Reklama

W Przemyślu nikt nie zostanie bez pomocy! Kilkaset osób zaoferowało pomoc uchodźcom

Dziś, 25 lutego, o godzinie 14, odbyła się konferencja prasowa Dariusza Łapy, sekretarza Przemyśla. Dotyczyła sytuacji osób z Ukrainy, które uciekając przed wojną, dotarły do Polski.

Sekretarza  Dariusz Łapa poinformował, że osoby docierajace do Przemyśla dzielone są na 3 grupy.


Pierwsza z nich ma już bilety w dalszą podróż, zatrzymują się na kilka godzin, by zjeść ciepły posiłek, przespać się i nabrać siły przed wyjazdem do np. Warszawy, Szczecina, Krakowa czy dalej na Zachód.
Druga grupa to głównie matki z dziećmi. Dla nich wygospodarowano kilkadziesiąt miejsc w pokojach kilkuosobowych z łazienkami. Również otrzymują wyżywienie. Czynione są starania, by dzieci w jak najmniejszym odczuwały skutki wojny.
Trzecia grupa. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewicza w Przemyślu uciekający przed wojną zatrzymują się do kilku dni. Zapewnione mają miejsca noclegowe, wyżywienie i czekają na transport, który zapewnia wojewoda. Musi się zebrać kilkadziesiąt osób – wojewoda ma wykaz miast czekających na uchodźców.

Reklama



Przemyślanie się mobilizują, by wspierać osoby z Ukrainy

– Wyżywienie zapewniają nasze szkoły, gotujemy na bieżąco, przekazujemy paczki z prowiantem i napoje dla osób, które zmierzają w dalszą podróż. W hali sportowej II LO Straż Graniczna stworzyła punkt odprawy zamiejscowej, gdzie uchodźcy uzupełniają dokumenty – mówił sekretarz.
 

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna obejmuje opieką przyjazdnych. Związek Ukrainców w Polsce oddział w Przemyślu zgromadził tłumaczy. 
 

– Mamy do dyspozycji prywatne mieszkania przemyślan. Zgłosiło się do nas kilkaset! Dziękujemy mieszkańcom, którzy spontanicznie przynoszą jedzenie, ciepłe odzienie, oferują pomoc! – podkreślał.

Reklama

 

Ile osób przebywa dziś w Przemyślu?

W szkole ukraińskiej jest 40 osób, które czekają na przewiezienie w dalsze miejsca. Kilkadziesiąt przebywa w stancjach, a na dworcu 10 – większość już się przeniosła w dalszą część kraju.

 

– Jesteśmy przygotowani na kilkaset miejsc – przemyślanie stale oferują pomoc. Pociągi stale do nas dojeżdżają. Na miejscu, w Przemyślu chcą zostać głównie osoby starsze, które nie mają na siebie pomysłu. Przemyśl to najbliższy punkt od ich domu i wierzą, że niedługo będą mogli do niego wrócić. Nikt nie zostanie bez pomocy! – podkreślił D. Łapa.

Reklama

 

autorka: Aleksandra Nowotyńska

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama