32 zł od osoby zapłacą w 2021 roku za odbiór śmieci mieszkańcy Przeworska. To 33 procent więcej niż przed rokiem. Wzrost opłat motywowano lakonicznie: podwyżką cen na instalacji w Giedlarowej oraz koniecznością zbilansowania całego systemu.
Decyzję o zmianach stawek za odbiór odpadów podjęto na posiedzeniu rady miasta 29 grudnia ubiegłego roku. O projekcie uchwały wprowadzającej podwyżkę radni nie dyskutowali. Za całe wyjaśnienie decyzji o wzroście cen wystarczyło im wystąpienie pełniącej obowiązki kierownika referatu ochrony środowiska Anny Buczek. Uzasadnienie, które przedstawiła, było nader lakoniczne[paywall].
Jak poinformowała, na kształt „śmieciowej” stawki miało wpływ kilka czynników. Wśród nich znalazły się sześcioprocentowa podwyżka ceny przyjęcia tony odpadów na instalacji w Giedlarowej. – Od stycznia 2021 roku zapowiadany jest wzrost ceny za zagospodarowanie odpadów komunalnych z 550 zł 80 gr na 585 zł 36 gr – podawała wówczas pani kierownik.
Ponadto czynnikiem kształtującym cenę „za śmieci” ma być brak konkurencji na rynku – w przetargu mającym wyłonić podmiot, który zajmie się odbiorem odpadów od mieszkańców, wpłynęła tylko jedna oferta. To wszystko, a także twardy zapis ustawy, że system gospodarki odpadami w gminie musi być hermetycznie zamknięty, a pieniędzy w nim obecnych samorząd nie może wprawdzie „podebrać” na swoje cele, ale nie może też doń dołożyć złotówki, złożyło się na nieubłagane wyliczenia.
– Cały system i całe koszty tego sytemu szacowane na rok 2021 opiewają na kwotę ponad 4,5 miliona, a szacowana aktualnie w systemie liczba mieszkańców to 12 211 – padło na sesji. W efekcie opłata za odbiór śmieci wyniesie w roku bieżącym 32 zł od osoby dla gospodarstw zamieszkiwanych przez maksymalnie 5 osób i 30 zł od osoby, w przypadku gdy dane domostwo zamieszkuje 6 i więcej osób. Wszystko to oczywiście przy założeniu segregowania odpadów – jeśli dane gospodarstwo nie spełni tego obowiązku, opłaty się podwoją. To znacząca podwyżka. W roku ubiegłym stawka bazowa wynosiła 24 zł od osoby. Opłata wzrosła więc o 33 procent.
Na tej samej sesji rady przyjęto też uchwałę dotycząca bonifikaty za kompostowniki. Władze Przeworska wyraźnie postawiły na to, by obniżyć wagę zdawanych w mieście śmieci. Ma temu sprzyjać właśnie owa bonifikata. Gospodarstwa, które zadeklarują, że odpady bio będą utylizować we własnym zakresie, mogą liczyć na obniżenie stawki za odbiór odpadów o całe 3 zł od osoby miesięcznie.
Czy będzie to wystarczająca zachęta? Trudno powiedzieć, wszak nie ma pewności, czy ci, którzy dotychczas kompostownika nie założyli, zechcą to zrobić teraz, a nie wolno zapomnieć, że mieszkańcy budynków wielorodzinnych takiej możliwości są właściwie pozbawieni.
Wraz z początkiem roku Przeworska Gospodarka Komunalna, która w tym zakresie obsługuje gród nad Mleczką, ogłosiła harmonogram odbioru odpadów. W stosunku do ubiegłego roku zmiany nie są znaczące, choć patrząc uważnie, można się dopatrzyć pewnego kuriozum.
Otóż spółka przewiduje odbiór odpadów zbieranych selektywnie, czyli tych, których powinno być najwięcej, raz w miesiącu. Także raz w miesiącu odbierana będzie frakcja bio. Z kolei odpady niesegregowane, zmieszane, a więc te, których w systemie być w zasadzie nie powinno, będą odbierane w zależności od obszaru: 2 lub 3 razy w miesiącach styczeń – marzec i listopad – grudzień i 4, a nawet 5 razy w miesiącach w okresie wiosenno-letnim, a dokładniej od kwietnia do października.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze