Reklama

Szybsza pomoc w szpitalnych oddziałach ratunkowych?

04/10/2017 20:00

1 bm. zaczęły obowiązywać nowe zasady świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Dotychczas świadczyły ją przychodnie i ośrodki, które miały podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Teraz ten obowiązek przejęły placówki zrzeszone w tzw. sieci szpitali, czyli szpitale powiatowe, ponadpowiatowe, wojewódzkie i ogólnopolskie.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc[paywall] do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

Dyżurujący lekarz udziela porad: w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych), telefonicznie. Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie: nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna funkcjonuje obok szpitalnych oddziałów ratunkowych. W działających tam recepcjach chorzy będą kierowani do lekarzy pracujących na sor lub przyjmujących w gabinetach całonocnej i świątecznej opieki medycznej. Główny cel zmian to odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych, gdzie czasami czas oczekiwania na pomoc wynosi od kilku do nawet kilkunastu godzin. W kolejce czekają zarówno osoby z przeziębieniem jak i poważniejszymi dolegliwości zagrażającymi życiu.
del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Hnnvhng - niezalogowany 2017-10-04 20:12:33

    Baju bajuvnocą Baju Baju w dzień

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2017-10-05 08:43:24

    Totalna żenada. Dopiero teraz się zaczyna sajgon. Nie ma żadnych innych przychodni bo nie mają kontraktów.  Wszyscy jadą do szpitala, z grypą albo inną pierdołą. Kolejki, kolejki masakra. Dziękujemy ci pisie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ahaaaa - niezalogowany 2017-10-05 12:37:56

    Pic na wode ja siedzialam na izbie od 12 a zostalam przyjeya o 22 to jest kpina

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama