Reklama

W powiecie przeworskim epidemia utrzymana w ryzach, ale ze znakami zapytania

15/05/2020 17:21

Spośród 11 osób zakażonych koronawirusem w powiecie przeworskim 10 już wyzdrowiało. Większość z nich chorobę przeszło łagodnie. 338 osób przebywa w kwarantannie. Zważywszy na fakt, że osoby wracające z zagranicy poddawane są jej obowiązkowo, to dobry wynik – w czasie kumulacji tuż przed świętami pod nadzorem przebywało prawie 900 osób.

Danymi o przebiegu epidemii koronawirusa w powiecie przeworskim podzielili się na ostatniej sesji rady powiatu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przeworsku, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przeworsku Ryszard Trelka. – Dotychczas mieliśmy jedenaście potwierdzonych zakażeń koronawirusem. 10 osób wyzdrowiało[paywall] – poinformował na wstępie. – Osoby, które chorowały, miały od około 20 do 85 lat i jak widać, nie było zachorowań wśród dzieci i młodzieży. Najwyraźniej ta część populacji jest uodporniona – informował dyrektor przeworskiego sanepidu, snując przy tym przypuszczenia, że grupa ta uodporniła się po przechorowaniu grypy lub w wyniku szczepień na gruźlicę. – Część ze wspomnianej grupy 11 osób przebywała w szpitalu, ponieważ miałas drobne problemy z oddychaniem, gorączką, dusznościami – podawał R. Trelka. -– Były to jednak skromne objawy i nie wymagały podłączenia do respiratora – dodawał, rozwijając swą wypowiedź o stwierdzenie, że chorzy przebywali w szpitalu w Łańcucie, skąd wychodzili zwykle po około 14 dniach, a obecnie są objęci kwarantanną. – Pozostałe osoby, które miały bardzo skąpe objawy, takie jak lekka gorączka i katar, co do których potwierdzone zostało, że były zakażone, przebywały w izolacji domowej – podał.

 

Reklama

Stabilnie, ale z ręką na pulsie

Według raportu od początku epidemii kwarantanną w powiecie objętych zostało 2200 osób, a obecnie pod tą formą nadzoru jest 338 osób, na bieżąco monitorowanych przez policję i współpracujących z nią strażników miejskich oraz żołnierzy WOT. Dotychczas wykonano 230 testów na obecność koronawirusa. – Sytuacja jest stabilna. Od trzech tygodni nie mamy żadnego zakażenia koronawirusem. Ostatni przypadek był potwierdzony 16 kwietnia – podsumowywał Ryszard Trelka, choć przestrzegał przed przesadnym optymizmem. – Nie wiadomo, jak sytuacja będzie się dalej rozwijać. Poluzowane zostały granice. Osoby, które pracują w Niemczech, na Słowacji, w Czechach, na Litwie, w Szwecji i Danii, wracając do Polski, nie podlegają kwarantannie, więc do dalszych zakażeń może dochodzić. Do tego dochodzą otwierane przedszkola, żłobki, obiekty handlowe, zobaczymy więc, czy nastąpi tu jakiś wzrost zachorowań, czy nie – stwierdził na koniec R. Trelka, zastrzegając, że na odtrąbienie zwycięstwa w walce z epidemią w powiecie jest jeszcze za wcześnie.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Radical News - niezalogowany 2020-05-15 17:43:10

    UWAGA !!! WAŻNY PRZEKAZ !!!Eksperci z PAN wystosowali listę zaleceń na epidemię COVID - 19Nie pij, nie pal, myj ręce, bądź wege.ZOSTANWEGE,PLCHCESZ WZMOCNIĆ ODPORNOŚĆ W CZASIE KORONAWIRUSA? NIE JEDZ MIĘSA - GREEN-NEWS.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości