Reklama

Uśmiech kontrolowany

07/07/2018 07:22

Piękne zęby to zdrowe zęby. Nawet jeśli Twoje uzębienie jest w idealnym stanie, to wciąż potrzebuje regularnych wizyt u stomatologa. Właściwa profilaktyka odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej.

Co pół roku zgłaszaj się na wizytę kontrolną

Nawet jeśli prawidłowo dbamy o higienę jamy ustnej i tak mogą się rozwinąć próchnica czy choroby przyzębia. Częste i regularne wizyty u stomatologa pozwolą na wczesne wykrycie problemów. Dentysta dokładnie skontroluje i oceni stan naszych zębów, kondycję dziąseł. Sprawdzi, czy nie pojawił się kamień nazębny. W razie konieczności wdroży leczenie. O regularnych kontrolach nie powinny zapominać również osoby starsze, korzystające z protez całkowitych lub częściowych. Stomatolog oceni, czy proteza nie wywiera niekorzystnego wpływu na stan błony śluzowej jamy ustnej, sprawdzi też, czy nie wymaga korekty. Do gabinetu powinniśmy się zgłaszać co najmniej 2 razy do roku, chyba że nasz dentysta zaleci inaczej.

Reklama

Panorama RTG raz na dwa lata

Regularnie wykonywany pantomogram jamy ustnej to kolejny ważny element profilaktyki stomatologicznej. Na zdjęciu rentgenowskim są widoczne zęby górne i dolne, wszystkie otaczające je tkanki. Wprawne oko stomatologa wyłapie ogniska próchnicy, rozszczelnione plomby czy korony protetyczne, ewentualne nieprawidłowości w przeprowadzonym leczeniu kanałowym czy wczesne sygnały świadczące o rozwoju parodontozy i innych chorób. Choć nowoczesne cyfrowe aparaty rentgenowskie dają bardzo wysoką jakość przy minimalnych dawkach promieniowania, zdjęć RTG z reguły nie robi się u kobiet ciężarnych lub podejrzewających ciążę.

Walcz z kamieniem!

Szczotka, pasta, nić stomatologiczna, płyn do płukania jamy ustnej... Nawet bardzo staranna higiena jamy ustnej nie jest w stanie całkowicie zatrzymać gromadzenia się na powierzchni zębów złogów kamienia i osadu nazębnego. Prędzej czy później stanie się on siedliskiem bakterii i źródłem stanów zapalnych dziąseł, a nawet całego przyzębia. Profesjonalny zabieg skalingu, czyli usuwania kamienia w gabinecie stomatologicznym, nie tylko przywraca zębom ich naturalny wygląd, ale przede wszystkim pomaga zapobiegać rozwojowi groźnych chorób. Powinniśmy go wykonywać co najmniej raz na pół roku.

 

Profilaktyka na NFZ

Gwarantowane świadczenia stomatologiczne, refundowane przez NFZ, to niezbędne minimum. Wprawdzie nie zaspokajają wszystkich potrzeb, ale warto pamiętać o takich możliwościach i z nich korzystać. W ramach profilaktyki stomatologicznej osobom dorosłym przysługuje: przegląd stomatologiczny z instruktażem higieny (1 raz w roku); badanie kontrolne 3 razy do roku; usunięcie kamienia (skaling 1 raz w roku). Zdjęcie RTG możliwe jest tylko w ramach innych zabiegów refundowanych (tj. leczenie kanałowe, ekstrakcja – 2 razy w roku).

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości