Reklama

W Siatkarskim Ośrodku Szkolnym jest miejsce dla każdej dziewczyny

07/07/2015 13:00

Są dziewczyny, które łamią stereotypy każące myśleć, że płeć piękna omija sport szerokim łukiem. Piotr Pajda, koordynator Wojewódzkiego Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego na Podkarpaciu, opowiada o działalności placówki, która cieszy się wielkim powodzeniem wśród nastolatek.

Skąd wziął się pomysł, aby w Jarosławiu powstał Siatkarski Ośrodek Szkolny?

– Jarosław od początku uczestniczy w inicjatywie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Miasto otrzymało zgodę na udział w Programie SOS, który wystartował dokładnie 1 września 2012 roku, spełniając dość wysokie kryteria i uzyskując rekomendację Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Spełniliśmy zarówno wymagania organizacyjne, szkoleniowe, jak i kadrowe. Warto dodać, że jeżeli chodzi o szkoły średnie, jesteśmy raptem jednym z 16 takich ośrodków w Polsce. Jest to bardzo prestiżowy program Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Panuje opinia, że jest to jedyne w Europie tak kompleksowe i na szeroką skalę realizowane szkolenie młodych talentów w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Uczestniczy w nim[paywall] kilkadziesiąt szkół z całej Polski, kilka tysięcy trenerów, instruktorów i nauczycieli oraz kilkanaście tysięcy zawodniczek i zawodników. W Jarosławiu Program SOS jest doskonałym uzupełnieniem strategii rozwoju piłki siatkowej dziewcząt, którego prekursorem był szanowany wieloletni szkoleniowiec Marek Stokłosa. Najbardziej utalentowana młodzież szkolona w SOS uzupełnia i kontynuuje swój rozwój również w formule klubowej, uczestnicząc w rozgrywkach o mistrzostwo Podkarpacia oraz o mistrzostwo Polski, a wychowanki SOS na poziomie seniorskim uczestniczą w rozgrywkach II ligi krajowej seniorek. Nazwa marketingowa klubu to MKS SAN-Pajda Jarosław.

Reklama

Czy w wakacje również odbywają się treningi?

– Tak. Pracujemy zarówno w roku szkolnym, jak i w wakacje. W lipcu nasze zawodniczki mają wolne. Rozpoczynamy zajęcia od 5 sierpnia. Od tego czasu będziemy pracować dwa  razy dziennie w Jarosławiu oraz na obozie wyjazdowym.

Czy młodzież wyjeżdża na turnieje, rozgrywki do innych szkół, miast. Czy są one organizowane w Jarosławiu? 

– Istnieje system rozgrywek wojewódzkich, makroregionalnych oraz ogólnopolskich w ramach Programu SOS. Nasze zawodniczki osiągają wysokie wyniki w rywalizacji klubowej, plasując się w ósemce najlepszych zespołów klubowych w Polsce, są powoływane na konsultacje szkoleniowe szerokiej kadry Polski Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Posiadamy też reprezentantki Polski uczestniczące w Mistrzostwach Europy czy przygotowaniach do Mistrzostw Świata, w tym roku kadetek. Wyjeżdżamy na turnieje ogólnopolskie i międzynarodowe. W Jarosławiu również organizujemy prestiżowe turnieje ogólnopolskie.

Reklama


fot.SOS Jarosław
Piotr Pajda z juniorkami klubu i uczennice SOS przy Zespole Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Warto dodać, że dziewczyny zdobyły V miejsce w Finale Mistrzostw Polski w kategorii młodzieży ponadgimnazjalnej.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości