Reklama

Tablicą upamiętnili ukaranych za działalność konspiracyjną

Tegoroczne uroczystości upamiętniające rocznicę pacyfikacji wsi Rokietnica i Czelatyce miały szczególną wymowę. Mieszkańców ukaranych przez niemieckiego okupanta represyjną akcją pacyfikacyjną uczczono pamiątkową tablicą.

Uroczystości związane z 81. rocznicą działań pacyfikacyjnych na terenie Rokietnicy i Czelatyc, dokonanych przez oprawców z gestapo i ukraińskich nacjonalistów, miały miejsce w pierwszą niedzielę marca. W wyniku krwawej akcji z 1943 roku śmierć poniosło 45 mieszkańców wsi Rokietnica i 15 ze wsi Czelatyce. Zostali ukarani za działalność konspiracyjną w Armii Krajowej. W intencji ofiar zbrodni odprawiono mszę świętą w kościele pw. św. Józefa w Czelatycach. Z okazji rocznicy wójt gminy Witold Szajny wraz z przewodniczącym Rady Gminy Rokietnica Edwardem Jakubasem oraz sołtysem Czelatyc Wacławem Kijanką i sołtysem Rokietnicy Andrzejem Wotą złożyli też kwiaty i zapalili znicze w obu miejscowościach – przed urzędem gminy, przy pomniku obok starej mleczarni oraz pod mogiłą zamordowanych na cmentarzu w Rokietnicy.

Dodatkowym akcentem obchodów było uroczyste odsłonięcie tablicy opisującej przebieg represyjnej akcji pacyfikacyjnej. Tekst umieszczonej na niej inskrypcji opracowała Bożena Lotycz, która razem z gospodarzem gminy uczestniczyła w tym symbolicznym wydarzeniu. Ostatnim punktem uroczystości była część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Czelatycach, na którą zaproszono przybyłych do świetlicy wiejskiej.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 30/03/2024 13:15
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama