Wyłoniono laureatów konkursu „Twierdza Przemyśl”. Organizuje go od lat Szkoła Podstawowa nr 15 w Przemyślu z myślą o młodych pasjonatach historii – uczniach szkół podstawowych i gimnazjalistach. – Siedemnasty szturm na Twierdzę za nami – podsumował wydarzenie jego pomysłodawca – Marcin Duma, historyk z „piętnastki”.
O wejście do finału walczyło w tegorocznej edycji konkursu 50 uczniów z terenu miasta i powiatu. Eliminacje odbyły się 13 marca. Przepustką do finału było rozwiązanie testu opracowanego przez jurorów, czyli: Grzegorza Klebowicza, Lucjana Faca, Grzegorza Poznańskiego. Drugi etap konkursu[paywall] przeprowadzono 20 marca. Zakwalifikowało się do niego 6 uczniów szkół podstawowych oraz 5 gimnazjalistów. Finaliści odpowiadali na pytania odnoszące się bezpośrednio do dziejów przemyskiej twierdzy oraz historii I wojny światowej.
Eliminacje do konkursu miały miejsce w „piętnastce”, finał rozegrano po raz kolejny w sali reprezentacyjnej Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Wybór nie był przypadkowy –w 1888 r., w czasie budowy Twierdzy Przemyśl, gmach ów, niegdysiejszą siedzibę sióstr dominikanek, przerobiono na klub oficerski. W klimat epoki podczas tegorocznego finału wprowadzili przybyłych także członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej „Artyleria”, którzy pokazali m.in. mundury wojskowe z czasów wielkiej wojny.
Chwilę później finaliści mieli okazję zaprezentować stan swojej wiedzy i na koniec, po wygłoszeniu okolicznościowej prelekcji Zieleń Twierdzy Przemyśl przez Grzegorza Poznańskiego, przyszedł czas na werdykt jury. Tegorocznymi zwycięzcami w kategorii szkół podstawowych zostali: Tomasz Nasiewicz z SP w Kaszycach (I miejsce), Tomasz Rossowski z SP nr 11 w Przemyślu (II msc.), Kinga Szymańska z SP nr 14 w Przemyślu (III msc.). Wśród gimnazjalistów najlepsi okazali się: Dawid Wilgucki, reprezentujący Publiczne Gimnazjum nr 1 w Birczy (I msc.), Kacper Lipowski z Gimnazjum nr 5 w Przemyślu (II msc.) oraz Sławomir Mokrzycki z Gimnazjum w Stubnie (III msc.).
Konkurs nie jest łatwy, a jednak cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i ich opiekunów. Szereg innych osób w różnoraki sposób podpisuje się pod jego ideą. Tegoroczną edycję konkursu honorowym patronatem objęli: przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, prezydent Przemyśla Robert Choma, starosta powiatu przemyskiego Jan Pączek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk Waldemar Wiglusz, dowódca Płd.-Wsch. Okręgu ZS „Strzelec” Marek Strączek.
Wśród przybyłych na finał gości znaleźli się m.in.: Izabela Fac oraz Monika Homa (Sejmik Województwa Podkarpackiego), Robert Sosnowski (UM w Przemyślu), Anna Nowak, Agnieszka Bobowska (Archiwum Państwowe w Przemyślu), Tomasz Dziumak (I LO w Przemyślu) oraz Krzysztof Fil (Nasz Przemyśl).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze