W ostatni dzień oktawy Bożego Ciała, przypadający w tym roku 2 czerwca, w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II zrealizowano oryginalny projekt edukacyjny pod nazwą ,,Ocalić od zapomnienia – cuda-wianki”.
Celem projektu było[paywall] przywrócenie pamięci o tradycji wykonywania wianków z wykorzystywanych do tego niegdyś ziół. Projekt przygotowała i zrealizowała Halina Swatek przy pomocy zaproszonych ekspertek w zakresie wyplatania wianków, tj. Marii Kornafel i Marii Sroki. Uczniowie klas IV – VI musieli zebrać z łąk i pól rzadkie już dzisiaj zioła: macierzankę, miętę, rozchodnik, koniczynę i rumianek. Dzięki pomocy i wskazówkom ekspertek wykonali swoje wianki. Gotowe zanieśli do kościoła, by je poświęcić. Zgodnie z tradycją wianki mają być powieszone na ścianach domów, by chronić je przed burzami i piorunami, a domowników przed chorobami.


Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze