Reklama

Teatr zamknięty w małej skrzynce

Po raz pierwszy w historii Przemyśla odbył się festiwal kamishibai, zorganizowany przez amatorski Teatr S.A.N. W sali widowiskowej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej dziewięć szkół wystawiło swoje spektakle.

Kamishibai to znany już od XII wieku w Japonii teatr ilustracji, dosłownie tłumaczony jako „sztuka teatralna na papierze”. Sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków lub ilustracji wykonanych na kartonowych planszach o wymiarach 37 na 27,5 cm, wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Tył kartonowej planszy zarezerwowany jest na tekst oraz miniaturkę obrazka. Parawan stoi zwrócony do publiczności, czytający (opowiadający) stoi z boku lub z tyłu i czyta opowieść, zmieniając płynnie plansze[paywall]. Gdy parawan zostaje otwarty, opiera się on na dwóch przednich okiennicach, co zapewnia mu stabilność. Można umieścić go np. na stoliku, na wysokości oczu publiczności.


fot.www.wikipedia.pl/Aki Sato
Artysta kamishibai w Tokio.

Przemyśl małą Japonią

I Festiwal Kamishibai w Przemyślu został zorganizowany i przeprowadzony ze sporym rozmachem. Za jego sterami stali Małgorzata Dec z przemyskiego Teatru S.A.N. oraz Rafał Paśko – nauczyciel II LO w Przemyślu, ale także aktor wspomnianego amatorskiego teatru. Razem napisali i złożyli projekt w ramach Podkarpackiej Edukacji Kulturowej pod nazwą „Teatr ze skrzynki”. Do 9 szkół trafiły drewniane skrzynki butai, zostały przeprowadzone warsztaty z tworzenia i ilustrowania opowieści. Wyłoniono szkolnych liderów tej formy. Podczas festiwalu zaprezentowały się trzy szkoły podstawowe (SP 4, 15 i Muzyczna), trzy gimnazja (Gimnazjum nr 4, Gimnazjum SOSW nr 3 oraz Morawa), a także trzy szkoły ponadgimnazjalne (IV LO, Liceum przy SOSW nr 3 i II LO).

Reklama


fot.Mariusz Godos
Inicjatorzy festiwalu Małgorzata Dec z przemyskiego Teatru S.A.N. oraz Rafał Paśko – nauczyciel II LO w Przemyślu.

Podczas imprezy zaprezentowana została miniatura „Dobre Maniery” w reżyserii Anety Mistelskiej, a całość upiększała grą na pianinie Japonka Atsuko Ogawa, która również opowiedziała swoje wspomnienia związane z kamishibai. Pochodząca z kraju Kwitnącej Wiśni od lat mieszka w Przemyślu i wspólnie z Igą Dżochowską popularyzują wspaniałą japońską kulturę w Przemyślu. – W dniu festiwalu Przemyśl stał się małą Japonią. Tak zgodnie stwierdzili zaproszeni goście, uczestnicy i publiczność – cieszyli się M. Dec i R. Paśko. Przy okazji zapowiedzieli kolejne przedsięwzięcia z wykorzystaniem formy kamishibai, będzie można o tym poczytać na stronie internetowej www.opowiadajzkamishibai.wordpress.com.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2016-10-29 17:18:03

    super

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama