Tegoroczne uroczystości upamiętniające rocznicę pacyfikacji wsi Rokietnica i Czelatyce miały szczególną wymowę. Mieszkańców ukaranych przez niemieckiego okupanta represyjną akcją pacyfikacyjną uczczono pamiątkową tablicą.
Uroczystości związane z 81. rocznicą działań pacyfikacyjnych na terenie Rokietnicy i Czelatyc, dokonanych przez oprawców z gestapo i ukraińskich nacjonalistów, miały miejsce w pierwszą niedzielę marca. W wyniku krwawej akcji z 1943 roku śmierć poniosło 45 mieszkańców wsi Rokietnica i 15 ze wsi Czelatyce. Zostali ukarani za działalność konspiracyjną w Armii Krajowej. W intencji ofiar zbrodni odprawiono mszę świętą w kościele pw. św. Józefa w Czelatycach. Z okazji rocznicy wójt gminy Witold Szajny wraz z przewodniczącym Rady Gminy Rokietnica Edwardem Jakubasem oraz sołtysem Czelatyc Wacławem Kijanką i sołtysem Rokietnicy Andrzejem Wotą złożyli też kwiaty i zapalili znicze w obu miejscowościach – przed urzędem gminy, przy pomniku obok starej mleczarni oraz pod mogiłą zamordowanych na cmentarzu w Rokietnicy.
Dodatkowym akcentem obchodów było uroczyste odsłonięcie tablicy opisującej przebieg represyjnej akcji pacyfikacyjnej. Tekst umieszczonej na niej inskrypcji opracowała Bożena Lotycz, która razem z gospodarzem gminy uczestniczyła w tym symbolicznym wydarzeniu. Ostatnim punktem uroczystości była część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Czelatycach, na którą zaproszono przybyłych do świetlicy wiejskiej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze