Poetki Teresa Paryna, Krystyna Perlak i Agata Lalik oraz towarzysząca im wokalistka Małgorzata Stankiewicz były bohaterkami zorganizowanego w Klubie Piwnice CK „Wiosennego Spotkania z Poezją”, w którym uczestniczyła młodzież przemyskich szkół podstawowych i średnich.
Wydarzenie miało w założeniu pomysłodawców wpisywać się w Światowy Dzień Poezji, obchodzony corocznie 21 marca.
Społeczność Zespołu Szkół Usługowo Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu postanowiła celebrować go, przybliżając twórczość poetycką lokalnych autorek i zachęcając jednocześnie młodzież do częstszego sięgania po tomiki z wierszami.
Spotkanie poprowadziły polonistki ZSU-HiG Bernardyna Banaś i Justyna Wasilewska, a w rolę gospodyni i zarazem jurorki konkursu poetyckiego wcieliła się[paywall] Jolanta Nowak z Centrum Kulturalnego w Przemyślu.
„Poetki, które gościliśmy, posiadają bardzo bogaty dorobek twórczy i laury licznych konkursów. Jako przedstawicielki twórców naszego pokolenia wykreowały własną wizję poezji – poezję naszych czasów, ale zarazem dochowały wierności pewnym tradycyjnym formom i tematom. Z całą pewnością ich wiersze kształtują wrażliwość, dostarczają emocji i niezapomnianych wzruszeń. Mówią o sprawach najważniejszych, takich jak sens istnienia, miłość, pragnienie, tęsknota, pomagają zmierzyć się z bezradnością wobec wrogiego losu” – podsumowała twórczość poetycką T. Paryny, K. Perlak i A. Lalik współprowadząca spotkanie Bernardyna Banaś.
Podkreśliła, że żywy kontakt uczniów z poezją nie tylko wspiera edukację polonistyczną i rozwija zainteresowania, ale też sprzyja budowaniu więzi.
W piwnicach CK zaproszone autorki wprowadziły młodych w świat poezji, prezentując trzy odmienne jej wizje, ale też opowiedziały o tajnikach własnej pracy twórczej ze słowem. Swoje talenty mieli też okazję zaprezentować sami uczniowie, którzy – przechodząc z pozycji odbiorców do aktywnych uczestników – zaprezentowali wiersze poetek oraz przedstawili muzyczną aranżację tekstu Wisławy Szymborskiej.
A że w ZSU-HiG nie brakuje też utalentowanych cukierników, po duchowej uczcie przyszedł i czas na coś dla ciała. Uczniowie zadbali bowiem o słodki poczęstunek dla uczestników.
Natomiast w wiosenny nastrój wprowadziła zebranych Małgorzata Stankiewicz, która wystąpiła z okolicznościowym koncertem, korespondującym z charakterem spotkania.
Wydarzenie było też sposobnością do rozstrzygnięcia konkursu poetyckiego, inspirowanego lirykiem poetki Teresy Paryny. W nagrodę uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zbiory poetyckie od autorki z jej specjalną dedykacją.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze