926 r. Jana z Bud Przeworskich, któremu lekarze mieli amputować nogę, z 1980 r. uzdrowienie Jacka z Warszawy, którego dziadkowie z Przeworska poprosili o odśpiewanie responsorium, gdy chłopiec zapadł na ciężkie zapalenie płuc – jeszcze tego samego dnia wykonano prześwietlenie, które nie wykazało żadnego śladu choroby.Na tę uroczystość została napisana pieśń pt. Wielka, bez miary Antoniego chwała z autorskimi słowami i muzyką, którą wykona miejscowy chór. Jest to nawiązanie do tytułu XVIII-wiecznego kazania wcześniej wspomnianego. – Kierujemy gorące życzenie i zaproszenie do wszystkich mieszkańców, aby dali wyraz swojej radości i wzięli udział w uroczystościach, które odbędą się 13 czerwca. Pamiątką tego wydarzenia są obrazy z wizerunkiem świętego Antoniego, rozprowadzane w kilku rozmiarach – zaznacza o. Kazimierz Kowalski.
We wtorek, 13 czerwca, o g. 11 w kościele oo. Bernardynów odbędzie się uroczysta msza św., podczas której nastąpi proklamacja dekretu. Na zakończenie ks. abp Adam Szal dokona aktu zawierzenia i ofiarowania wszystkich mieszkańców Przeworska. Po południu rozpocznie się festyn antoniański w Zajeździe Pastewnik, gdzie o g. 16 zespół „My z Kasztanowej” zaprezentuje przedstawienie, a od g. 17 występować będą zespoły wokalne działające przy MOK, zaś o g. 18 odbędzie się koncert Eleni.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze