Reklama

Texom Eurobus Przemyśl kompletny [ZDJĘCIA]

Nazar Szwed i Leo Santana to dwa ostatnie, spore wzmocnienia Texom Eurobusu Futsal Przemyśl przed zbliżającym się sezonem 2024 – 2025 FOGO Futsal Ekstraklasy. Po odsłonięciu wszystkich kart, na „papierze” ekipa Adriano Ribeiro wygląda imponująco. I jeśli teoria przełoży się na praktykę, kibice futsalu w nadsańskim mieście w nadchodzącej kampanii przeżyją wielkie emocje.

Już kilka razy informowaliśmy o ruchach kadrowych w zespole. Sygnalizował je także prezes Texom Eurobusu Mariusz Franków. Informowaliśmy także o poważnych zmianach organizacyjnych w strukturach klubu. Wszak na naszych łamach wspomniany M. Franków słusznie zauważył, że „aby walczyć o wyższe cele, wszystko musi być na swoim miejscu…”.

Mocna „paka”

Pierwszym trenerem pozostał oczywiście Adriano Ribeiro. Trenerem od meczowych analiz, tzw. skautingu został Brazylijczyk Octavio da Silva, trenerem przygotowania fizycznego jego rodak Fernando Campos, zaś trenerem bramkarzy inny przedstawiciel Kraju Kawy – Vado Gomes. Fizjoterapeutą pozostał Piotr Klepacz. Dyrektorem operacyjnym klubu wybrany został Paweł Rząsa.

Reklama

Z zespołem po zakończeniu minionego sezonu pożegnało się siedmiu zawodników. To: Ołeksandr Bondar, Cristian Neme, Ricardo Fernandes, Łukasz Rudnicki, Damian Demski, Ramon Rabello Tubau i Władysław Walihura. 40-letni kapitan zespołu Ł. Rudnicki zespołu jednak na dobre nie opuszcza. Został kierownikiem drużyny.

Kontrakty przedłużyli bramkarze Roman Koltok i Artur Kuźma oraz zawodnicy z pola: Kamil Bała, Bruninho, Eryk Kiełbasa, Jaroslaw Lebid, Jonatan De Agostini Machado, Sebastian Pawlak, Mateusz Wanat, Victor Diego i Hrihorij Zanko[paywall].

Reklama

Cadini, Lelê, Fareniuk

Zespół został wzmocniony pięcioma wysokiej klasy futsalistami. Jako pierwszy do Texom Eurobusu trafił  Rafael Cadini. Jak już informowaliśmy, to legenda Piasta Futsal Gliwice. Swoją przygodę w Europie rozpoczynał na Łotwie, w barwach Nikars Futsal Ryga, następnie trafił do Włoch – najpierw występował w ASD Salinis, a następnie Diaz Bisceglie. Przez trzy lata nie schodził z Piastem Futsal z podium mistrzostw Polski, zdobył również Puchar Polski. W gliwickich barwach rozegrał łącznie 98 meczów od sezonu 2021 – 2022. Zdobył 52 bramki. W sezonie 2021 – 2022 wybrany został najlepszym obcokrajowcem w FOGO Futsal Ekstraklasie.

Drugim wzmocnieniem został Gilson Alexander Fink „Lelê”. To Brazylijczyk. Ma 30 lat. Futsalową karierę rozpoczął w Clube Atlético do Vale Futsal, a następnie w UJR Feevale Futsal oraz ASTF Teutônia Futsal (stan Rio Grande do Sul), w którym grał od stycznia 2015 r. Potem przeniósł się do Europy. Do mocnej, futsalowej ligi włoskiej, dwukrotnie wracając do ojczyzny, aby wspomóc tamtejsze zespoły. Wszędzie tam, gdzie występował, był jednym z liderów zespołu. Jego kolejnymi ekipami na Półwyspie Apenińskim były m.in.: ASD Augusta Futsal 1986, Ciampino Aniene Nuovi czy Isola Vicentinal. W ojczyźnie występował w zespołach Guarany Espumoso oraz AFUCS Seberi.

Reklama

Trzecią nową twarzą w zespole został 31-letni Artem Fareniuk. Król strzelców ukraińskiej ekstraligi futsalu w barwach Uraganu Iwano-Frankiwsk. Zespołu, który w minionym sezonie zajął 3. miejsce. Wygrał 3:0 w play-off o tę lokatę z SkyUp Kijów. W półfinale nieoczekiwanie uległ 5. zespołowi po fazie zasadniczej, czyli FC Lwów w pięciu meczach 2:3. A. Fareniuk to etatowy reprezentant Ukrainy. Do tej pory rozegrał 27 meczów i strzelił 9 goli, notując także 2 asysty. Poważną futsalową karierę rozpoczął w zespole z Ługańska w sezonie 2015 – 2016. Potem występował w barwach Kardinala Równe (2016 – 2018), by przenieść się do Uraganu Iwano-Frankiwsk. Grał tam od 2018 do 2024 r. Z tą ekipą występował w futsalowej Lidze Mistrzów, w której rozegrał łącznie 11 spotkań i strzelił 7 bramek. Był jednym z ważniejszych graczy reprezentacji Ukrainy w niedawnych eliminacjach do ME w futsalu. Ukraina wygrała grupę, w której ich rywalami była: Polska, Belgia i Serbia. A. Fareniuk miał także swój wkład w awans Ukrainy na mistrzostwa świata w futsalu, które we wrześniu br. odbędą się w Uzbekistanie. Tam jej grupowymi rywalami będą: Argentyna, Angola i Afganistan.

Szwed, Santana

Po tych trzech mocnych nazwiskach kierownictwo Texom Eurobusu nie spoczęło na laurach. Prezes M. Franków zakontraktował jeszcze dwóch graczy. Pierwszy to podstawowy zawodnik reprezentacji Ukrainy Nazar Szwed, który może być jedną z gwiazd FOGO Futsal Ekstraklasy. Nazar przez kilka sezonów występował w barwach Uraganu Iwano-Frankiwsk. W sezonie 2021 – 2022 rozegrał tam 26 meczów, w których zdobył 10 bramek, w minionym – ponad 30 i zakończył z dorobkiem 16 goli. Nie jest jednak zawodnikiem od zdobywania bramek, a raczej zabezpieczania własnej. I robi to znakomicie. To niezwykle solidna firma. Grał także w futsalowej Lidze Mistrzów. W sezonie 2020 – 2021, kiedy Uragan został mistrzem Ukrainy, wystąpił w 11 meczach, w których strzelił pięć bramek, m.in. portugalskim gigantom, lizbońskim klubom – Benfice i Sportingowi.

Reklama

Wisienką na torcie było sprowadzenie 16-krotnego reprezentanta Brazylii w futsalu, zdobywcy Ligi Mistrzów w barwach kazachskiego Kairatu Ałmaty, byłego zawodnika futsalowej potęgi, czyli FC Barcelony Leo Santany. Na fachowych forach pojawiły się stwierdzenia, że Texom Eurobus rozbił bank tym transferem… Owszem, rozbił, ale sprowadzeniem całej piątki.

L. Santana ma 36 lat. Ale wiek nie ma znaczenia. Futsalową karierę zaczął w barwach brazylijskiego Sana Bernardo, potem przeniósł się do Praia Club Futsal. Największe sukcesy odniósł, występując w zespole Kairat Ałmaty (Kazachstan). Został 4-krotnym mistrzem tego kraju, 4-krotnym zdobywcą superpucharu Kazachstanu. Wreszcie z Kairatem triumfował w Lidze Mistrzów (2012 – 2013). W 2017 r. przeniósł się do FC Barcelony. Z futsalową „Blaugraną” został mistrzem Hiszpanii w sezonie 2018 – 2019. W tym samym zdobył Puchar Hiszpanii. Dwukrotnie także sięgnął po Puchar Króla. W jej barwach wystąpił w 98 ligowych meczach, w których zdobył 28 bramek. Przez trzy sezony reprezentował inny hiszpański zespół z najwyższej klasy rozgrywkowej – El Pozo Murcia Costa Calida. Rozegrał w nim 75 spotkań, strzelając 12 goli. W ostatnim sezonie występował w Portugalii, w ekipie Electrico FC/A MatosCar. Rozegrał 26 pojedynków i strzelił 13 bramek. 16 razy wystąpił w reprezentacji Brazylii. Zwyciężył z nią w Grand Prix de Futsal.

Reklama

Cel? Play-off. Naprawdę?

Prezes Texom Eurobusu M. Franków w rozmowie z naszym tygodnikiem powiedział, że celem minimum w nadchodzącym sezonie będzie awans do fazy play-off. Co więcej, będzie ich sukcesem.

– Nie napalamy się, nie chcemy wszystkiego od razu. Nie chcemy zabłysnąć i nagle zgasnąć. Musimy być cierpliwi. I tego również nauczyła nas ta liga

– stwierdził.

Poprzeczkę trzeba zawieszać wysoko. Asekuracja jest jednak także wskazana. Dla Texom Eurobusu awans do fazy play-off w sezonie 2024 – 2025 FOGO Futsal Ekstraklasy jest obowiązkiem. Adriano Ribeiro ma 16 równych graczy. Jeśli sztabowi szkoleniowemu, który już niezwykle intensywnie pracuje z zespołem, uda się połączyć solidność z efektownością, jeśli uda się zsynchronizować wszystkie elementy tej układanki, jeśli tak doświadczeni gracze będą się rozumieć na parkiecie z zamkniętymi oczami, może urodzić się fustalowy „potwór” na polskiej scenie. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. „Potwór”, który może sprawić wielką niespodziankę na koniec nadchodzącego sezonu.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/08/2024 18:03
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości