Reklama

Szlagiery „wolnej” Polski na dobry początek

04/05/2018 13:30

Piosenkami takimi jak Pierwszy znak czy Autobus czerwony zainaugurowano obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Jarosławiu. Koncert Piosenki „wolnej" Polskiodbył się 21 kwietnia w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.

Program sobotniego koncertu nie był oczywisty. Zaprezentowane utwory skomponowane m.in. przez W. Szpilmana, W. Lutosławskiego czy H. Warsa to bardziej standardy muzyki rozrywkowej niż patriotycznej. Idea oddania hołdu polskiej kulturze sprawdziła się[paywall] jednak doskonale. Muzyczne, radosne świętowanie, zamiast uderzania w patetyczne nuty Roty czy Legionów, przypadło zebranej publiczności do gustu.

Na scenie pojawiły się doskonałe solistki: Natalia Cieślachowska-Trojnar, Jadwiga Kot-Ochał, którym towarzyszył kwartet smyczkowy Lejdis w składzie: Natalia Musz, Natalia Kmita, Aleksandra Jarosińska, Joanna Paluch oraz Łukasz Magdziak przy fortepianie. Koncert poprowadził Jan Dzierżak.

Reklama


fot.Aleksandra Toczek-Borysiu
Na koncercie nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz.

Nastrój chwil minionych

Podczas imprezy zastępca burmistrza Dariusz Tracz mówił o zainaugurowanych obchodach upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę wolności pod hasłem „JaroSŁAW NIEPODLEGŁĄ”: – Nasze pokolenie, świadome, że niepodległość nie jest dana bezwarunkowo i raz na zawsze, pomne lat okupacji niemieckiej i czasu PRL, świętuje setną rocznicę odzyskania wolności w 1918 roku, jako wydarzenie radosne, upragnione, ale też zobowiązujące. Zastępca burmistrza chwalił też muzyczny projekt: – Cóż bowiem innego niż muzyka tak znakomicie  wprowadza w atmosferę święta i radości? Cóż lepiej niż piosenka z dawnych lat przywołuje wspomnienia i nastroje chwil minionych? Co  bardziej szczerze jednoczy niż wspólny śpiew i muzykowanie – rozważał.

Reklama

Jarosław w ramach obchodów jubileuszu odzyskania niepodległości przygotował bogaty kalendarz wydarzeń. Obejmuje on kolejne koncerty polskiej muzyki, wystawy, konkursy wykłady, panele dyskusyjne, a także obchodzone szczególnie uroczyście Dzień Patrona Miasta oraz Narodowe Święto Niepodległości.


fot.Aleksandra Toczek-Borysiu
Wokalistkom towarzyszył kwartet smyczkowy Lejdis.


BP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2018-05-04 15:34:29

    Zabrakło tylko I niezłomnego PISoBOLSZEWI;https://www.salon24.pl/u/grabowisko/557755,jan-pietrzak-resortowy-dziadek-aktywista-zmp-i-pzpr

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    temil - niezalogowany 2018-05-21 09:39:28

    aktywista ZMP i PZPR.Spanish dictionary

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    shell shockers - niezalogowany 2018-07-12 10:38:51

    thanks for sharing.I will regularly follow your bloghttp://shellshockers-io.com

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama