Po raz pierwszy w historii Przemyśla odbył się festiwal kamishibai, zorganizowany przez amatorski Teatr S.A.N. W sali widowiskowej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej dziewięć szkół wystawiło swoje spektakle.
Kamishibai to znany już od XII wieku w Japonii teatr ilustracji, dosłownie tłumaczony jako „sztuka teatralna na papierze”. Sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków lub ilustracji wykonanych na kartonowych planszach o wymiarach 37 na 27,5 cm, wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Tył kartonowej planszy zarezerwowany jest na tekst oraz miniaturkę obrazka. Parawan stoi zwrócony do publiczności, czytający (opowiadający) stoi z boku lub z tyłu i czyta opowieść, zmieniając płynnie plansze[paywall]. Gdy parawan zostaje otwarty, opiera się on na dwóch przednich okiennicach, co zapewnia mu stabilność. Można umieścić go np. na stoliku, na wysokości oczu publiczności.
fot.www.wikipedia.pl/Aki Sato
Artysta kamishibai w Tokio.
I Festiwal Kamishibai w Przemyślu został zorganizowany i przeprowadzony ze sporym rozmachem. Za jego sterami stali Małgorzata Dec z przemyskiego Teatru S.A.N. oraz Rafał Paśko – nauczyciel II LO w Przemyślu, ale także aktor wspomnianego amatorskiego teatru. Razem napisali i złożyli projekt w ramach Podkarpackiej Edukacji Kulturowej pod nazwą „Teatr ze skrzynki”. Do 9 szkół trafiły drewniane skrzynki butai, zostały przeprowadzone warsztaty z tworzenia i ilustrowania opowieści. Wyłoniono szkolnych liderów tej formy. Podczas festiwalu zaprezentowały się trzy szkoły podstawowe (SP 4, 15 i Muzyczna), trzy gimnazja (Gimnazjum nr 4, Gimnazjum SOSW nr 3 oraz Morawa), a także trzy szkoły ponadgimnazjalne (IV LO, Liceum przy SOSW nr 3 i II LO).

fot.Mariusz Godos
Inicjatorzy festiwalu Małgorzata Dec z przemyskiego Teatru S.A.N. oraz Rafał Paśko – nauczyciel II LO w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
super