Radna przebywała za granicą, a w tym czasie w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Chłopicach został złożony wniosek o zasiłek socjalny z jej podpisem. Odbiór pieniędzy też jest poświadczony jej nazwiskiem. Na sprawę trafiono podczas rutynowej kontroli w urzędzie, a gdy potwierdzono, że podpisywały je inne osoby, sprawa trafiła do prokuratury.
– Sama radna nie mogła się podpisać, bo w tym czasie nie było jej w kraju. Ustaliliśmy, że wniosek podpisała jej matka. Odbiór gotówki potwierdził urzędnik gminy. Problem w tym, że podpisywali nazwiskiem nieobecnej. Zamiast przedstawić upoważnienie, sfałszowali podpis radnej – tłumaczy Andrzej Czyż, wójt gminy Chłopice. – To są osoby zaufania publicznego. Urzędnik ma upoważnienia do wydawania decyzji w imieniu wójta. Trudno[paywall] wierzyć w jego rzetelność, skoro zrobił coś takiego – dodaje A. Czyż.
Pod koniec września wójt skierował do Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu zawiadomienie o podejrzeniu popełniania przestępstwa. Opisał w nim cała sytuację, informując jednocześnie, że zarówno kasjerka, jak i pracownica GOPS potwierdzają złożenie podpisów radnej pod dokumentami przez osoby trzecie. Wniosek podpisywała jej matka, a potwierdzenie odebrania zasiłku urzędnik. Według wójta podrobienie podpisu przez pracownika jest bezsprzecznie czynnością niezgodną z prawem. Zarzuca też radnej, że podczas nieobecności nie mogła ubiegać się o pomoc finansową i odebrać jej bez pozostawienia odpowiedniego pełnomocnictwa. „Swoim zachowaniem doprowadziła do wymuszenia nierzetelnych, stwierdzających nieprawdę czynności niezgodnych z przepisami prawa. Powoływała się na funkcję radnej oraz swoje znajomości” – czytamy w zawiadomieniu. Mowa w nim, że radna powoływała się na specjalne prawa i przywileje oraz twierdziła, że należy się jej więcej z racji pełnienia funkcji. Prokuratura przekazała zawiadomienie policji. Czynności wyjaśniające były prowadzone w Komendzie Powiatowej Policji w Jarosławiu do minionego tygodnia. Zakończyły się odmową wszczęcia dochodzenia, ponieważ funkcjonariusze nie znaleźli w postępowaniu radnej i gminnego urzędnika znamion czynu przestępczego. Dodatkowo uznali, że wójt nie jest stroną pokrzywdzoną.

fot.Roman Kijanka
Kasjerka potwierdza, że wypłaciła zasiłek urzędnikowi, który podpisał się nazwiskiem radnej.
Wójt nie zgodził się z decyzją policjantów i w piątek złożył w prokuraturze zażalenie, żądając jej uchylenia. Argumentuje to tym, że działanie urzędników naraża na szkodę wizerunek, autorytet i postrzeganie urzędu gminy. – Pracownica GOPS i kasjerka, znając zasady, których powinny przestrzegać, nie dopełniły tego obowiązku. Urzędnik, fałszując podpis oraz radna utożsamiana z gminą popełnili czyny noszące znamiona ustawowo zabronionych, narażając dobre imię urzędu i działając na szkodę interesu publicznego – uważa wójt. Zaznacza przy tym, że podpisujący radną powinni mieć upoważnienie i używać swoich danych przy poświadczaniu dokumentów.
– Nie mogę mieć zaufania do pracownika, który w moim imieniu wydaje nakazy płatnicze. Skąd mogę mieć pewność, że taka sytuacja nie powtórzy się przy innej sprawie i urzędnik nie potraktuje petenta po znajomości. Gmina musi działać przejrzyście i nikogo nie wyróżniać – uważa wójt i dlatego skierował sprawę do prokuratury.
Urzędnik nie chciał rozmawiać o zajściu. Pracownica GOPS i kasjerka napisały oświadczenia potwierdzające złożenie nieprawdziwych podpisów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.krasnalu zmień dilera bo Ci na głowę szkodzi!!!
A abonament radiowy uiszczony, czy się słucha radia bez opłaty?
Ten woj to najgorszy szmaciarz jakiego kiedykolwiek ta gmina widziała .Niedouczony imbecyl nieumiejący się wypowiedzieć i tylko usuwa ludzi którzy mu się sprzeciwiają.
A i jeszcze najważniejsze ze z tą radną nikt z gazety nierozmawiał a sprawa jest umożona.Wstyd panie wójcie pan żyje za 9 tys miesięcznie a ta dziewczyna ma 800 zł.
BRAWO Panie Wójcie ! Podrobienie podpisu, to czyn kwalifikowany z art. 270 Kodeksu Karnego Zgodnie z § 1 tego przepisu: kto w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 270 § 2a k.k.).
Pan pisze ze osoby obdarzone zaufaniem publicznym nie mogą sobie pozwolic na zachowanie godzace w ich status ? Pan to piszesz ? Pan ktorego nie raz widziano w czasie pracy pijanego jak swinia, co pan myslisz ze ludzie tego nie widza? chce pan zobaczyc np.zdjecia jak łazi pan wręcz po scianach ? i pan piszesz o zachowaniu godzacym w status osoby obdarzonej zaufaniem publicznym?
Ty kur..manio jestes sam czyn kwalifikowany
Wam Prawi i Sprawiedliwi po tych wyborach to juz całkowicie w tych łbach sie poje... Moze tez myslisz Endriu ze w twoim przypadku zadziała tzw.dudapomoc . Bidnej kobity sie czepil pajac!
To jest kolejny dowód, że w urzędach pracują skończone tumany, bez grama wiedzy i odrobiny wyobraźni. Do urzędów przyjmowani są jedynie znajomi bez doświadczenia, wiedzy i kompetencji. Jak w tej Polsce ma być dobrze, skoro mamy takich "urzędników" - oszustów kanciarzy itp.
a największym kanciarzem jest wójt z chlopic. Do tego usuwa komentarze niewygodne.
URZEDNIK osoba nie tykalna, i nie ma nad nim żadnego prawa, ale wszystko jest do czasu !!!
A w tej gminie to dopiero początek góry lodowej, czas beztroski się skończy.
Andrzej tak dlugo nie piłeś dzis to chyba musowo sie napić
Przecież facyjata na foto mowi sama za siebie
a ten gosc fałszowal podpisy co jest na zdjeciu?
Co zabraklo stanowiska dla kogos z rodziny?.. Pewnie kolejna intryga ze storny wójta. Gratulacje pomyslowosci!
napewno ma kogos od siebie na ciepłą posadke zreszta stanowiskami kupił całą radę gminy obsadzajac dzieci radnych w szkołach itp. to sie nadaje do prokuratury!!
Brawo, kto ma chody ten ma pracę, RODZINNY URZĄD tak trzymać !!!!!!!
jak ktos sie dopcha do koryta, to chocby był uczciwym to i tak władza go zmieni
Ciekawe czy to jest dobre dla gminy ... raczej nie
Czyż_by wojt byyył czysty jak łza? I nie ma nic na sumieniu? I nie zdfrałdował nic? I dba o dobro Gminy dojąc kazdą kase z kazdej okazji? A ten art. 270 kodeku karnego nie jest mu przypisany? Godne rozważenia!
O co ten spór jeśli wniosek można złożyć nawet telefonicznie. Może radna zostawiła matce wypełniony i podpisany wniosek, który ta zaniosła do urzędu. Sprawa wyszła przy kontroli (czyli po jakimś czasie) nikt nie „złapał urzędnika za rękę”. Z tego artykułu nie wiadomo „co się rozegrało przy okienku kasowym”. Sprawę widzę jako naciąganą. Jaka rutynowa kontrola sprawdza czy petent urzędu w tym czasie aby gdzieś nie podróżował… Ktoś tu kogoś inwigiluje?
chce wojt poprostu skonczyc pracownika ktory jest dla niego niewygodny i tyle. zreszta on nie pierwszy z tego co wiem... kto nie z wojtem ten przeciwko niemu czyli bez roboty.. jak z takim tyranem pracować ?
Co za szczęście, ze już tam nie mieszkam . Do gminy dostają się ludzie po znajomości, zwalniani są niewinni, a co do urzędników to brak kompetencji. Bardzo prosty przykład dostałam pieniądze na działalność z UP i starałam się o zasiłek rodzinny, Pani z gminy tą dotacje policzyła jako mój dochód!- masakra. Tu gdzie teraz mieszkam kazano mi napisać oświadczenie, że te pieniądze są z dotacji i tyle, na zasiłek oczywiście załapałam się bez problemu.A co do wójta to już jest wyrok sądu? Po podobno wybory były sfałszowane .
Ciekawe ile kosztuje artykuł w życiu podkarpackim na pierwszej stronie? Gmina jest "bogata" to i artykuły zamawia ...(nie tylko w tej gazecie) jedna faktura w ta czy w tą.... nie zrobi różnicy....ale to jeszcze ktoś kiedyś sprawdzi i wtedy mieszkańcom oczy się pootwierają szeroko.
Ciekawe czy zona wojta wie jaki on jest ogier w stosunku do pracownic . A po pijaku to ohohoho . Lubi zgrabne du...... Niestety on sam jest wrecz ochydny
Czyż by Czyż się poznał na TEJ pani z IP 217.97.161.1, która została odsunięta od dworu wójta, nie może pochwalić się foto w otoczeniu ogiera z ohydną facjatą i teraz wylewa krokodyle łzy przed kompem o różnych porach dnia i nocy podpisując się pod kolejnym wpisem innym nickiem ale ip wyświetla się to samo, nawet w nocy nie widząc że napisał to jej mąż dała mu ripostę: maniu ty sam jesteś czyn kwalifikowany, bo doskonale wie co jej mąż ma za uszami z czasów swojej kadencji ????????
Panie wojcie mowi pan o innych a swoje lewe sprawy pan kiedy ujawni??Zatrudnianie pracownikow do gminy po znajomosci czy inne gorsze rzeczy jakie ma pan na sumieniu.
Trzeba program Uwaga wyslac do gminy ale to nie na urzednikow ale na Wota. Najgorszy palant w gminie a do tego przestepca I do tego zboczeniec ktory molestowal swoja pracownice ktora zwolnil.CBA powinno sie toba wojcie zajac za te wszystkie machlojki !!!
święta prawda wypie.....ć go ze stanowiska
Bardzo smutne są te wszystkie komentarze,które czytam i....LUDZIE czy uważacie że jesteście nieśmiertelni!!!!Skąd bierze się w Was tyle złośliwości,nienawiści,przecież kto inny osądzi kiedyś i Wójta i pracowników UG,NIE NAM JEST DANE SĄDZIĆ DRUGIEGO CZŁOWIEKA.Tak na marginesie każdy mógł się ubiegać o stanowisko Wójta jakoś wtedy nie było tylu chętnych co do pisania takich płytkich i bezsensownych komentarzy,no ale przecież jesteśmy katolikami i w niedziele musimy udawać w Kościele jacy to wszyscy jesteśmy bez skazy.Też jestem pracownikiem wiele razy nie zgadzałam się z pracodawcą,trzeba byc na pewnym poziomie kultury osobistej a nie używać tylko wulgaryzmów w komentarzach!!!
Wszystko ujdzie ale czy aby ten wasz wojt sie nie broni teraz katoliczymem? Sama dobrze wiem co on potrafi, jak wspaniale dla swojego wyimanowanego ego sieje nienawisc niszczac innych a teraz chowa sie za plecami kosciola? Gdzie jest rozsadek i logika? Stojac na pewnym poziomie wladzy "trzeba byc na pewnym poziomie kultury osobistej" a przede wszystkim być CZłOWIEKIEM!
krasnalu zmień dilera bo Ci na głowę szkodzi!!!
A abonament radiowy uiszczony, czy się słucha radia bez opłaty?
Ten woj to najgorszy szmaciarz jakiego kiedykolwiek ta gmina widziała .Niedouczony imbecyl nieumiejący się wypowiedzieć i tylko usuwa ludzi którzy mu się sprzeciwiają.