Reklama

Uczcili ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

17/04/2017 17:00

W 7. rocznicę tragedii, która wydarzyła się w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku, na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej odbyła się symboliczna uroczystość poświęcona ofiarom katastrofy, wśród których był wykładowca i dyrektor Instytutu Historii przemyskiej Alma Mater prof. Janusz Kurtyka.

Przy tablicy pamiątkowej, poświęconej ofiarom katastrofy smoleńskiej, zebrała się społeczność uczelni: rektor PWSW dr Paweł Trefler, wykładowcy i studenci. Nie zabrakło też[paywall] przedstawicieli lokalnych instytucji samorządowych i kościelnych: proboszcza parafii w Krasiczynie, księdza prałata Stanisława Bartmińskiego, zastępcy starosty powiatu przemyskiego Marka Kudły, sekretarza gminy Orły Jana Janusza oraz delegacji Przedszkola im. Marii Montessori.

Uroczystość rozpoczął przemówieniem rektor PWSW Paweł Trefler, nawiązując do tragicznych wydarzeń z lat 1940 i 2010 i podkreślając, że celem spotkania jest też oddanie czci polskim oficerom, naukowcom, lekarzom, inżynierom, prawnikom, nauczycielom, którzy 77 lat temu padli ofiarami komunistów. To właśnie na obchody 70. rocznicy tamtych wydarzeń 10 kwietnia 2010 roku wybrała się polska delegacja z parą prezydencką na czele, by oddać szacunek i hołd poległym żołnierzom. Ks. prałat Stanisław Bartmiński, który zabrał głos, nazwał ofiary zbrodni „więźniami sumienia”. Skierował  również do zgromadzonych chrześcijańskie przesłanie: „każdy z nas zda rachunek sumienia przed Bogiem”. Na koniec zainicjował wspólną modlitwę. 

Reklama


fot.Marcin Sowiński
NO
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama