Reklama

W Przeworsku śmieci znów droższe. Dużo droższe

13/01/2021 16:03

32 zł od osoby zapłacą w 2021 roku za odbiór śmieci mieszkańcy Przeworska. To 33 procent więcej niż przed rokiem. Wzrost opłat motywowano lakonicznie: podwyżką cen na instalacji w Giedlarowej oraz koniecznością zbilansowania całego systemu.

Decyzję o zmianach stawek za odbiór odpadów podjęto na posiedzeniu rady miasta 29 grudnia ubiegłego roku. O projekcie uchwały wprowadzającej podwyżkę radni nie dyskutowali. Za całe wyjaśnienie decyzji o wzroście cen wystarczyło im wystąpienie pełniącej obowiązki kierownika referatu ochrony środowiska Anny Buczek. Uzasadnienie, które przedstawiła, było nader lakoniczne[paywall].

 

12 tysięcy musi udźwignąć 4,5 miliona

Jak poinformowała, na kształt „śmieciowej” stawki miało wpływ kilka czynników. Wśród nich znalazły się sześcioprocentowa podwyżka ceny przyjęcia tony odpadów na instalacji w Giedlarowej. – Od stycznia 2021 roku zapowiadany jest wzrost ceny za zagospodarowanie odpadów komunalnych z 550 zł 80 gr na 585 zł 36 gr – podawała wówczas pani kierownik.

Ponadto czynnikiem kształtującym cenę „za śmieci” ma być brak konkurencji na rynku – w przetargu mającym wyłonić podmiot, który zajmie się odbiorem odpadów od mieszkańców, wpłynęła tylko jedna oferta. To wszystko, a także twardy zapis ustawy, że system gospodarki odpadami w gminie musi być hermetycznie zamknięty, a pieniędzy w nim obecnych samorząd nie może wprawdzie „podebrać” na swoje cele, ale nie może też doń dołożyć złotówki, złożyło się na nieubłagane wyliczenia.

– Cały system i całe koszty tego sytemu szacowane na rok 2021 opiewają na kwotę ponad 4,5 miliona, a szacowana aktualnie w systemie liczba mieszkańców to 12 211 – padło na sesji. W efekcie opłata za odbiór śmieci wyniesie w roku bieżącym 32 zł od osoby dla gospodarstw zamieszkiwanych przez maksymalnie 5 osób i 30 zł od osoby, w przypadku gdy dane domostwo zamieszkuje 6 i więcej osób. Wszystko to oczywiście przy założeniu segregowania odpadów – jeśli dane gospodarstwo nie spełni tego obowiązku, opłaty się podwoją. To znacząca podwyżka. W roku ubiegłym stawka bazowa wynosiła 24 zł od osoby. Opłata wzrosła więc o 33 procent.

Reklama

 

Masz kompostownik? Zapłacisz mniej

Na tej samej sesji rady przyjęto też uchwałę dotycząca bonifikaty za kompostowniki. Władze Przeworska wyraźnie postawiły na to, by obniżyć wagę zdawanych w mieście śmieci. Ma temu sprzyjać właśnie owa bonifikata. Gospodarstwa, które zadeklarują, że odpady bio będą utylizować we własnym zakresie, mogą liczyć na obniżenie stawki za odbiór odpadów o całe 3 zł od osoby miesięcznie.

Czy będzie to wystarczająca zachęta? Trudno powiedzieć, wszak nie ma pewności, czy ci, którzy dotychczas kompostownika nie założyli, zechcą to zrobić teraz, a nie wolno zapomnieć, że mieszkańcy budynków wielorodzinnych takiej możliwości są właściwie pozbawieni.

Reklama

 

Zmieszane 4 razy, segregowane raz

Wraz z początkiem roku Przeworska Gospodarka Komunalna, która w tym zakresie obsługuje gród nad Mleczką, ogłosiła harmonogram odbioru odpadów. W stosunku do ubiegłego roku zmiany nie są znaczące, choć patrząc uważnie, można się dopatrzyć pewnego kuriozum.

Otóż spółka przewiduje odbiór odpadów zbieranych selektywnie, czyli tych, których powinno być najwięcej, raz w miesiącu. Także raz w miesiącu odbierana będzie frakcja bio. Z kolei odpady niesegregowane, zmieszane, a więc te, których w systemie być w zasadzie nie powinno, będą odbierane w zależności od obszaru: 2 lub 3 razy w miesiącach styczeń – marzec i listopad – grudzień i 4, a nawet 5 razy w miesiącach w okresie wiosenno-letnim, a dokładniej od kwietnia do października.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama