Reklama

UTWIERDZALI jurorów w przekonaniu, że są najlepsi

05/04/2018 14:18

Wyłoniono laureatów konkursu „Twierdza Przemyśl”. Organizuje go od lat Szkoła Podstawowa nr 15 w Przemyślu z myślą o młodych pasjonatach historii – uczniach szkół podstawowych i gimnazjalistach. – Siedemnasty szturm na Twierdzę za nami – podsumował wydarzenie jego pomysłodawca – Marcin Duma, historyk z „piętnastki”.

O wejście do finału walczyło w tegorocznej edycji konkursu 50 uczniów z terenu miasta i powiatu. Eliminacje odbyły się 13 marca. Przepustką do finału było rozwiązanie testu opracowanego przez jurorów, czyli: Grzegorza Klebowicza, Lucjana Faca, Grzegorza Poznańskiego. Drugi etap konkursu[paywall] przeprowadzono 20 marca. Zakwalifikowało się do niego 6 uczniów szkół podstawowych oraz 5 gimnazjalistów. Finaliści odpowiadali na pytania odnoszące się bezpośrednio do dziejów przemyskiej twierdzy oraz historii I wojny światowej.

Intelektualne potyczki na wysokim poziomie

Eliminacje do konkursu miały miejsce w „piętnastce”, finał rozegrano po raz kolejny w sali reprezentacyjnej Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Wybór nie był przypadkowy –w 1888 r., w czasie budowy Twierdzy Przemyśl, gmach ów, niegdysiejszą siedzibę sióstr dominikanek, przerobiono na klub oficerski. W klimat epoki podczas tegorocznego finału wprowadzili przybyłych także członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej „Artyleria”, którzy pokazali m.in. mundury wojskowe z czasów wielkiej wojny.

Reklama

Chwilę później finaliści mieli okazję zaprezentować stan swojej wiedzy i na koniec, po wygłoszeniu okolicznościowej prelekcji Zieleń Twierdzy Przemyśl przez Grzegorza Poznańskiego, przyszedł czas na werdykt jury. Tegorocznymi zwycięzcami w kategorii szkół podstawowych zostali: Tomasz Nasiewicz z SP w Kaszycach (I miejsce), Tomasz Rossowski z SP nr 11 w Przemyślu (II msc.), Kinga Szymańska z SP nr 14 w Przemyślu (III msc.). Wśród gimnazjalistów najlepsi okazali się: Dawid Wilgucki, reprezentujący Publiczne Gimnazjum nr 1 w Birczy (I msc.), Kacper Lipowski z Gimnazjum nr 5 w Przemyślu (II msc.) oraz Sławomir Mokrzycki z Gimnazjum w Stubnie (III msc.).

Ranga wydarzenia rośnie

Konkurs nie jest łatwy, a jednak cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i ich opiekunów. Szereg innych osób w różnoraki sposób podpisuje się pod jego ideą. Tegoroczną edycję konkursu honorowym patronatem objęli: przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, prezydent Przemyśla Robert Choma, starosta powiatu przemyskiego Jan Pączek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk Waldemar Wiglusz, dowódca Płd.-Wsch. Okręgu ZS „Strzelec” Marek Strączek.

Reklama

Wśród przybyłych na finał gości znaleźli się m.in.: Izabela Fac oraz Monika Homa (Sejmik Województwa Podkarpackiego), Robert Sosnowski (UM w Przemyślu), Anna Nowak, Agnieszka Bobowska (Archiwum Państwowe w Przemyślu), Tomasz Dziumak (I LO w Przemyślu) oraz Krzysztof Fil (Nasz Przemyśl).

Fundatorzy nagród

Nagrody dla zwycięzców ufundowali: przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Urząd Miasta Przemyśla, Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Archiwum Państwowe w Przemyślu, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Przemyska Biblioteka Publiczna, Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, redaktor naczelny Podkarpackiej HISTORII, 5 Batalion Strzelców Podhalańskich, Marek Strączek oraz Roman Głowacz – Związek Strzelecki „Strzelec” w Przemyślu oraz radni – Ewa Sawicka, Małgorzata Gazdowicz, Tomasz Kuźmiek, Robert Bal, Maciej Kamiński. Ponadto Izabela Fac (Sejmik Województwa Podkarpackiego) zaprosiła zwycięzców konkursu na wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, z kolei Anna Nowak (Archiwum Państwowe w Przemyślu) wręczyła zebranym okolicznościowe notesy, kalendarze oraz kubki z reprodukcjami materiałów archiwalnych z czasów wielkiej wojny (edycja limitowana).
AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama