W Galerii „12” w Centrum Kulturalnym w Przemyślu czynna jest wystawa jarosławianki Marii Dusiło
Autorka jest pedagogiem w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, a przygodę z plastyką rozpoczęła[paywall] sześć lat temu, kiedy podjęła naukę w Szkole Rysowania i Malowania w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu.
Rysunek, malarstwo i grafika, które zaprezentowała na wystawie, są jakby zapisem jej drogi twórczej, podczas której – jak sama mówi – „odkryła świat kresek, plam i kolorów”. O ile rysunek, będący podstawą innych dziedzin plastyki, w wykonaniu Marii Dusiło trochę tchnie akademizmem, to grafiki, a zwłaszcza jej malarstwo, są już zupełnie dojrzałymi dziełami.
Duże wrażenie robi zwłaszcza cykl mostów, a właściwie ich stalowych konstrukcji. Przemyślane, choć ryzykowne kompozycje kratownic z naturalnymi rytmami, powielonymi przez ich cienie, do tego oszczędna paleta barw albo jedynie czerń w przypadku linorytów uważam za najciekawsze prace autorki.
Maria Dusiło pokazywała już swoje prace na wystawach zbiorowych, miała też dwie wystawy indywidualne, w ubiegłym roku zdobyła pierwszą nagrodę w dziedzinie malarstwa na X Regionalnym Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej w CK w Przemyślu oraz drugą nagrodę w konkursie plastycznym Co mi w duszy gra w Zgierzu.

fot.Jacek Szwic
– Odkryłam świat kresek, plam i kolorów – mówiła autorka.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze