Reklama

Urzędnicy sprawdzą, czym mieszkańcy palą w domach


Urzędnicy Urzędu Gminy Żurawica rozpoczynają kontrole domowych pieców i kotłów. Chcą sprawdzić, czym dogrzewają się mieszkańcy, by w ten sposób walczyć ze smogiem. Kontrole źródeł ciepła odbywać się będą na podstawie ustawy o ochronie środowiska i uchwały antysmogowej i potrwają do końca marca przyszłego roku.


Kontrolujących urzędników będą interesować domowe piece i kotły, a przede wszystkim to, czy mieszkańcy przestrzegają zakazu spalania w nich odpadów komunalnych, jak również czy nie spalają ich na zewnątrz posesji. W ich zainteresowaniu będzie też przestrzeganie zapisów uchwały antysmogowej w zakresie stosowanych paliw i urządzeń grzewczych.

Gmina wyjaśnia, że kontrole mają na celu poprawę jakości powietrza oraz bezpieczeństwa mieszkańców i jednocześnie prosi mieszkańców o współpracę. I przypomina jednocześnie, że upoważnieni pracownicy urzędu w myśl zapisów ustawy mają prawo: wstępu na teren nieruchomości, a mieszkańcy obowiązek okazania dokumentów dotyczących domowych instalacji grzewczych (np. dokumentacji technicznej urządzenia, certyfikatów), jak również dowodów zakupu  paliwa i świadectw. Kontrole każdorazowo przeprowadzane będą w obecności właściciela nieruchomości lub dorosłego domownika. Gmina przypomina też, że w sytuacji, gdyby zaistniała wątpliwość co do tożsamości osób pukających do domów, zawsze można się skontaktować z urzędem gminy, dzwoniąc pod numer 16 888 97 17.

Reklama

Efektem przeprowadzonej kontroli będzie spisanie protokołu, opatrzonego[paywall] podpisami kontrolującego, jak i kontrolowanego. Dodatkowo zostanie wykonana dokumentacja fotograficzna. Urząd podkreśla też, że takie kontrole mają mieć również wymiar edukacyjny – mieszkańcy będą informowani o konieczności wymiany starych źródeł ciepła (jeśli takowe wciąż posiadają) i możliwości uzyskania dofinansowania dla tego rodzaju inwestycji.

Warto przypomnieć, że zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej: od 1 stycznia 2024 r. mieszkańcy województwa podkarpackiego nie mogą korzystać z kotłów eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji, od 1 stycznia 2026 r. będą zobowiązani do wymiany kotłów eksploatowanych w okresie do 5 lat od daty ich produkcji, jak również od 1 stycznia 2028 r. nie będą mogli używać kotłów, które spełniają wymogi emisyjne klasy 3. i 4. (wg normy PN-EN 303-5:2012). Natomiast posiadacze kotłów na węgiel lub drewno klasy 5. mogą używać urządzeń bezterminowo. Jeśli zaś chodzi o ogrzewacze pomieszczeń, w tym kominki, to od 1 stycznia 2023 roku mogą być używane wyłącznie urządzenia spełniające wymagania ekoprojektu lub mające sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 procent.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 08/11/2025 16:21
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama