Reklama

W soboty parkingi będą bezpłatne

Przemyscy radni podjęli uchwałę w sprawie likwidacji pobierania opłat parkingowych w soboty. To jednak żaden ukłon w stronę zmotoryzowanych mieszkańców miasta, a decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego, do której musieli się zastosować. Jeśli nie przegłosowaliby tej uchwały, to mogliby narazić na finansowe straty miejską kasę. Oddanie sprawy do sądu przez lotnego w prawie obywatela z postawiłoby miasto na z góry przegranej pozycji.

Nim doszło do jednomyślnego przegłosowania projektu tej uchwały, przed przemyskim magistratem odbyła się szybka konferencja prasowa przedstawicieli Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej. Prezes PKK Ryszard Miłoszewski stwierdził, że to, co proponowała i o co apelowała przez długi czas kongregacja naraz może zostać wprowadzone. – To, o co prosiliśmy tyle czasu, było ponoć złe. Teraz się okazuje, że jednak było dobre i zgodne z prawem. Nie mam pojęcia, dlaczego tak się dzieje. Z tego, co mi wiadomo i o tym cały mówiliśmy wielokrotnie, w większości miast w Polsce parkingi w soboty są bezpłatne – powiedział[paywall].

Wiceprezes PKK Maciej Dębicki: – W zeszłym roku przygotowywaliśmy projekt uchwały nad obniżeniem kwoty za pierwszą godzinę parkowania do złotówki oraz za zniesieniem opłat w soboty. W tej sprawie porozumieliśmy się z Klubem Radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Porozumienia dla Przemyśla. 24 września zeszłego roku miało odbyć się głosowanie nad naszym pomysłem podczas sesji. Jednak do niego nie doszło, gdyż radny Iwaneczko wniósł projekt poprawek, co wywróciło do góry nogami nasz projekt. Niestety, za soboty nadal należało płacić na parkingach. Dzisiaj władze i radni mówią, że wprowadzają darmowe parkowanie w soboty z myślą o dobru mieszkańców. Pusty śmiech! Oni tego nie robią dlatego, że chcą ułatwić mieszkańcom życie, ale dlatego, że w całej Polsce sądy administracyjne wydają wyroki, które nakazują znoszenie opłat parkingowych w soboty. Ponadto wracamy do postulatu złotówki za godzinę parkowania.

Reklama

Paraliż miasta w soboty?

Projekt uchwały przeszedł, ale wątpliwości tym razem miał radny Ryszard Kulej (SLD). – Jestem sceptyczny co do tego projektu. Ujmujemy z budżetu miasta sporo pieniędzy. Wychodzimy tym projektem przed orkiestrę. Zniesienie opłat w soboty spowoduje totalny paraliż miasta w tym dniu – stwierdził.
– Wyrok NSA nie przymusza nas do zmian, ale jeśli ktoś zaskarżyłby pobieranie opłat w soboty, to sąd wytknie nam ten błąd – powiedział zastępca prezydenta miasta Grzegorz Hayder.
W 2015 roku łączna kwota za opłaty parkingowe, która zasiliła miejski budżet wyniosła 1 mln 200 tys. zł. Za soboty była to kwota między 100 a 130 tys. zł.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama