Przedstawiciele Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl prezentowali zalety słynnych przemyskich fortyfikacji podczas międzynarodowej konferencji „Twierdze jutra” w Serbii.
Konferencja odbyła się przy wsparciu Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (CEI) w serbskim Nowym Sadzie i Petrovaradinie. Zgromadziła profesorów, ekspertów, badaczy, architektów i animatorów działań z siedmiu krajów, które geograficznie należą do Europy Środkowej: Ukrainy, Rumunii, Polski, Czech, Chorwacji, Włoch i Serbii[paywall].
– Podczas konferencji prezentowane były twierdze w kontekście wspólnego dziedzictwa, obecne wyzwania związane z ich wykorzystaniem, a także ogólne problemy ochrony i zarządzania historycznymi, miejskimi obszarami obronnymi – poinformowała Karolina Marciniak ze Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.
Zespół forteczny Twierdzy Przemyśl reprezentowany był przez adiunkta Politechniki Krakowskiej, dr. inż. arch. Krzysztofa Wielgusa, autora i współautora kilkudziesięciu artykułów i książek na temat historii fortyfikacji, teorii i zasad konserwacji oraz adaptacji zabytków architektury obronnej i zespołów poprzemysłowych. Przedstawił uczestnikom konferencji historię, budowę i architekturę zabytków obronnych naszej twierdzy, a także zagospodarowanie na cele turystyki kulturowej.
Podczas konferencji zrodził się pomysł namówienia innych krajów z Europy Środkowej o podobnych twierdzach do przyłączenia się do inicjatywy na rzecz utworzenia sieci łączącej dawne fortece.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze