Reklama

W Przemyślu manifestowano w obronie sądów

14/06/2018 18:21

W poniedziałek, 11 czerwca, w siedemdziesięciu czterech miastach w kraju pod siedzibami sądów odbyły się manifestacje pod hasłem „Europo, nie odpuszczaj”. Manifestowano również w Przemyślu.

Środowiska prawnicze wskazują, że zgodnie między innymi z opiniami Komisji Europejskiej i Komisji Weneckiej Polskę trudno już uznać za kraj praworządny. Prawo i Sprawiedliwość doprowadziło do uzależnienia prokuratury od władzy wykonawczej, wprowadziło regulacje prawne, które zezwalają na użycie w postępowaniu karnym dowodów zdobytych z naruszeniem prawa, co jest niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej – mówił.

– Takie działanie może powodować umyślne naruszanie prawa przez funkcjonariuszy państwowych bez ponoszenia przez nich jakichkolwiek konsekwencji; sparaliżować Trybunał Konstytucyjny, organ powołany do kontroli konstytucyjności prawa, w tym do ochrony konstytucyjnych praw i wolności jednostki. Krajowa Rada Sądownicza została uzależniona od władzy ustawodawczej oraz ministra sprawiedliwości i usiłuje wpływać na powołanie składu Sądu Najwyższego, w szczególności Izby Dyscyplinarnej oraz izby odpowiedzialnej za skargi nadzwyczajne.

Minister sprawiedliwości podejmuje próby  wywierania nacisku na sędziów, w tym na sędziów dokonujących „rozproszonej kontroli konstytucyjności prawa”, powołuje oraz odwołuje prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych na podstawie preferencji politycznych; dopuszcza do nękania sędziów i wywoływania „efektu mrożącego”, co dodatkowo skutkuje naruszeniem niezawisłości sądów. Minister sprawiedliwości jest zarówno posłem partii rządzącej, jak i prokuratorem generalnym.

Warto podkreślić, iż Konstytucja nie zezwala, aby prokurator mógł być posłem i pomimo kilku prób zmuszenia ministra sprawiedliwości do spełnienia konstytucyjnych wymogów, za każdym razem odmawiał. Minister sprawiedliwości i jego zastępcy w publicznych oświadczeniach grożą sędziom postępowaniami dyscyplinarnymi i karnymi, próbując w ten sposób wpływać na niezawisłość sędziów. Jako przedstawiciele organizacji obywatelskich wzywamy Komisję Europejską do podjęcia niezwłocznych działań w celu zapobieżenia postępującemu demontażowi niezależnego sądownictwa w Polsce – kończy W. Domański.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2018-06-14 19:07:52

    A co się dzieje z sądami przecież już zostały uratowane przed dekomunizacją .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    lo - niezalogowany 2018-06-14 19:32:31

    Przecież to ubecy.Cała rodzinka z Artkiem naczele

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    parl - niezalogowany 2018-06-14 20:08:22

    a panip rzez megafon  mówi, że teraz musi upuścić z bólem bo na wczasy  jedzie. hheee

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama