Reklama

Świętowali pancerniacy [GALERIA]

05/06/2015 09:51

W ubiegłym tygodniu stacjonujący w Żurawicy pancerniacy z 1. Batalionu Czołgów im. płka Józefa Koczwary obchodzili swoje święto.

Mało kto wie, że czołgi w Żurawicy po raz pierwszy pojawiły się w 1919 roku, kiedy wraz z armią gen. Hallera przybył 1. pułk czołgów, który w 1920 roku walczył w wojnie z bolszewikami. 

W 1923 roku na wyposażeniu pułku było 99 wozów bojowych Ft17. W Żurawicy ulokowano także Centralną Szkołę Czołgów, której komendantem był mjr Józef Koczwara. Rok później pułk przeformowano na 2. batalion czołgów i samochodów pancernych i wyposażono go w najnowocześniejsze wtedy czołgi 7 TP. W 1939 roku pancerniacy z 2. batalionu bohatersko walczyli pod Piotrkowem i Włodawą, a następnie ewakuowali się na teren Węgier, skąd w składzie Brygady Pancerno-Motorowej gen. Maczka przedostali się na Zachód. Po wojnie w Żurawicy była składnica uzbrojenia i amunicji. Czołgi wróciły dopiero w 1993 roku. Dziś 1. Batalion Czołgów im. płka Józefa Koczwary wchodzi w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich im gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza. Ważnym momentem w historii 1. batalionu było ufundowanie w 1995 roku sztandaru przez społeczność Żurawicy.


7 Zastępca dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich płk. Jarosław Mokrzycki dekoruje Gwiazdą Afganistanu st. kpr. Marcina Kłyzę.

Święto pancerniaków

1. Batalion Czołgów im. J. Koczwary w maju każdego roku, na pamiątkę rocznicy nadania przez prezydenta RP sztandaru, obchodzi swoje święto. W czwartek na terenie jednostki odbyła się msza polowa w intencji żołnierzy, weteranów i ich rodzin oraz pracowników wojska, celebrowana przez kapelana Garnizonu Przemyśl, ks. kpt. Grzegorza Bechtę. Następnego dnia na dziedzińcu Zamku w Krasiczynie odbył się  uroczysty apel, którego miłym akcentem było odznaczenie st. kpr. Marcina Kłyza Gwiazdą Afganistanu. Apel zakończyła defilada pododdziałów, a następnie rozpoczęła się część mniej oficjalna, której kulminacyjnym punktem był pokaz dynamiczny neutralizacji zagrożenia terrorystycznego w wykonaniu żołnierzy 1. batalionu czołgów. Później na estradzie wystąpiły kolejno: Orkiestra Wojskowa z Lublina, Harcerska Orkiestra Dęta z Żurawicy, zespół Imperf, Szkoła Tańca A-Z. Natomiast poza murami zamku trwały pokazy sprzętu i uzbrojenia Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Policji i wojska. Tradycyjnie też dla wszystkich była żołnierska grochówka. Z okazji święta pancerniaków z Żurawicy został wydany bogato ilustrowany album poświęcony 1. batalionowi czołgów.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama