XXV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Jarosławiu i okolicach rozpocznie spektakl dla przedszkolaków przygotowany przez Teatr Zielony Melonik w Klubie Kuźnia, Rynek 13a. Przedstawienie rozpoczyna się o 14 w czwartek, 12 stycznia. Imprezy finałowe będą w piątek i sobotę, a w niedzielę finał.
W piątek, o godz. 10 w Miejskim Domu Kultury wystąpi Teatr Plaster ze spektaklem Juvenilia, przeznaczonym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. ks. Makary o godz. 18 rozpocznie się wieczór filmowy przeznaczony dla dorosłych widzów.
Biblioteka zaprasza również w sobotę na rozpoczynający się o godz. 9.30 poranek filmowy dla dzieci, a godz. 10 w Miejskim Ośrodku Kultury rozpocznie się występ[paywall] Powiatowego Ogniska Baletowego w Jarosławiu z aukcjami i poczęstunkiem. Przepyszny tort zostanie wykonany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.
W sobotni wieczór będzie można spotkać wolontariuszy WOŚP na potańcówce w kawiarni „Chwila Moment” oraz na imprezach klubowych w SKR Wietlin III i Obsza. Niedzielny finał to kwesty uliczne na terenie powiatu jarosławskiego oraz gminy Tryńcza i Zarzecze. O godz. 10 w parku miejskim spotkają się biegacze.
W tym samym czasie ruszy wesołe miasteczko pod dachem hali sportowej Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu z zajęciami rekreacyjnymi z Firmą BartFun, pokazami grupy Maddness, pokazami fryzjerskimi FashionModa Hair z Wrocławia i pokazami projektantek mody Stepaniak – Adamska. Będzie można zwiedzać Powiatową Komendę Policji w Jarosławiu, wejście o godz. 9.30, 11 i 12.30 oraz Powiatową Komendę Straży Pożarnej. Do strażaków wejście o godz. 10, 11,12 i 14. Dodatkowo w siłowni hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jarosławiu zaplanowano zumbę dla wszystkich, którą poprowadzi Ania Aksamit. Zakończeniem finału będzie spotkanie na Rynku z zaplanowanym na godz. 20 Światełkiem do Nieba.

fot.Roman Kijanka
Szefową jarosławskiego sztabu WOŚP jest od lat Teresa Krasnowska. M.in. za działania na rzecz promocji zdrowia została uhonorowana w 2014 r. tytułem Zasłużony dla Powiatu Jarosławskiego.
Organizacją finałów WOŚP w Jarosławiu zajmuje się Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia z Teresą Krasnowską na czele. Partnerami wspierającymi są w tym roku Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Jarosławiu, Komenda Hufca ZHP w Jarosławiu. Szefem orkiestrowego sztabu jest, podobnie jak podczas wcześniejszych finałów, Teresa Krasnowska. Siedziba sztabu również nie zmienia miejsca i mieści się w Zespole Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Jarosławiu przy ul. Reymonta 1.
Cel tegorocznego, jubileuszowego finału to ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.
– Pierwszy zorganizowany przez nas finał orkiestrowego grania odbył się w roku 2005. Od tego czasu, corocznie zapraszając do współpracy szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe, instytucje i przedsiębiorców, organizujemy działania związane z kwestą uliczną oraz wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi. Dotychczas w kwestach uzyskaliśmy łącznie kwotę 664.589,90 złotych, która została przekazana na konto Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W jarosławskich placówkach służby zdrowia fundacja zdeponowała sprzęt wartości blisko 600 tysięcy złotych. Tylko w roku 2016 jarosławski szpital otrzymał sprzęt dla seniorów przebywających w ZOL o wartości 61 804,86 złotych. Ostatnia transza sprzętu to dary dla oddziału dziecięcego Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, zakupione podczas przetargu 21 listopada 2016 r. Są to łóżka typu junior, szczebelkowe, lokalizator naczyń oraz kardiomonitor. Ponadto jarosławianie są beneficjentami programów medycznych – wspomina T. Krasnowska. Finał WOŚP w Jarosławiu objął honorowym patronatem burmistrz Waldemar Paluch.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze