Reklama

Uroczystości 75. rocznicy Ludobójstwa na Kresach i Podkarpaciu

07/03/2019 14:45

Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu, Klub Inteligencji Katolickiej oraz Przemyskie Rodziny Kresowe zapraszają na mszę świętą oraz modlitwę ekumeniczną.

Uroczystość, która odbywa się pod patronatem IPN, a także marszałka Podkarpacia, prezydenta Przemyśla, starosty przemyskiego, rozpocznie się od mszy świętej pod przewodnictwem abpa Józefa Michalika za mieszkańców Huty Pieniackiej, Korościatyna i innych miejscowości na Kresach i Podkarpaciu zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich z OUN -UPA i SS "Galizien".

Msza święta odbędzie się w kościele pw. św. Trójcy w Przemyślu w niedzielę, 10 marca, o g. 15.

Po mszy o godzinie 16 rozpocznie się  Modlitwa Ekumeniczna w intencji ofiar ludobójstwa i o pojednanie z udziałam duchownych  greckokatolickich i prawosławnych oraz wspólnoty ormiańskiej i żydowskiej. 


W poniedziałek, 11 marca, o g. 10, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbędzie się konferencja z udziałem przedstwiciela IPN Rzeszów i zaproszonych gości, w tym świadka historii – ocalonego z zagłady Huty Pieniackiej.

Obejrzeć będzie można zdjęcia z pielgrzymki do Huty Pieniackiej z 28 lutego 2009 r., w której uczestniczyli prezydenci: Polski Lech Kaczyński i Ukrainy Wiktor Juszczenko. Wyemitowany zostanie film Skrawek piekła na Podolu.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-03-07 16:57:04

    Żaden nasz sukces nie jest tak hucznie obchodzony jak klęski  zaś obchody zwykle mają wymiar happeningów dla pasjonatów, albo są imprezami czysto lokalnymi.Same pogrzeby, apele poległych, moralne zwycięstwa, żałoby narodowe a później się dziwimy że ciężko w tym kraju osiągnąć sukces i być za to docenionym.Wychowywanie młodego pokolenia w duchu klęsk zamiast w duchu zwycięstwprowadzi do tego, że i oni i my sami stajemy się przegrani.Nie mówię, że mamy o klęskach zapomnieć. O ofiarach trzeba pamiętać. Ale niecelebrować z taką pompą!Budujemy muzea  z  największych porażekw historii, a nie muzeum zwycięstw oręża polskiego jak nie było tak i nie ma.Wstydzimy się zwycięstw.Chcemy ,żeby nad naszym cierpieniem inne narody się litowali i nam współczuli.Ale tak nie jest.Za miesiąc kolejna rocznica też klęski z pełną celebrą.Mieliśmy okrągłe rocznice w tym okresie bitwy pod Racławicami czy też zwycięstwo Langiewicza i co nikt nie pamięta.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ooo - niezalogowany 2019-03-07 16:57:51

    Korościatyna

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeo - niezalogowany 2019-03-07 17:13:54

    LUDOBÓJSTWO to nie klęska.  To zbrodnia, o której należy pamiętać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama