Reklama

W czterech miejscowościach powstały rady seniorów

W Ośrodku Szkoleniowo-Edukacyjnym Sadaro w Rokszycach odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Dobre Rady w Powiecie Przemyskim”. Przedstawieni zostali także członkowie czterech rad seniorów, które powstały w czterech gminach powiatu.

Z definicji Rada Seniorów to „ciało kolegialne o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym, które wspierają rady gminy w realizacji polityki senioralnej”. Jednym z priorytetów jest zwiększenie zaangażowania osób starszych w życie społeczności lokalnych i spraw kraju oraz wzrost roli tych osób w rozwiązywaniu problemów społecznych[paywall].

Obecnie jest coraz więcej ludzi starszych, którzy chcą sami kształtować swoją przyszłość i decydować o najbliższym otoczeniu. Na własną rękę szukają możliwości uczestniczenia w interesujących projektach obywatelskich. Chcą się rozwijać, aby nadążać za młodszymi. Uczestniczą w zajęciach w licznych instytucjach,  debatach, konsultacjach społecznych, a czas, który zyskali dzięki emeryturze, poświęcają na to, by pozytywnie wpływać na swoje najbliższe otoczenie. Statystycznie takie osoby w mniejszych miejscowościach są w mniejszości – dominują przede wszystkim w większych ośrodkach miejskich.

Reklama

Szkolenia, nominacje, upominki

Stowarzyszenie Sołtysów Powiatu Przemyskiego, na którego czele stoi sołtys Grochowiec Maria Jakubowska, zainicjowało projekt pod hasłem „Dobre Rady w Powiecie Przemyskim”.

– W ramach realizacji projektu przeprowadziliśmy szkolenia na temat zakładania i specyfiki pracy rad seniorów we wszystkich gminach powiatu przemyskiego. Dzięki temu rady utworzono w gminach: Przemyśl, Krzywcza, Dubiecko i Orły. Seniorzy brali udział w szkoleniu wyjazdowym w Polańczyku, gdzie pracowali nad problemami, którymi powinna zajmować się każda z rad – wyjaśniła M. Jakubowska.

Reklama
Projekt został dofinansowany z funduszy Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014 – 2020. Podczas konferencji podsumowującej w Rokszycach doszło m.in. do wręczenia nominacji i upominków dla członków rad seniorów, odbyła się także prelekcja na temat bezpieczeństwa osób starszych.


fot.ze zbiorów własnych
Rada Seniorów Gminy Dubiecko.


Rada Seniorów Gminy Krzywcza.


fot.ze zbiorów własnych
Rada Seniorów Gminy Przemyśl.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości