Reklama

Trudna sytuacja w MOPS-ie. Radni chcą pomóc w rozwiązaniu konfliktu

28/08/2020 17:15

Wciąż nie ma porozumienia między częścią pracowników a dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemyślu. W sprawę postanowili się zaangażować radni z Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia.

O konflikcie w MOPS-ie pisaliśmy kilkukrotnie. Główną osią sporu jest nierówne traktowanie niektórych pracowników, a nawet mobbing. Takie sygnały płyną ze strony „Solidarności”. Jest to jeden z trzech związków zawodowych działających w MOPS-ie, liczący najmniej członków. A w tej sprawie związki nie mówią jednym głosem.

Szefowa związku „Razem” Małgorzata Dyjak kategorycznie się odcięła od zarzutów o mobbing, a w kwestii innych problemów, stwierdziła, że jest różnie, ale są one[paywall] rozwiązywane wewnątrz zakładu. W czasie całego spotkania kilka razy zaznaczyła, że zgadza się z podjętymi przez dyrektora decyzjami. Z kolei Łukasz Kiernozek, przewodniczący związku „Wspólnymi siłami” zwrócił uwagę, że w instytucji są wewnętrzne procedury antymobbingowe i skoro nikt do tej pory z nich nie skorzystał, to oznacza, że problemu nie ma.

Reklama

 

Sporna ankieta

– Ogólniki, hasła i oskarżenia bez pokrycia – tak odniósł się do zarzutów „Solidarności” dyrektor MOPS-u Piotr Hryniszyn. Podkreślił, że oczekiwanie pracodawcy od pracowników rzetelnego wykonywania obowiązków nie jest mobbingiem. Zapewnił, że z jego strony nie dochodzi do zachowania, które można traktować jako mobbing, tym bardziej, że bezpośrednio współpracuje on tylko z kadrą zarządzającą.

– To nie są moje wymysły. Chcemy, żeby pracownicy przychodzili do pracy z ochotą, a niektórzy mają serce w gardle – mówiła Katarzyna Bal, przewodnicząca „Solidarności”.

Reklama

W czasie spotkania odniesiono się do protokołu z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w MOPS-ie. Zupełnie odmiennie jest on interpretowany przez dyrektora tej placówki i przez „Solidarność”.

Przypomnijmy, że anonimową ankietę przeprowadzono wśród 30 losowo wybranych pracowników (na 131 zatrudnionych). W 11 przypadkach wskazano na występowanie agresji słownej, w 10 na rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat pracowników, w 12 na ignorowanie i lekceważenie pracowników, a w 7 na izolowanie od innych pracowników. 10 osób potwierdziło ciągłą krytykę, ośmieszanie wykonywanej pracy i życia osobistego oraz podważanie kompetencji zawodowych, natomiast 14  wskazało niekorzystne respektowanie prawa do wynagrodzeń i urlopów w porównaniu do innych pracowników.

Reklama

Jako sprawców tych działań w 14 przypadkach wskazano dyrektora, w 4 – bezpośredniego przełożonego, w 10 – innego pracownika, a w 1 – podwładnego.

Według zakładowej „Solidarności” te wyniki jednoznacznie wskazują na mobbing. Przewodniczący rady miejskiej Maciej Kamiński zdawał się interpretować je w podobny sposób, wskazując, że dyrektor pomija niewygodne dla siebie wyniki ankiety. A według P. Hryniszyna wyniki są dla niego korzystne. Zwrócił on uwagę, że w zaleceniach PIP nie ma ani słowa o stwierdzeniu mobbingu.

Reklama

 

Komisja chce pomóc

Na polecenie prezydenta Wojciecha Bakuna w MOPS-ie została przeprowadzona anonimowa ankieta na temat ewentualnego mobbingu. Jak powiedziała obecna na komisji Danuta Wiech, naczelnik wydziału spraw społecznych, wyniki zostały już zliczone i przeanalizowane. Ujawnione zostaną natomiast po spotkaniach z pracownikami i dyrekcją, które prawdopodobnie odbędą się we wrześniu.

Członkowie komisji jednogłośnie poparli pomysł Andrzeja Beresteckiego i postanowili zawnioskować do prezydenta miasta o umożliwienie im udziału w rozmowach, prowadzonych pomiędzy dyrekcją MOPS-u, a związkami zawodowymi w sprawach spornych. Odbywałoby się to na zaproszenie jednej ze stron.

Reklama


Od mobbingu jest sąd

 

Protokół z kontroli PIP jest różnie interpretowany. Z jednej strony kilkanaście osób przyznało, że w zakładzie dochodziło do nieodpowiednich zachowań (np. agresja, krytyka, ośmieszanie), z drugiej – PIP nie podjęła praktycznie żadnych działań. Dlaczego? – Ustawodawca, wyposażając organy kontrolne PIP w kompetencje kontrolno-nadzorcze, w zakresie mobbingu i przeciwdziałania dyskryminacji w zatrudnieniu, przyznał im jedynie prawo weryfikacji prawdopodobieństwa wystąpienia działań noszących znamiona mobbingu. Organy Państwowej Inspekcji Pracy nie posiadają natomiast uprawnień do rozstrzygania o istnieniu mobbingu. Właściwym do orzekania w tym przedmiocie jest sąd pracy – odpowiada Edyta Wojdyło, młodszy specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Rzeszowie.

Reklama

E. Wojdyło dodaje, że charakter takich spraw jest z natury sporny i wymaga „wszechstronnego postępowania dowodowego”, dlatego sąd jest najodpowiedniejszym organem do weryfikacji oskarżeń.

Wciąż nie ma porozumienia między częścią pracowników a dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemyślu. W sprawę postanowili się zaangażować radni z Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia.


PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Mz - niezalogowany 2020-08-28 18:15:49

    Trzeba pracować to jest źle, koniec święte krowy i do roboty.. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Pracownik za 80% - niezalogowany 2020-08-28 18:17:36

    Dupy im w tym mopsie poodmakały i pełen luz  za starego dyrektora. Przyszedł nowy który chce złapać to za ryj i zagonić do roboty to wielki płacz i lament że mobbing itd. Kto był w mopsie to wie jak kompetentni są tam pracownicy a o kolejkach już nie wspomnę. Cały mops pracowników a przyjmują 2 i to mało ogarnięte osoby. Może by tam wysłał połowę ludzi na urlop bezpłatny jak to się dzieje w innych zakładach pracy i do tego 80% wynagrodzenia.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Nick - niezalogowany 2020-08-28 18:18:46

    Do roboty niech się pracownicy Mopsu wezmą a nie ludzie nie pozostawiają na nich suchej nitki. Bajzel totalny, trzeba po kilka razy przychodzić i składać jakiś podpis czy donośić papiery jakby nie można od razu powiedzieć co trzeba. Brak kompetencji, teraz w czasie pandemi dwie osoby pracują a reszta bąki zbija. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama