Reklama

W Przemyślu smog większy niż w Krakowie

28/01/2018 18:15

Smog nie bierze się z kosmosu, to nic innego jak wytwarzane przez człowieka związki chemiczne i pyły zawieszone w powietrzu o dużej wilgotności. Są one niezwykle niebezpieczne dla człowieka. Powodują niewydolność oddechową, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, astmę, zwiększają zapadalność na choroby nowotworowe, są zabójcze dla ludzi starszych z chorobami serca.

Czym ludzie palą?

– Sprawdzamy, czym ludzie palą. Coraz rzadziej zdarzają się nieprawidłowości, ale niestety nie mamy wpływu na to, jakiej jakości węgiel jest sprzedawany, a ludzie oszczędzają. Sprawdzamy też[paywall] inne źródła opału. Do występowania zjawiska smogu przyczynia się nie tylko opał złej jakości, ale w dużej mierze praktyka wielu kierowców polegająca na ogrzewaniu samochodów w czasie postoju.– dodaje komendant Geneja.

– Wtedy silnik jest zimny, katalizator nie pracuje i następuje emisja do atmosfery najbardziej szkodliwych związków. Przepisy ruchu drogowego wyraźnie zakazują postoju z włączonym silnikiem powyżej jednej minuty na drodze publicznej. Jednak, co zrobić z kierowcą, który przez kilkanaście minut grzeje auto na własnym podwórku, albo na parkingu wspólnoty, czyli poza drogą publiczną. W takich przypadkach możemy użyć jedynie perswazji.

Reklama

Artykuł 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2112 roku o odpadach - Kto wbrew przepisowi 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny. Natomiast artykuł 379 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska - mówi o tym, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta może upoważnić podległych sobie pracowników lub funkcjonariuszy straży miejskiej do kontroli nieruchomości. 


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ATWA - niezalogowany 2018-01-28 18:58:36

    ''W Przemyślu od kilku lat do walki ze smogiem włączyła się Straż Miejska'' ?!?!?!?!Napiszcie może tylko ile to już drzew, czyli zielonych płuc miasta, zostało wyrżniętych bądź  też ''wypielęgnowanych'' przez ostatnie lata, pod czujnym okiem SM i ich tzw. eko - patrolu ?!?DRZEWA NA PIERWSZEJ LINI FRONTU DO WALKI ZE SMOGIEM? - LOVEKRAKOW.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Owen - niezalogowany 2018-01-28 19:27:40

    W zimie drzewa nie mają liści, nie oczyszczają więc powietrza.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2018-01-28 19:44:30

    on Problemem nie są drzewa, które w zimie co najwyżej mogą być przeszkodą dla pyłu, który opada na ziemię, ale to tylko w sytuacji, gdy wieje wiatr, bo jak jest cisza, to niczego to nie zmienia.  Problemem jest  na pewno brak wiedzy, ale przede wszystkim  brak wystarczających funduszy, by zamiast węglem czy drewnem palić gazem (nie jest do końca też i ekologiczny) lub prądem.  Po co bawić się w rozpalanie ognia, wynoszenie popiołu .... ale jak wielu jest stać na "ekologiczne" rozwiązania?  Co do wyrżniętych drzew, to pragnę przypomnieć, że przez wieki w miastach nie było drzew,  zaczęto się nimi interesować  pod koniec XVIII czy XIX wieku i je sadzić. Wystarczy zobaczyć stare pocztówki z Przemyśla,. Na ulicach drzew nie było wiele, albo całkowity brak. A z tą pielęgnacją ATWA czy SOIA, nie przesadzaj.  Tam gdzie mieszka i żyje człowiek, nie da się żyć jak w lesie  i trzeba niekiedy ograniczać ich wzrost.  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości