Powinna zainteresować miłośników fotografii i historii II Rzeczpospolitej.
Prezentowane zdjęcia pochodzą z rodzinnego zbioru Adama i Jadwigi Czartoryskich, przekazanego przez nich wnuczce Barbarze Caillot-Dubus, która wspólnie z historykiem Marcinem Brzezińskim opracowała zbiór i z zachowanych negatywów przygotowała wystawę.
Autorką większości zdjęć była Jadwiga ze Stadnickich Czartoryska, która od młodości pasjonowała się fotografią. Jej prace prezentowane na wystawie to nie tylko obraz ziemiańskiego świata i rodzinnego dworu w podjarosławskich Pełkiniach.
To również bardzo ciekawy dokument o charakterze reporterskim. Jadwiga, oprócz rodzinnych wydarzeń, jak rasowy fotoreporter rejestrowała zdarzenia, których była świadkiem: wypadek samochodowy, akcję gaszenia lasu czy scenki rodzajowe z życia wsi. Jej fotografie, choć z dzisiejszego punktu widzenia niezbyt doskonałe technicznie, są świetnie skadrowane i pretendują do miana sztuki.

Jadwiga ze Stadnickich Czartoryska (1913-2009).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze