Reklama

Uczniowie stworzyli cuda-wianki

12/06/2016 07:18

W ostatni dzień oktawy Bożego Ciała, przypadający w tym roku 2 czerwca, w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II zrealizowano oryginalny projekt edukacyjny pod nazwą ,,Ocalić od zapomnienia – cuda-wianki”.

Celem projektu było[paywall] przywrócenie pamięci o tradycji wykonywania wianków z wykorzystywanych do tego niegdyś ziół. Projekt przygotowała i zrealizowała Halina Swatek przy pomocy zaproszonych ekspertek w zakresie wyplatania wianków, tj. Marii Kornafel i Marii Sroki. Uczniowie klas IV – VI musieli zebrać z łąk i pól rzadkie już dzisiaj zioła: macierzankę, miętę, rozchodnik, koniczynę i rumianek. Dzięki pomocy i wskazówkom ekspertek wykonali swoje wianki. Gotowe zanieśli do kościoła, by je poświęcić. Zgodnie z tradycją wianki mają być powieszone na ścianach domów, by chronić je przed burzami i piorunami, a domowników przed chorobami.

Reklama

fot.ZS Gorzyce


fot.ZS Gorzyce
bc
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama