Reklama

W Przemyslu nie będzie łączenia SP 14 z dwoma przedszkolami

Prezydent miasta Wojciech Bakun chciał połączenia Szkoły Podstawowej nr 14 z dwoma miejskimi przedszkolami – nr 7 i 14 i stworzenia jednego „ciała” pod nazwą Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1. W uzasadnieniu można było wyczytać, że ani organizacyjnie, ani personalnie nic się nie zmieni.

Zespół swoje funkcjonowanie miał rozpocząć od 1 września br. Szkoła Podstawowa nr 14 im. Zjednoczonej Europy przy ul. Borelowskiego 12 liczy 26 oddziałów, do których uczęszcza 600 uczniów.

Przedszkole Miejskie nr 7 przy ul. 22 Stycznia 11 składa się z 2 oddziałów, do których uczęszcza 50 dzieci. Przedszkole Miejskie nr 14 im. Czytelników Życia Podkarpackiego przy ul. Borelowskiego 9 liczy[paywall] 3 oddziały, do których uczęszcza 75 dzieci. Funkcjonują jako odrębne jednostki, które – nie da się ukryć – generują swoje koszty. Są jednak położone blisko siebie, a przedszkola mają swoje siedziby w obwodzie SP 14.

Nowy twór miał mieć jednego dyrektora, który zostanie wyłoniony w drodze konkursu, a siedzibę w „czternastce”. Organem prowadzącym miało być miasto, a nadzór pedagogiczny miał sprawować Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 miał także przejąć wszelkie mienie, należności i zobowiązania trzech wspomnianych jednostek.

Reklama

Jak zaznaczali pomysłodawcy, połączenie nie naruszałoby odrębności rad pedagogicznych poszczególnych szkół i przedszkoli. Nie spowodowałoby zmian w ich organizacji, ani nie wpłynęłoby na działalność dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą.

Miało nastąpić wyłącznie na poziomie zarządzania i obsługi administracyjnej. Jednostki miały pozostać w swoich dotychczasowych siedzibach, a nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi łączonych jednostek mieli się stać pracownikami zespołu. Czyli nikt nie straciłby pracy.

Żadnych gwarancji

Przemyscy radni Prawa i Sprawiedliwości mieli w tej sprawie zupełnie odmienne zdanie. Dlatego 10 lutego br. zwołali specjalną konferencję prasową, w której wzięli udział przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński oraz radni Andrzej Berestecki i Daniel Dryniak.

Reklama
– Jesteśmy przeciwni takiemu rozwiązaniu. Z różnych względów, ale przede wszystkim ze względu na dobro dzieci. Przypomnę tylko, że kilka miesięcy temu był inny pomysł pana prezydenta na reformę przemyskiej oświaty. Miało to być Centrum Usług Wspólnych. Na szczęście został zawieszony i mamy nadzieję, że temat nie wróci – powiedział ten pierwszy.


fot.Mariusz Godos
10 lutego br. radni PiS zwołali specjalną konferencję prasową, w której wzięli udział przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński oraz radni Andrzej Berestecki i Daniel Dryniak. Ich stanowisko odnośnie połączenia SP 14 z dwoma przedszkolami było negatywne.

– Co dałoby połącznie tych placówek? Naszym zdaniem nic. To działanie przede wszystkim przeciwko dobru dzieci i ich edukacji. Najlepsze są małe, integracyjne przedszkola, gdzie opiekun czy wychowawca doskonale zna swoich podopiecznych. Gdzie praca w małych grupach daje większe efekty. Rady rodziców obu przedszkoli są przeciwne połączeniu. Nikt nie daje gwarancji, że w przyszłości te jednostki pozostaną w takiej samej strukturze organizacyjnej co obecnie. Nikt nie daje gwarancji, że za rok komuś nie wpadnie do głowy pomysł, aby na przykład dzieci z przedszkola przy ulicy 22 Stycznia przenieść do budynku SP 14. Inną kwestią są miejsca pracy – przekonywał radny A. Berestecki. – Nauczyciele z dwóch mniejszych jednostek nie mają poczucia bezpieczeństwa. Rady pedagogiczne tychże placówek nie będą miały prawa głosu na przykład przy zmianach organizacyjnych. W związku z połączeniem pracę miałaby stracić jedna osoba. To żadne oszczędności. Rzędu 40 tysięcy złotych rocznie. Co daje połącznie tych jednostek władzom miasta? Przede wszystkim to mniej kłopotów dla pana prezydenta, bo nie trzeba robić trzech konkursów na dyrektorów placówek, tylko jeden. Bardzo bulwersuje mnie także fakt, że o takim zamiarze dowiedziałem się od jednego z przemyskich przedsiębiorców, który wydzwaniał do mnie w tej sprawie. To skandaliczna sytuacja, aby radny dowiadywał się o takich zamiarach nieformalnymi drogami – dodał.

Reklama

Radni poinformowali, że podczas Komisji Oświaty RM w Przemyślu, której M. Kamiński i A. Berestecki są członkami, padło pytanie, czy może być to pierwszy krok do kolejnych łączeń szkół podstawowych z przedszkolami w Przemyślu. – Takiej odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Opinia komisji oświaty była negatywna – zdradził M. Kamiński.

Jakie byłyby korzyści?

Po pierwsze – sprawniejsza organizacja i zarządzanie jednostkami. Oba przedszkola są małe i były problemy z obsadzeniem stanowisk dyrektorów. Ogłoszone zostały konkursy, ale nikt do nich nie przystąpił. W zespole liczącym co najmniej 12 oddziałów (a Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 miałby liczyć znacznie więcej) – zgodnie z przepisami oświatowymi – można stworzyć stanowisko wicedyrektora, który pod nieobecność szefa będzie kierować zespołem. Po drugie – optymalne wykorzystanie bazy. Dzieci z obu przedszkoli mogłyby korzystać z pomieszczeń dydaktycznych i obiektów sportowych SP 14. Wykorzystywać je choćby  na organizację imprez artystycznych, zawodów sportowych czy okolicznościowych. Po trzecie – większe możliwości zatrudnienia nauczycieli. Ci, którzy zostaliby zatrudnieni w zespole, mogliby zrealizować tzw. pensum zarówno w przedszkolu, jak i szkole podstawowej. Uwaga ta dotyczy przede wszystkim nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowania przedszkolnego. Dzięki połączeniu mogliby uczyć zarówno w oddziałach przedszkolnych, jak i klasach I – III szkoły podstawowej.

Reklama

O losach pomysłu prezydenta W. Bakuna zdecydowali radni podczas sesji 15 lutego br. Przeciwni byli radni: PiS, Regii Civitas, Naszego Przemyśla (radna Bogusława Nowak wstrzymała się od głosu), radna niezależna Monika Różycka oraz radni Koalicji Obywatelskiej: Grażyna Stojak, Jerzy Krużel i Tomasz Schabowski.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2021-02-18 21:01:47

    A schody przy deptaku dalej nieodśnieżone .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Twój nick - niezalogowany 2021-02-18 21:03:43

    szukał kasiory i tyle w temacie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Facebook - niezalogowany 2021-02-18 21:47:38

    Panie Bakun, Pan podczas kampanię powtarzał na każdym kroku że Panu żadne koalicję nie są potrzebne, ponieważ jest Pan tak wspaniały i nieomylny, że radni nie ważne z której opcji i tak przytakną na Panskie propozycje. A teraz publicznie się Pan marze i płaczę jacy to Radni źli i niedobrzy bo nie słuchają takiego "wykształciucha" i nieomylnego króla Przemyśla jak Pan. I dalej Pan brnie w swojej głupocie że w niczym Rada nie jest potrzebna, i najlepsze jest to że nadal Pan nie odrobił tej lekcji a szkoda. A wiec trzeba się mazać dalej na facebookach i innych, bić rekordy komentarzy na tym fb, być w pierwszej piątce prezydentów bo to jest jedyną rzecz na której się Pan zna, wylewanie swoich "mądrości" na forach internetowych i podbijanie lajkow. Czy naprawdę ta Prezydentura Panie Bakun musi być tak płytka i polegać tylko na tym żeby jak najszybciej komuś dowalić na fb, a ważne sprawy mieszkańców niech czekają bo Pan musi Facebooka odpalić? Smutne. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama