Są dziewczyny, które łamią stereotypy każące myśleć, że płeć piękna omija sport szerokim łukiem. Piotr Pajda, koordynator Wojewódzkiego Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego na Podkarpaciu, opowiada o działalności placówki, która cieszy się wielkim powodzeniem wśród nastolatek.
Skąd wziął się pomysł, aby w Jarosławiu powstał Siatkarski Ośrodek Szkolny?
– Jarosław od początku uczestniczy w inicjatywie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Miasto otrzymało zgodę na udział w Programie SOS, który wystartował dokładnie 1 września 2012 roku, spełniając dość wysokie kryteria i uzyskując rekomendację Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Spełniliśmy zarówno wymagania organizacyjne, szkoleniowe, jak i kadrowe. Warto dodać, że jeżeli chodzi o szkoły średnie, jesteśmy raptem jednym z 16 takich ośrodków w Polsce. Jest to bardzo prestiżowy program Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Panuje opinia, że jest to jedyne w Europie tak kompleksowe i na szeroką skalę realizowane szkolenie młodych talentów w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Uczestniczy w nim[paywall] kilkadziesiąt szkół z całej Polski, kilka tysięcy trenerów, instruktorów i nauczycieli oraz kilkanaście tysięcy zawodniczek i zawodników. W Jarosławiu Program SOS jest doskonałym uzupełnieniem strategii rozwoju piłki siatkowej dziewcząt, którego prekursorem był szanowany wieloletni szkoleniowiec Marek Stokłosa. Najbardziej utalentowana młodzież szkolona w SOS uzupełnia i kontynuuje swój rozwój również w formule klubowej, uczestnicząc w rozgrywkach o mistrzostwo Podkarpacia oraz o mistrzostwo Polski, a wychowanki SOS na poziomie seniorskim uczestniczą w rozgrywkach II ligi krajowej seniorek. Nazwa marketingowa klubu to MKS SAN-Pajda Jarosław.
Czy w wakacje również odbywają się treningi?
– Tak. Pracujemy zarówno w roku szkolnym, jak i w wakacje. W lipcu nasze zawodniczki mają wolne. Rozpoczynamy zajęcia od 5 sierpnia. Od tego czasu będziemy pracować dwa razy dziennie w Jarosławiu oraz na obozie wyjazdowym.
Czy młodzież wyjeżdża na turnieje, rozgrywki do innych szkół, miast. Czy są one organizowane w Jarosławiu?
– Istnieje system rozgrywek wojewódzkich, makroregionalnych oraz ogólnopolskich w ramach Programu SOS. Nasze zawodniczki osiągają wysokie wyniki w rywalizacji klubowej, plasując się w ósemce najlepszych zespołów klubowych w Polsce, są powoływane na konsultacje szkoleniowe szerokiej kadry Polski Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Posiadamy też reprezentantki Polski uczestniczące w Mistrzostwach Europy czy przygotowaniach do Mistrzostw Świata, w tym roku kadetek. Wyjeżdżamy na turnieje ogólnopolskie i międzynarodowe. W Jarosławiu również organizujemy prestiżowe turnieje ogólnopolskie.

fot.SOS Jarosław
Piotr Pajda z juniorkami klubu i uczennice SOS przy Zespole Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Warto dodać, że dziewczyny zdobyły V miejsce w Finale Mistrzostw Polski w kategorii młodzieży ponadgimnazjalnej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze