Reklama

Uczcili pamięć o tych, których już nie ma

Niedziela, 6 listopada, w Krowicy Samej upłynęła pod znakiem historycznych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale również 12. rocznicy poświęcania pomnika, który upamiętnia mieszkańców pomordowanych w latach 1944-1947, w Dachau i siedzibie NKWD w Charkowie oraz żołnierzy poległych na frontach podczas II wojny światowej.


fot.UG Lubaczów
Tak, jak ważna jest troska o bieżące sprawy mieszkańców, tak ważna jest pamięć o tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym, od montażu słowno- muzycznego pt.: „Pamięć o tych, których nie ma...”, który opowiadał o dążeniu Polaków do niepodległości.

W inscenizacji wzięli[paywall] udział: harcerze, zuchy, uczniowie krowickiej Szkoły Podstawowej im. im. Poety ks. Jana Twardowskiego, członkowie Klubu Seniora, strażacy ochotnicy i zespół śpiewaczy Niespodzianka.

Reklama

Po apelu ks. płk. Eugeniusz Łabisz odprawił mszę świętą. Następnie delegacje udały się pod pomnik upamiętniający poległych i pomordowanych, by złożyć kwiaty i uczcić ich pamięć.

Wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, dziękując za obecność i oprawę uroczystości, podkreślił, że zawsze należy troszczyć się o wolność, która nie jest nam dana na zawsze i wielokrotnie trzeba za nią zapłacić.

Jak zauważa samorząd, pamiątką ceny, jaką ponieśli mieszkańcy Krowicy Samej, Krowicy Hołodowskiej, Krowicy Lasowej i Budomierza, jest monument, gdzie nad tablicą z nazwiskami znajdują się: krzyż – symbol zbawienia, orzeł – symbol dążenia ku wolności, drut kolczasty i czapki– symbole cierpienia.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama