W ubiegłym tygodniu stacjonujący w Żurawicy pancerniacy z 1. Batalionu Czołgów im. płka Józefa Koczwary obchodzili swoje święto.
Mało kto wie, że czołgi w Żurawicy po raz pierwszy pojawiły się w 1919 roku, kiedy wraz z armią gen. Hallera przybył 1. pułk czołgów, który w 1920 roku walczył w wojnie z bolszewikami.
W 1923 roku na wyposażeniu pułku było 99 wozów bojowych Ft17. W Żurawicy ulokowano także Centralną Szkołę Czołgów, której komendantem był mjr Józef Koczwara. Rok później pułk przeformowano na 2. batalion czołgów i samochodów pancernych i wyposażono go w najnowocześniejsze wtedy czołgi 7 TP. W 1939 roku pancerniacy z 2. batalionu bohatersko walczyli pod Piotrkowem i Włodawą, a następnie ewakuowali się na teren Węgier, skąd w składzie Brygady Pancerno-Motorowej gen. Maczka przedostali się na Zachód. Po wojnie w Żurawicy była składnica uzbrojenia i amunicji. Czołgi wróciły dopiero w 1993 roku. Dziś 1. Batalion Czołgów im. płka Józefa Koczwary wchodzi w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich im gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza. Ważnym momentem w historii 1. batalionu było ufundowanie w 1995 roku sztandaru przez społeczność Żurawicy.
7 Zastępca dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich płk. Jarosław Mokrzycki dekoruje Gwiazdą Afganistanu st. kpr. Marcina Kłyzę.
1. Batalion Czołgów im. J. Koczwary w maju każdego roku, na pamiątkę rocznicy nadania przez prezydenta RP sztandaru, obchodzi swoje święto. W czwartek na terenie jednostki odbyła się msza polowa w intencji żołnierzy, weteranów i ich rodzin oraz pracowników wojska, celebrowana przez kapelana Garnizonu Przemyśl, ks. kpt. Grzegorza Bechtę. Następnego dnia na dziedzińcu Zamku w Krasiczynie odbył się uroczysty apel, którego miłym akcentem było odznaczenie st. kpr. Marcina Kłyza Gwiazdą Afganistanu. Apel zakończyła defilada pododdziałów, a następnie rozpoczęła się część mniej oficjalna, której kulminacyjnym punktem był pokaz dynamiczny neutralizacji zagrożenia terrorystycznego w wykonaniu żołnierzy 1. batalionu czołgów. Później na estradzie wystąpiły kolejno: Orkiestra Wojskowa z Lublina, Harcerska Orkiestra Dęta z Żurawicy, zespół Imperf, Szkoła Tańca A-Z. Natomiast poza murami zamku trwały pokazy sprzętu i uzbrojenia Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Policji i wojska. Tradycyjnie też dla wszystkich była żołnierska grochówka. Z okazji święta pancerniaków z Żurawicy został wydany bogato ilustrowany album poświęcony 1. batalionowi czołgów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze