Podkarpacki Kurator Oświaty negatywnie zaopiniował uchwałę Rady Gminy w Roźwienicy o przekazaniu trzech szkół podstawowych stowarzyszeniu. Oznacza to, że placówki zostaną w gminie. Będą przekształcane zgodnie z zasadami reformy oświatowej, czyli w miejsce sześcioklasowych podstawówek w Woli Węgierskiej, Węgierce i Tyniowicach powstaną szkoły ośmioklasowe.
– Mamy utrzymywać szkoły i będziemy to robić. Musieliśmy zająć się sprawą szkół w gminie. Tego wymagała sytuacja. Wspólnie z radą chcieliśmy[paywall] uporządkować system szkół. Teraz postąpimy zgodnie z zaleceniami kuratorium. Pozostaje pytanie, czy rzeczywiście brano pod uwagę dobro uczniów – mówi Tomasz Kotliński, wójt gminy Roźwienica.
Gmina zdecydowała się na ten krok ze względu na wysokie koszty utrzymania szkół. Do przekazywanej z budżetu państwa subwencji oświatowej, która w ubiegłym roku wyniosła 5 mln 135 tys. zł na całą gminę, samorząd dopłacał ponad 2 mln zł, by szkoły utrzymać. To wysoka kwota, biorąc pod uwagę, że cały budżet gminy zamyka się na poziomie 18 mln zł. Koszt przypadający na jednego ucznia przekroczył rocznie 14 tys. zł, ale rozkładał się nierówno między placówkami. Były takie, które mieściły się w subwencji i takie, gdzie wydawano dwa razy więcej.
Decyzja Rady Gminy wywołała protest. Sprzeciwiali się rodzice i nauczyciele. Pisali petycje, przygotowywali własne wyliczenia, wytaczali różne argumenty. Pytań i argumentów ze strony protestujących było znacznie więcej. – Płacimy podatki i mamy prawo, aby nasze dzieci uczęszczały do szkoły publicznej. Minister oświaty kładzie nacisk na utrzymanie małych, wiejskich szkół, dlatego apelujemy, by organem prowadzącym był Samorząd Gminy Roźwienica, a nie stowarzyszenie – pisali w petycjach. Kurator stanęła po ich stronie. Szkoły pozostaną w gminie. Wójt musi przyjąć jej rozstrzygnięcie. Ma obawy, że za decyzją nie pojawią się dodatkowe pieniądze i sporo kosztów utrzymania szkół nadal będzie obciążać budżet gminy.
Głównym powodem trudnej sytuacji w szkołach gminy jest mała liczba uczniów. Rocznie rodzi się około 60 dzieci w całej gminie, w której działają dwa zespoły szkół, trzy podstawówki oraz dwie szkoły trzyklasowe. W Zespole Szkół w Roźwienicy jest 120 gimnazjalistów i 115 uczniów podstawówki. W Zespole Szkół w Węgierce do gimnazjum chodzi 46 uczniów, w podstawówce jest ich 40. Do Szkoły Podstawowej w Woli Węgierskiej uczęszcza 47 uczniów. W Tyniowicach, obejmujących również dzieci z Więckowic, Chorzowa i Bystrowic, jest ich 50. W Rudołowicach uczy się 69. Według wójta zaistnieje konieczność uczenia w łączonych klasach oraz ograniczenia wydatków na utrzymanie placówek, a to odbije się na dobru uczniów.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A my prosimy żeby w gminie Orly w szkole podstawowej w Kaszycach też zrobiono 8 klas a nie dzieci będą musialy dojeżdżać do Drohojowa niby taka dobta szkoła tam jest a dzieci z daleka od domu pod wpływem alkocholu na lekcje przychodzą
A my prosimy żeby w gminie Orly w szkole podstawowej w Kaszycach też zrobiono 8 klas a nie dzieci będą musialy dojeżdżać do Drohojowa niby taka dobta szkoła tam jest a dzieci z daleka od domu pod wpływem alkocholu na lekcje przychodzą