Reklama

W szpitalu miejskim powstanie hospicjum [WIZUALIZACJA]

14/03/2016 16:07

Jest pomysł na zagospodarowanie jednego z pustych obiektów na terenie szpitala przy ul. Słowackiego. W charakterystycznym budynku z wieżyczką ma powstać Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze „Betania” im. św. Łazarza.

Budynek od kilku lat stoi pusty. Wcześniej był tu m.in. oddział wewnętrzny szpitala wojskowego, później w jednym z pomieszczeń stacjonowały Wojskowe Służby Informacyjne.
Planowane centrum będzie działać pod egidą stowarzyszenia katolickiego Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy. W Przemyślu skupia ono obecnie ponad 50 członków i kandydatów. Ciągle przybywają nowi.

Rehabilitacja dla wszystkich

Na piętrze znajdzie się część hospicyjna[paywall], a  na parterze oddział pobytu dziennego. W planie jest również stworzenie działu rehabilitacji, która będzie świadczyć pomoc nie tylko dla podopiecznych ośrodka, ale również dla pacjentów z zewnątrz. Przewidywany jest także niewielki pododdział hospicjum dla dzieci. – Są także inne ciekawe pomysły na zagospodarowanie tego obiektu – mówi Wiesław Morawski, wiceprezes zarządu stowarzyszenia Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy.
W środku nie zabraknie kaplicy i możliwości uczestniczenia w nabożeństwach. – Powołane do życia dzieło będzie miejscem pracy dla kilkudziesięciu osób. Przewiduje się również włączenie w nie sióstr zakonnych – zapowiada W. Morawski.
Dawna sala gimnastyczna zostanie zagospodarowana na salę tradycji rycerskiej Zakonu Rycerskiego Szpitalnego św. Łazarza (Lazarytów), czyli nawiązującej do jego 1000-letniej historii. Byłaby to równocześnie sala konferencyjna i sala szkoleń dla wolontariuszy.
Stowarzyszenie chce szkolić młodzież z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a nawet stworzyć własną drużynę ratowniczą. – Jej znakiem rozpoznawczym będzie zielony krzyż maltański. Taka drużyna istnieje w Krośnie i radzi sobie bardzo dobrze – opowiada W. Morawski.

Otwarcie za 3 lata?

Formalności związane z przekazaniem obiektu są na ostatniej prostej. – Inicjatywą zainteresowane są władze miasta oraz dyrekcja szpitala. Potrzebę stworzenia takiego ośrodka dostrzega również urząd marszałkowski – mówi W. Morawski.
– Jest to niesamowite wyzwanie. Chcemy zrobić coś wielkiego, początkowo nie mając ani złotówki. Wszystko robimy pro publico bono i gdzie to możliwe non profit, czyli zupełnie za darmo – dodaje.
Stowarzyszenie jest otwarte na nowych członków, przyjaciół i wolontariuszy oraz na pomysły związane z rozwiązaniami organizacyjno-technicznymi. Potrzebne będą też pieniądze. – Po przekazaniu budynku przyjdzie czas na przygotowanie planu zagospodarowania obiektu, który będzie potrzebny do starania się o dofinansowanie unijne z różnych programów – wyjaśnia W. Morawski. – Rewitalizację  budynku, który jest zabytkiem, z pewnością wspomoże wojewódzki konserwator zabytków – dodaje.
Pomysłodawcy wierzą w powodzenie swojego dzieła. Przewidują, że ma szansę na rozpoczęcie działalności za 3 lata.
Aby pozyskać początkowe środki, w niedzielę, 17 kwietnia zorganizowana zostanie akcja – kwesta Pola Nadziei. Szczegóły tego wydarzenia będą znane niebawem.


fot.Paweł Bugira
Tak budynek wygląda obecnie.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2016-03-14 18:28:56

    Czy wiadomo coś kto ma udziały  w tym bractwie rycersko-katolickim?Czy to biznes będzie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dosc - niezalogowany 2016-03-15 03:13:28

    pewnie choma bo kto. budynki puscic za grosze i sie nachapac , znajac zycie prywatne bedzie bo na szpital stojacy z boku kasy nie ma oddziały zamykaja. cala polityka jak zawsze

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    M - niezalogowany 2016-03-15 11:45:23

    Hospicjum w Przemyślu jest potrzebne, bez względu na to kto na nim zarobi.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama