15 sierpnia w naszym regionie to nie tylko zakończenie odpustu w Kalwarii Pacławskiej, ale także – a może przede wszystkim – Święto Wojska Polskiego. O tej ważnej rocznicy nie zapomnieli m.in. przemyscy „terytorialsi” i żurawiccy czołgiści.
W br. przypada 104. rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Dla jej upamiętnienia właśnie 15 sierpnia był obchodzony w II RP jako Święto Żołnierza. Po II wojnie światowej, na mocy ustawy Sejmu RP, w 1992 r. powrócono do tradycji obchodów 15 sierpnia jako Święto Wojska Polskiego.
W jego przeddzień, 14 sierpnia br., na terenie 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbył się uroczysty apel. Meldunek o gotowości do uroczystości przyjął zastępca dowódcy 20. Przemyskiej BOT ppłk Stanisław Guźmięga. Apel był znakomitą okazją do wręczenia aktów mianowani na wyższe stopnie wojskowe oraz innych wyróżnień, które otrzymali żołnierze wykazujący się nienaganną służbą[paywall]. Przemawiając w trakcie apelu, ppłk S. Guźmięga odniósł się do historii związanej z ustanowieniem sierpniowego święta, połączonej ze zwycięstwem wojsk polskich nad bolszewikami w trakcie Bitwy Warszawskiej.
– Dowódca podziękował całemu personelowi osobowemu brygady za trud i poświęcenie wkładane każdego dnia w realizację niełatwych zadań związanych z obowiązkami nałożonymi na żołnierzy. Dowódca zaznaczył także, że powyższe fakty wymagają od każdego z żołnierzy zwiększenia zaangażowania, uwagi i odpowiedzialności za realizację zadań i każdego aspektu służby wojskowej
– powiedział rzecznik prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.
Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów jednostki.
Już po raz czwarty z okazji Święta Wojska Polskiego, dowództwo 1. batalionu czołgów z Żurawicy zorganizował na dziedzińcu zamku w Krasiczynie niezwykły koncert pełen znanych i lubianych utworów muzyki popularnej oraz wojskowej w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Koncert, który był swoistym musicalem, odbył się 16 sierpnia br. Artyści zaprezentowali nie tylko doskonałe umiejętności wokalno-instrumentalne, ale również wspaniałą aranżację wizualną, która podkreśliła wyjątkowy charakter wieczoru. Na zakończenie szef żurawickich czołgistów ppłk Marcin Komorek zaprosił wszystkich na przyszłoroczną edycję koncertu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze