Reklama

Świąteczne paczki dla polskich seniorów na Ukrainie

13 tys. 550 zł – to kwota, jaką udało się zebrać prezesowi przemyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, a jednocześnie radnemu Rady Miejskiej w Przemyślu Andrzejowi Beresteckiemu na przygotowanie paczek świątecznych dla Polaków mieszkających na Ukrainie. 13 grudnia br. trafiły do adresatów.

Tegoroczne, jak i każde wcześniejsze przedsięwzięcie nie mogłoby się udać, gdyby nie ludzie o wielkich sercach, których wokół akcji zgromadził A. Berestecki. Sama inicjatywa niesienia pomocy Polakom mieszkającym w Mościskach i okolicznych miejscowościach została zapoczątkowana osiem lat temu przez zmarłego przed kilkoma laty Zygmunta Majgiera.

– Zbiórka po raz kolejny przerosła nasze oczekiwania. Udało się przygotować[paywall] 120 paczek z produktami spożywczymi, każda o wartości około 110 złotych. Do naszych rodaków za wschodnią granicą dostarczyliśmy również środki ochrony osobistej, tak potrzebne w czasie pandemii oraz odzież i książki – wyliczył A. Berestecki.

Reklama

Świąteczne paczki trafiły do Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Mościskach, Łanowicach i Samborze.

Wspólnie z A. Beresteckim na Ukrainę wyjechali: przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą Sejmiku Województwa Podkarpackiego dr Jacek Magdoń, pełnomocnik wojewody podkarpackiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych Małgorzata Majka-Onyszkiewicz, doradca wojewody podkarpackiego Radosław Wiatr, działaczka kresowa Marcela Tukałło i wiceprezes Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej Maciej Dębicki. Za logistykę i transport odpowiadała firma przewozowa Mariusza Frankowa, czyli Eurobus, który był także jednym z darczyńców. 

Odwiedzili dom dziecka i polski cmentarz

Na miejscu polską delegację powitali: prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddziału w Mościskach Henryk Ilczyszyn, oddziału w Samborze Maria Ziembowicz i oddziału w Łanowicach Walery Tracz, a towarzyszył jej dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Roman Szepeljak i Olga Tabaka odpowiedzialna za sprawy społeczne.

Reklama

– Paczki żywnościowe w Mościskach, Łanowicach i Samborze przekazaliśmy najbardziej potrzebującym starszym i niepełnosprawnym Polakom. Podczas spotkań nie zabrakło świątecznych życzeń i wspomnień tych, którzy odeszli. W Samborze odwiedziliśmy wspólnie z ukraińskimi gospodarzami dom dziecka. A w drodze powrotnej byliśmy na cmentarzu w Mościskach, gdzie zapaliliśmy znicze w intencji Polaków tam spoczywających i żołnierzy poległych w okolicach Mościsk w 1918 i we wrześniu 1939 roku oraz powstańców 1963 roku – powiedział M. Dębicki.

Reklama


dczas wizyty w Domu Dziecka w Samborze. W środku Andrzej Berestecki.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama