W poniedziałek, 11 czerwca, w siedemdziesięciu czterech miastach w kraju pod siedzibami sądów odbyły się manifestacje pod hasłem „Europo, nie odpuszczaj”. Manifestowano również w Przemyślu.
Środowiska prawnicze wskazują, że zgodnie między innymi z opiniami Komisji Europejskiej i Komisji Weneckiej Polskę trudno już uznać za kraj praworządny. Prawo i Sprawiedliwość doprowadziło do uzależnienia prokuratury od władzy wykonawczej, wprowadziło regulacje prawne, które zezwalają na użycie w postępowaniu karnym dowodów zdobytych z naruszeniem prawa, co jest niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej – mówił.
– Takie działanie może powodować umyślne naruszanie prawa przez funkcjonariuszy państwowych bez ponoszenia przez nich jakichkolwiek konsekwencji; sparaliżować Trybunał Konstytucyjny, organ powołany do kontroli konstytucyjności prawa, w tym do ochrony konstytucyjnych praw i wolności jednostki. Krajowa Rada Sądownicza została uzależniona od władzy ustawodawczej oraz ministra sprawiedliwości i usiłuje wpływać na powołanie składu Sądu Najwyższego, w szczególności Izby Dyscyplinarnej oraz izby odpowiedzialnej za skargi nadzwyczajne.
Minister sprawiedliwości podejmuje próby wywierania nacisku na sędziów, w tym na sędziów dokonujących „rozproszonej kontroli konstytucyjności prawa”, powołuje oraz odwołuje prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych na podstawie preferencji politycznych; dopuszcza do nękania sędziów i wywoływania „efektu mrożącego”, co dodatkowo skutkuje naruszeniem niezawisłości sądów. Minister sprawiedliwości jest zarówno posłem partii rządzącej, jak i prokuratorem generalnym.
Warto podkreślić, iż Konstytucja nie zezwala, aby prokurator mógł być posłem i pomimo kilku prób zmuszenia ministra sprawiedliwości do spełnienia konstytucyjnych wymogów, za każdym razem odmawiał. Minister sprawiedliwości i jego zastępcy w publicznych oświadczeniach grożą sędziom postępowaniami dyscyplinarnymi i karnymi, próbując w ten sposób wpływać na niezawisłość sędziów. Jako przedstawiciele organizacji obywatelskich wzywamy Komisję Europejską do podjęcia niezwłocznych działań w celu zapobieżenia postępującemu demontażowi niezależnego sądownictwa w Polsce – kończy W. Domański.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A co się dzieje z sądami przecież już zostały uratowane przed dekomunizacją .
Przecież to ubecy.Cała rodzinka z Artkiem naczele
a panip rzez megafon mówi, że teraz musi upuścić z bólem bo na wczasy jedzie. hheee
PISoBOLSZEWIĘ mocno niezawisłe sądy w tłuste korytowe dupska uwierają he he.Przyjęte dzisiaj zalecenie w sprawie praworządności uzupełnia trzy poprzednie zalecenia – z 27 lipca 2016 r., 21 grudnia 2016 r. i 27 lipca 2017 r. W obecnym zaleceniu skupiono się na nowych budzących obawy kwestiach wynikających z ustawy o Sądzie Najwyższym, uchwalonej przez polski parlament 15 grudnia 2017 r., oraz ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, uchwalonej 15 grudnia 2017 r. Władze polskie nadal nie odniosły się do problemów wskazanych w pierwszych trzech zaleceniach Komisji, które wciąż są aktualne. W dzisiejszym zaleceniu wyraźnie określono, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na te zastrzeżenia. Władze polskie wzywa się do: zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym, tak aby nie stosowano obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów, zniesiono swobodę decyzyjną Prezydenta odnośnie do przedłużania kadencji sędziów Sądu Najwyższego, a także wyeliminowano postępowanie na podstawie skargi nadzwyczajnej, dające możliwość ponownego otwarcia spraw, w których prawomocny wyrok zapadł wiele lat temu;zmiany ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, tak aby nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady oraz zapewniono, aby nowy system gwarantował wybór sędziów-członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego;zmiany lub wycofania ustawy o ustroju sądów powszechnych, w szczególności wyeliminowania nowych uregulowań dotyczących wieku emerytalnego sędziów, w tym swobody decyzyjnej Ministra Sprawiedliwości do przedłużania kadencji sędziów oraz wyznaczania i odwoływania prezesów sądów;przywrócenia niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby Prezes i Wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane;powstrzymania się od działań i oświadczeń publicznych, które podważają legitymację wymiaru sprawiedliwości.
http://natemat.pl/230609,mapa-ekspertow-for-pokazuje-o-co-tak-naprawde-chodzilo-w-reformie-krs-u
PISlamizacja trwa i trwa mać:http://sonar.wyborcza.pl/sonar/7,156422,22859640,74-prezesow-i-44-wiceprezesow-najnowsza-lista-sedziow.html
Nie dla idiotów:https://oko.press/zaoranie-sadow-uderzy-zwyklych-ludzi-10-przykladow-spraw-ktorych-przydaje-sie-niezalezny-sedzia/
ubecy protestują żeby nie wypieprzać ich z roboty ? rzeczywiście to były stare dobre czasy, sędziowie, prokuratorzy na telefon załatwiali sprawy, zamykali, wypuszczali kogo pełowcy i chłopy z psl-u chciały. Układ był chroniony, przekręciarze cieszyli się wolnością, a teraz .... co za czasy ... trzeba być uczciwym i jak tu żyć w takim kraju ?
Dojna zmiana radzi sobie jak może w korycie.Swoją drogą zaraz minie trzy lata tej PISoBOLSZEWICKIEJ wyżerki.http://sonar.wyborcza.pl/sonar/7,156422,22859640,74-prezesow-i-44-wiceprezesow-najnowsza-lista-sedziow.html
W śród manifestantów daje się osoby jak i ich członków rodzin ścisłe powiązanych ze z rodzinami tajnych współpracowników SB . Przecież to jest chichot historii jak i kpina z narodu polskiego. Ci ludzie demonstrują w obronie demokracji , niezależności sadów jak i wolności słowa . Protestującym już się wszystko popieprzyło dlatego proponuję im refleksje nad tym co robią i niech odpowiedzą sobie na zasadnicze pytanie : czy pozwolili by sobie na taką demonstracje w kraju w innym kraju tam gdzie nie ma demokracji. Moim zdaniem jest to grupa osób która wykonuje wyreżyserowane działania polityczne określonej grupy politycznej zwanej totalna opozycją.
To jego rodzina ?http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/maz-prezes-tk-agentem-sb/1q78z96
I coś o obecnej PISoBOLSZEWICKIEJ "demokracji":https://lublin.onet.pl/lokalna-legenda-solidarnosci-nie-chce-odznaczenia-od-prezydenta-rp/dwwf1nb
ale protest, osiem osób na krzyz i taka garstka ubeków i ich rodzin chce powrotu Platformy Oszustów, ta partia to wstyd dla Polski i Polaków, coś nie widać aktywnej radne od ronda na Pl. Konstytucji, której mąż był esbekiem
to pewnie cały Przemyśl STOI jak i w siedemdziesięciu miastach jak to sumiennie ujął pan redaktor caaałyyy kraj "reprezentanci" narodu :]
Kot,Gardy,Przymuszynka w takim składzie skazali mnie na trzy lata z dekretu o stanie wojennym.Dyspozycyjni sedziowie.Jedna nie zyje,a ozekała w sadzie najwyzszym,drugi biega na emeryturze,a trzeci nadal orzeka w Rzeszowie.Czy trzeba cos dodac?Czas na zmiany.
...jest to grupa osób która wykonuje wyreżyserowane działania polityczne określonej grupy politycznej zwanej totalna opozycją....Powtarzasz jak katarynka kretyńskie brednie pisbolszewii.Nie ma takiej grupy politycznej jak "totalna opozycja", bo gdyby była bylibyście już dawno zmieceni ze sceny politycznej.
A co się dzieje z sądami przecież już zostały uratowane przed dekomunizacją .
Przecież to ubecy.Cała rodzinka z Artkiem naczele
a panip rzez megafon mówi, że teraz musi upuścić z bólem bo na wczasy jedzie. hheee