Piękne zęby to zdrowe zęby. Nawet jeśli Twoje uzębienie jest w idealnym stanie, to wciąż potrzebuje regularnych wizyt u stomatologa. Właściwa profilaktyka odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej.
Co pół roku zgłaszaj się na wizytę kontrolną
Nawet jeśli prawidłowo dbamy o higienę jamy ustnej i tak mogą się rozwinąć próchnica czy choroby przyzębia. Częste i regularne wizyty u stomatologa pozwolą na wczesne wykrycie problemów. Dentysta dokładnie skontroluje i oceni stan naszych zębów, kondycję dziąseł. Sprawdzi, czy nie pojawił się kamień nazębny. W razie konieczności wdroży leczenie. O regularnych kontrolach nie powinny zapominać również osoby starsze, korzystające z protez całkowitych lub częściowych. Stomatolog oceni, czy proteza nie wywiera niekorzystnego wpływu na stan błony śluzowej jamy ustnej, sprawdzi też, czy nie wymaga korekty. Do gabinetu powinniśmy się zgłaszać co najmniej 2 razy do roku, chyba że nasz dentysta zaleci inaczej.
Panorama RTG raz na dwa lata
Regularnie wykonywany pantomogram jamy ustnej to kolejny ważny element profilaktyki stomatologicznej. Na zdjęciu rentgenowskim są widoczne zęby górne i dolne, wszystkie otaczające je tkanki. Wprawne oko stomatologa wyłapie ogniska próchnicy, rozszczelnione plomby czy korony protetyczne, ewentualne nieprawidłowości w przeprowadzonym leczeniu kanałowym czy wczesne sygnały świadczące o rozwoju parodontozy i innych chorób. Choć nowoczesne cyfrowe aparaty rentgenowskie dają bardzo wysoką jakość przy minimalnych dawkach promieniowania, zdjęć RTG z reguły nie robi się u kobiet ciężarnych lub podejrzewających ciążę.
Walcz z kamieniem!Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze