Reklama

Urzędnik sfałszował podpisy, sprawa trafiła do prokuratury

18/11/2015 14:27

Radna przebywała za granicą, a w tym czasie w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Chłopicach został złożony wniosek o zasiłek socjalny z jej podpisem. Odbiór pieniędzy też jest poświadczony jej nazwiskiem. Na sprawę trafiono podczas rutynowej kontroli w urzędzie, a gdy potwierdzono, że podpisywały je inne osoby, sprawa trafiła do prokuratury.

– Sama radna nie mogła się podpisać, bo w tym czasie nie było jej w kraju. Ustaliliśmy, że wniosek podpisała jej matka. Odbiór gotówki potwierdził urzędnik gminy. Problem w tym, że podpisywali nazwiskiem nieobecnej. Zamiast przedstawić upoważnienie, sfałszowali podpis radnej – tłumaczy Andrzej Czyż, wójt gminy Chłopice. – To są osoby zaufania publicznego. Urzędnik ma upoważnienia do wydawania decyzji w imieniu wójta. Trudno[paywall] wierzyć w jego rzetelność, skoro zrobił coś takiego – dodaje A. Czyż.

Reklama

Podejrzenie przestępstwa

Pod koniec września wójt skierował do Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu zawiadomienie o podejrzeniu popełniania przestępstwa. Opisał w nim cała sytuację, informując jednocześnie, że zarówno kasjerka, jak i pracownica GOPS potwierdzają złożenie podpisów radnej pod dokumentami przez osoby trzecie. Wniosek podpisywała jej matka, a potwierdzenie odebrania zasiłku urzędnik. Według wójta podrobienie podpisu przez pracownika jest bezsprzecznie czynnością niezgodną z prawem. Zarzuca też radnej, że podczas nieobecności nie mogła ubiegać się o pomoc finansową i odebrać jej bez pozostawienia odpowiedniego pełnomocnictwa. „Swoim zachowaniem doprowadziła do wymuszenia nierzetelnych, stwierdzających nieprawdę czynności niezgodnych z przepisami prawa. Powoływała się na funkcję radnej oraz swoje znajomości” – czytamy w zawiadomieniu. Mowa w nim, że radna powoływała się na specjalne prawa i przywileje oraz twierdziła, że należy się jej więcej z racji pełnienia funkcji. Prokuratura przekazała zawiadomienie policji. Czynności wyjaśniające były prowadzone w Komendzie Powiatowej Policji w Jarosławiu do minionego tygodnia. Zakończyły się odmową wszczęcia dochodzenia, ponieważ funkcjonariusze nie znaleźli w postępowaniu radnej i gminnego urzędnika znamion czynu przestępczego. Dodatkowo uznali, że wójt nie jest stroną pokrzywdzoną.


fot.Roman Kijanka
Kasjerka potwierdza, że wypłaciła zasiłek urzędnikowi, który podpisał się nazwiskiem radnej.

Reklama

Wójt się odwołuje

Wójt nie zgodził się z decyzją policjantów i w piątek złożył w prokuraturze zażalenie, żądając jej uchylenia. Argumentuje to tym, że działanie urzędników naraża na szkodę wizerunek, autorytet i postrzeganie urzędu gminy. – Pracownica GOPS i kasjerka, znając zasady, których powinny przestrzegać, nie dopełniły tego obowiązku. Urzędnik, fałszując podpis oraz radna utożsamiana z gminą popełnili czyny noszące znamiona ustawowo zabronionych, narażając dobre imię urzędu i działając na szkodę interesu publicznego – uważa wójt. Zaznacza przy tym, że podpisujący radną powinni mieć upoważnienie i używać swoich danych przy poświadczaniu dokumentów.

– Nie mogę mieć zaufania do pracownika, który w moim imieniu wydaje nakazy płatnicze. Skąd mogę mieć pewność, że taka sytuacja nie powtórzy się przy innej sprawie i urzędnik nie potraktuje petenta po znajomości. Gmina musi działać przejrzyście i nikogo nie wyróżniać – uważa wójt i dlatego skierował sprawę do prokuratury.

Reklama

Urzędnik nie chciał rozmawiać o zajściu. Pracownica GOPS i kasjerka napisały oświadczenia potwierdzające złożenie nieprawdziwych podpisów. 


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mariano - niezalogowany 2015-11-18 18:41:36

    krasnalu zmień dilera bo Ci na   głowę szkodzi!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jurgen - niezalogowany 2015-11-18 19:48:47

    A abonament radiowy uiszczony, czy się słucha radia bez opłaty?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Zoe - niezalogowany 2015-11-18 20:34:48

    Ten woj to najgorszy szmaciarz jakiego kiedykolwiek ta gmina widziała .Niedouczony imbecyl nieumiejący się wypowiedzieć i tylko usuwa ludzi którzy mu się sprzeciwiają.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama