Reklama

Teresa Paryna, Krystyna Perlak, Agata Lalik: trzy autorki, trzy wizje poezji [ZDJĘCIA]

Poetki Teresa Paryna, Krystyna Perlak i Agata Lalik oraz towarzysząca im wokalistka Małgorzata Stankiewicz były bohaterkami zorganizowanego w Klubie Piwnice CK „Wiosennego Spotkania z Poezją”, w którym uczestniczyła młodzież przemyskich szkół podstawowych i średnich.

Wydarzenie miało w założeniu pomysłodawców wpisywać się w Światowy Dzień Poezji, obchodzony corocznie 21 marca.

Społeczność Zespołu Szkół Usługowo Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu postanowiła celebrować go, przybliżając twórczość poetycką lokalnych autorek i zachęcając jednocześnie młodzież do częstszego sięgania po tomiki z wierszami.

Spotkanie poprowadziły polonistki ZSU-HiG Bernardyna Banaś i Justyna Wasilewska, a w rolę gospodyni i zarazem jurorki konkursu poetyckiego wcieliła się[paywall]  Jolanta Nowak z Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

„Poetki, które gościliśmy, posiadają bardzo bogaty dorobek twórczy i laury licznych konkursów. Jako przedstawicielki twórców naszego pokolenia wykreowały własną wizję poezji – poezję naszych czasów, ale zarazem dochowały wierności pewnym tradycyjnym formom i tematom. Z całą pewnością ich wiersze kształtują wrażliwość, dostarczają emocji i niezapomnianych wzruszeń. Mówią o sprawach najważniejszych, takich jak sens istnienia, miłość, pragnienie, tęsknota, pomagają zmierzyć się z bezradnością wobec wrogiego losu” – podsumowała twórczość poetycką  T. Paryny, K. Perlak i A. Lalik współprowadząca spotkanie Bernardyna Banaś.

Reklama

Podkreśliła, że żywy kontakt uczniów z poezją nie tylko wspiera edukację polonistyczną i rozwija zainteresowania, ale też sprzyja budowaniu więzi.

W piwnicach CK zaproszone autorki wprowadziły młodych w świat poezji, prezentując trzy odmienne jej wizje, ale też opowiedziały o tajnikach własnej pracy twórczej ze słowem. Swoje talenty mieli też okazję zaprezentować sami uczniowie, którzy – przechodząc z pozycji odbiorców do aktywnych uczestników – zaprezentowali wiersze poetek oraz przedstawili muzyczną aranżację tekstu Wisławy Szymborskiej.

A że w ZSU-HiG nie brakuje też utalentowanych cukierników, po duchowej uczcie przyszedł i czas na coś dla ciała. Uczniowie zadbali bowiem o słodki poczęstunek dla uczestników.

Natomiast w wiosenny nastrój wprowadziła zebranych Małgorzata Stankiewicz, która wystąpiła z okolicznościowym koncertem, korespondującym z charakterem spotkania.

Reklama

Wydarzenie było też sposobnością do rozstrzygnięcia konkursu poetyckiego, inspirowanego lirykiem poetki Teresy Paryny. W nagrodę uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zbiory poetyckie od autorki z jej specjalną dedykacją.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama