Reklama

„Tour de Konstytucja” w Przemyślu. Rozprawa odbyła się w podcieniach

17/06/2021 16:35

Od 4 czerwca przez całą Polskę jedzie „Tour de Konstytucja” – obywatelska akcja, której patronuje Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Adam Bodnar. Na zaproszenie „Rebeliantów” z Przemyśla przystanek był zaplanowany w niedzielę, 13 bm., o szesnastej w Rynku, ale ze względu na wybitnie niesprzyjającą aurę trzeba było się przenieść do podcieni.

Najpierw sędzia Karolina Rokita z Sądu Rejonowego w Przemyślu poinformowała wszystkich o przepisach prawnych, które obowiązują podczas zgromadzeń.

Natomiast ideę „Tour de Konstytucja” przedstawił Robert Hojda, aktywista obywatelski, który mówił o tym, że powinniśmy znać Konstytucję i „zaprzyjaźnić” się z nią, bo to dokument najważniejszy i obowiązujący wszystkich obywateli.

Następnie krótki quiz był sprawdzianem wiedzy o Konstytucji i okazało się, że sporo osób nie miało problemów z prawidłową odpowiedzią. 
 

Rozprawa

Żeby pokazać w praktyce, jak ważne dla każdego obywatela są treści zawarte w Konstytucji, odbyła się symulowana rozprawa, w której tylko oskarżona i świadkowie[paywall] byli nieprawdziwi, natomiast oskarżenie, obronę i sąd na potrzeby tej rozprawy odgrywali prawnicy: prokurator Bogusław Olewiński, sędzia Piotr Wojtowicz, a obrońcą była mecenas Adrianna Ostrowska.

Po proceduralnych formalnościach z uczestnikami rozprawy prokurator oskarżył Katarzynę P.

Reklama

Zarzucił jej, że brała udział w nielegalnym zgromadzeniu i podczas interwenci policjantów znieważyła dwóch funkcjonariuszy słowami wulgarnymi, powszechnie uznanymi za obraźliwe, ponadto w tym samym miejscu i czasie szarpała funkcjonariuszy policji, tj. oskarżył o czyn z art. 222 paragraf 1. kk w zw. z art. 57a kk i art. 226 par. 1. kk wz. z art. 57a kk.

Oskarżona stwierdziła, że rozumie zarzuty, ale się do nich nie przyznaje i opowiedziała swoją wersję wydarzenia.

– Brałam udział w legalnej, pokojowej manifestacji pod sądem i w pewnym momencie ześliznęła mi się noga z krawężnika i żeby nie upaść, oparłam się o policjanta, który uznał, że poprzez naruszenie jego nietykalności cielesnej stawiam czynny opór, a kiedy nie chciałam podać swoich danych, bo nie miał identyfikatora z nazwiskiem, ani nie wyjaśnił powodów legitymowania, zostałam przez kilku policjantów siłą zaniesiona do radiowozu.  Następnie na pytania odpowiadali świadkowie. Sąd dysponował materiałem dowodowym przedstawionym zarówno przez oskarżenie, jak i obronę, w tym również nagraniami video, które pojawiły się w internecie.
 

Niewinna

Sąd w imieniu państwa, mającego stać na straży praw i wolności obywatelskich, uniewinnił oskarżoną od popełnienia zarzucanych jej czynów. W prawie trzystronicowym uzasadnieniu sąd między innymi stwierdził: oskarżona miała prawo brać udział w pokojowej manifestacji, co gwarantuje art. 57 Konstytucji.

Ponadto, nie będąc sprawcą przestępstwa ani wykroczenia, nie miała obowiązku ujawniania swojej tożsamości. Określenie „dureń”, jakiego użyła wobec funkcjonariusza, kiedy była wleczona do radiowozu, wprawdzie jest deprecjonujące, ale zostało użyte w emocjach wynikających z działania policjantów, niewspółmiernego do sytuacji.

Reklama

 

Lekcja praworządności

Prawnicy uczestniczący w symulacji, używając obowiązujących w sądzie sformułowań i odwołując się do Konstytucji oraz kodeksów, starali się, aby wydarzenie miało charakter autentyczny i było praktyczną lekcją praworządności.

Było to ważne, biorąc pod uwagę niski poziom edukacji prawnej naszego społeczeństwa. 


fot.Jacek Szwic
Oskarżona Katarzyna P. odpowiada na pytania prokuratora.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2021-06-17 18:32:17

    Tiaaaaaaaa , buahhahahahaa

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    PiS i KO to samo zło - niezalogowany 2021-06-17 20:14:23

    Hahahaha... mówią o Konstytucji o równości wobec prawa a sami wprowadzają dyskryminację i ograniczenia dla ludzi, którzy nie mają ochoty zaszczepić się przeciw covid. Żenada. To jest właśnie wg nich konstytucja. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-06-17 20:48:53

    Dzisiaj KONSTYTUCJA to zbiór pobożnych życzeń

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama