Reklama

W Przemyślu więcej rozbojów i kontroli drogowych

16/02/2018 13:30

Ww Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu odbyła się odprawa podsumowująca pracę jednostki w ubiegłym roku. Rozmowa z komendantem miejskim policji, insp. Wojciechem Kiełtyką.

Jak ocenia Pan miniony rok w mieście i powiecie?

– Dla policji najważniejsza jest ocena stanu bezpieczeństwa, a wydarzenia, którymi zajmowaliśmy się w ubiegłym roku[paywall], ani ilością, ani kategoriami nie odbiegały zbytnio od tego, co wydarzyło się w dwa tysiące szesnastym roku. Zaangażowanie naszych policjantów było na tyle duże, że wykryto wszystkich sprawców przestępstw najcięższych, czyli zabójstw, których na terenie powiatu odnotowaliśmy sześć. W dużej mierze było to efektem dobrej współpracy policjantów z prokuraturą oraz innymi instytucjami. Prowadziliśmy też cztery sprawy dotyczące zgwałceń, ale w rezultacie okazało się, że nie były to zgwałcenia, tylko tak zwane inne czynności seksualne. Natomiast trochę wzrosła liczba rozbojów, których było dwadzieścia.

Reklama

 

A co z drobniejszymi sprawami?

– W ubiegłym roku policjanci interweniowali w różnych sprawach szesnaście tysięcy osiemset czterdzieści razy. Tutaj trzeba wyjaśnić, że istnieją normy dotyczące interwencji, według których mamy wyznaczany czas na podjęcie interwencji od momentu zgłoszenia. Wynosi on dziewięć i pół minuty. Oczywiście jest to średni czas, bo należy uwzględnić odległość i czas dojazdu. Tu muszę się pochwalić, w ubiegłym roku średnio na podjęcie interwencji potrzebowaliśmy nieco ponad osiem minut. Dodam jeszcze, że w tamtym roku policjanci wylegitymowali około siedemdziesięciu tysięcy osób.

Reklama

 

Jak wyglądała sytuacja na drogach powiatu przemyskiego?

– Odnotowaliśmy tysiąc trzysta trzydzieści zdarzeń drogowych, czyli o kilkanaście więcej niż w roku dwa tysiące szesnastym. Odnotowaliśmy czterdzieści dwa wypadki, w których zginęły cztery osoby, a czterdzieści pięć zostało rannych. Na bezpieczeństwo w ruchu drogowym duży wpływ mają nasze działania. W ciągu roku przeprowadziliśmy pięćdziesiąt pięć tysięcy kontroli stanu trzeźwości kierowców, czyli o osiemnaście tysięcy więcej niż w roku szesnastym. Codziennie w mieście i na drogach powiatu pracowała ponad połowa stanu osobowego policjantów ruchu drogowego, więc staramy się, żeby – pomimo zwiększającej się liczby pojazdów – na drogach było bezpiecznie.

Reklama

 

Praca policjantów chyba nie ogranicza się tylko do ścigania sprawców?

– Duży nacisk kładziemy na profilaktykę. Policjanci spotykają się z różnymi grupami społecznymi, począwszy od przedszkolaków, studentów, skończywszy na seniorach. Tłumaczymy, jak się zachować na ulicy, na podwórku. Jak się ustrzec przed oszustami działającymi metodą na wnuczka. Mówimy o zagrożeniu narkomanią, szkolimy w zakresie postępowania ze zwierzętami. Policjanci uczą też, jak się ustrzec przed coraz częściej występującą kategorią przestępstw dokonywanych w internecie.

Reklama

 

Dziękuję za rozmowę.
JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2018-02-16 15:07:12

    A jak to się ma do twierdzenie jednego PISoBOLSZEWICKIEGO płaszczka że Polska to bezpieczny kraj ?Można POytać np. o to :http://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/przestepstwa-z-nienawisci-rpo-blaszczak-mowi-nieprawde,artykuly,422223,1.html

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kalnikow_534 2018-02-16 15:39:11

    Ta poprawa stanu bezpieczeństwa to ściganie przeciwników Kaczorlandii za protesty i napis na trawie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    soia - niezalogowany 2018-02-16 19:08:48

    WEGETARIANIE MNIEJ AGRESYWNI NIŻ MIĘSOŻERCY? - POLKI.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości