26 października br. na Cmentarzu Głównym w Przemyślu odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie odrestaurowanych staraniem Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu na czele z prezes Bogusławą Pieczyńską czterech kolejnych nagrobków. Poświęcenia dokonał dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Przemyślu ks. Marek Wojnarowski.
Prace remontowo-konserwatorskie wykonane zostały dzięki środkom zebranym przez członków TPPiR i osoby, zaproszone do kwestowania w 2016 r. (zebrana kwota: 30 tys. 357 zł 31 gr), dotacji Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (18 tys. zł) oraz z pieniędzy własnych towarzystwa i przy współudziale darczyńców[paywall].
Pierwszy z nagrobków to nagrobek Józia i Elusi z figurą nagrobną anioła, unoszącego się nad postumentem z kamieni o postaci chłopca z falistymi włosami. Obiekt przekazany został pod opiekę uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowe nr 1 im. H. Sienkiewicza w Przemyślu. Ogólny koszt wykonanych prac wyniósł 12 tys. 300 zł.
Drugi z odrestaurowanych obiektów to grobowiec familijny rodziny Finik z prochami Konstantego i Eleonory z Zagórskich Finik. Przekazany został pod opiekę Cechowi Rzemiosł Różnych w Przemyślu. Konstanty Finik był kontrolerem pocztowym, członkiem przemyskiego „Sokoła”. Z kolei jego syn, porucznik Zdzisław Finik – adiutantem w Szefostwie Lotnictwa Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. Z wykształcenia był lekarzem weterynarii. W br. dokończono konserwację i dofinansowano prace w kwocie 9 tys. 801 zł.
Trzecim obiektem, który odzyskał dawny blask jest nagrobek rodziny Kukaczka. Przekazany został pod opiekę Technikum nr 8 z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Przemyślu. Nagrobek rodziny Kukaczka jest w formie obelisku, ogrodzony metalowym, gotycyzującym kutym ogrodzeniem, z charakterystyczną inskrypcją umieszczoną na kartach otwartej księgi: „Józef Kukaczka – właściciel realności i piwowar w Bakończycach, urodzony w czeskiej Pradze 11 listopada 1825. Umarł 28go maja 1885”.
Czwartym odremontowanym obiektem jest grobowiec rodzinny Dworskich z prochami Aleksandra Dworskiego – społecznika, adwokata, posła do Rady Państwa oraz Sejmu Krajowego Galicji, wieloletniego burmistrza Przemyśla. Grobowcem opiekować się będą uczniowie i nauczyciele Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Przemyślu. – Aleksander Dworski wniósł ogromne zasługi dla rozwoju Przemyśla. W czasie jego urzędowania rozbudowano w mieście szkoły, wprowadzono wodociągi, rozpoczęto elektryfikację, wybudowano schronisko dla bezdomnych imienia Brata Alberta oraz Dom przytułku i pracy dla starszych – wyliczyła prezes TPPiR B. Pieczyńska. – Z jego inicjatywy założono Związek Miast Galicyjskich, wybudowano szpital powszechny, powołano Komunalną Kasę Oszczędności – dodała.
A. Dworski odznaczony został komandorią orderu św. Grzegorza przez papieża Leona XIII oraz orderem Franciszka Józefa. W 1884 r. został Honorowym Obywatelem Przemyśla, a także Starej Soli. Jeszcze za życia (przed 1895 r.) nazwano jego imieniem jedną z głównych ulic Przemyśla. Ogólny koszt wykonanych prac wyniósł 24 tys. 204 zł 56 gr.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze