Reklama

Sztafeta dotarła na Jasną Górę –Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka

24/07/2021 11:38

W tym roku – podobnie jak w ubiegłym – Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę nie odbyła się w formie tradycyjnej, ale jako sztafeta poszczególnych grup.

W tym roku przemyska pielgrzymka odbyła się po raz 41. Towarzyszyło jej hasło: „Z Maryją do Wieczernika”, nawiązujące do roku duszpasterskiego poświęconego mszy św.

Pielgrzymka podzielona jest na 10 grup, które wyruszają z 9 miast archidiecezji przemyskiej. Z powodu trwającej epidemii oraz[paywall] ograniczeń sanitarnych – podobnie jak w roku ubiegłym – odbywała się w formie sztafety. Każda grupa wyruszyła ze swojego miasta na szlak pierwszego dnia pielgrzymki zgodnie z wcześniejszą tradycją. Natomiast od 7 lipca na wyznaczony odcinek przyjeżdżała tylko jedna z grup, która przez cały dzień pokonywała odpowiedni dystans. Przez wszystkie dni z różnymi grupami wędrował też abp Adam Szal.

Reklama

Pierwszego dnia – 4 lipca – mszy św. na rozpoczęcie wędrówki przewodniczył arcybiskup senior Józef Michalik. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Szybiak, przewodnik grupy św. Kazimierza.

– Kiedy będziemy szli przez miasta i wioski z różańcami w ręku, ze śpiewem na ustach, będziemy tymi wielkimi prorokami, którzy poprzez swoje życie, postawę, głośny śpiew i modlitwę, będziemy głosić naszą przynależność do Pana Boga, będziemy głosić naszą miłość do Pana Jezusa i do Matki Najświętszej – mówił.

Grupą, która 15 lipca weszła na Jasną Górę była grupa św. Józefa z Radymna. Zwieńczeniem wędrówki była msza w bazylice jasnogórskiej, której przewodniczył metropolita przemyski.

Reklama

– Maryja otaczała opieką Jezusa, Syna Bożego, jako Matka Zbawiciela, ale Jej misja została z woli Chrystusa przybitego do krzyża rozciągnięta na cały Kościół. Od tej chwili, od tajemnicy ukrzyżowania, Matka Najświętsza otacza opieką Jezusa obecnego w Kościele jako Matka Kościoła – powiedział w kazaniu.

Opowiadał też, jak poszczególni patronowie grup pielgrzymkowych czcili Jezusa w Najświętszym Sakramencie i Jego Matkę. Na koniec pytał uczestników pielgrzymki, czy ten czas przemienił ich serca.

– Z czym wrócimy do domu? Z jakimi postanowieniami? To już zależy od nas. Oby tym postanowieniem było zbliżenie się do Maryi, która doprowadzi nas do ołtarza, do Chrystusa – podsumował.


pab
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama