Dziś, 25 lutego, o godzinie 14, odbyła się konferencja prasowa Dariusza Łapy, sekretarza Przemyśla. Dotyczyła sytuacji osób z Ukrainy, które uciekając przed wojną, dotarły do Polski.
Sekretarza Dariusz Łapa poinformował, że osoby docierajace do Przemyśla dzielone są na 3 grupy.
Pierwsza z nich ma już bilety w dalszą podróż, zatrzymują się na kilka godzin, by zjeść ciepły posiłek, przespać się i nabrać siły przed wyjazdem do np. Warszawy, Szczecina, Krakowa czy dalej na Zachód.
Druga grupa to głównie matki z dziećmi. Dla nich wygospodarowano kilkadziesiąt miejsc w pokojach kilkuosobowych z łazienkami. Również otrzymują wyżywienie. Czynione są starania, by dzieci w jak najmniejszym odczuwały skutki wojny.
Trzecia grupa. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewicza w Przemyślu uciekający przed wojną zatrzymują się do kilku dni. Zapewnione mają miejsca noclegowe, wyżywienie i czekają na transport, który zapewnia wojewoda. Musi się zebrać kilkadziesiąt osób – wojewoda ma wykaz miast czekających na uchodźców.
Przemyślanie się mobilizują, by wspierać osoby z Ukrainy
– Wyżywienie zapewniają nasze szkoły, gotujemy na bieżąco, przekazujemy paczki z prowiantem i napoje dla osób, które zmierzają w dalszą podróż. W hali sportowej II LO Straż Graniczna stworzyła punkt odprawy zamiejscowej, gdzie uchodźcy uzupełniają dokumenty – mówił sekretarz.
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna obejmuje opieką przyjazdnych. Związek Ukrainców w Polsce oddział w Przemyślu zgromadził tłumaczy.
– Mamy do dyspozycji prywatne mieszkania przemyślan. Zgłosiło się do nas kilkaset! Dziękujemy mieszkańcom, którzy spontanicznie przynoszą jedzenie, ciepłe odzienie, oferują pomoc! – podkreślał.
Ile osób przebywa dziś w Przemyślu?
W szkole ukraińskiej jest 40 osób, które czekają na przewiezienie w dalsze miejsca. Kilkadziesiąt przebywa w stancjach, a na dworcu 10 – większość już się przeniosła w dalszą część kraju.
– Jesteśmy przygotowani na kilkaset miejsc – przemyślanie stale oferują pomoc. Pociągi stale do nas dojeżdżają. Na miejscu, w Przemyślu chcą zostać głównie osoby starsze, które nie mają na siebie pomysłu. Przemyśl to najbliższy punkt od ich domu i wierzą, że niedługo będą mogli do niego wrócić. Nikt nie zostanie bez pomocy! – podkreślił D. Łapa.
autorka: Aleksandra Nowotyńska
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze