Blisko 300 uczniów uczestniczyło w środę, 1 kwietnia, w akcji pod hasłem „Razem w spektrum w Piątce!”, zorganizowanej w murach Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bohaterów Września w Przemyślu, nawiązującej do przypadającego dzień później Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W placówce gościli m.in. przedstawiciele „Stowarzyszenia Razem w Spektrum” z Pruszkowa, którego misją jest wspieranie osób w spektrum i ich rodzin.
Wspieranie uczniów w spektrum autyzmu w szkole musi opierać się na integracji, akceptacji i indywidualnym podejściu. Kluczowe jest dostosowanie metod nauczania, zaangażowanie nauczycieli wspomagających oraz edukacja całej szkolnej społeczności. A wszystko po to, by burzyć stereotypy. Przy odpowiednim wsparciu dzieci ze spektrum autyzmu mogą z powodzeniem uczestniczyć w życiu klasy, rozwijać swoje talenty i budować relacje z rówieśnikami. Przekonywano o tym w przemyskiej „Piątce”, ucząc uczniów akceptacji dla odmiennego sposobu funkcjonowania, komunikacji czy postrzegania świata.

– Coraz większa świadomość społeczna i medyczna powoduje, że mamy coraz więcej zdiagnozowanych uczniów z autyzmem, którzy muszą się nauczyć żyć w społeczeństwie. To wymaga i od nas, kadry, jak i od rodziców większego zaangażowania, wzajemnej otwartości i współpracy – mówi dyrektor SP nr 5 w Przemyślu Anna Dorociak.
Jak dodaje, na przestrzeni lat uczniów z autyzmem w szkołach przybywa (w SP 5 uczy się ich obecnie nieco ponad 30), co wymaga dodatkowej kadry w postaci nauczycieli współorganizujących proces kształcenia.
– Autystyk funkcjonuje i patrzy na świat nieco inaczej. Kiedyś, lata temu, takie dziecko często uznawane było jako niegrzeczne, niepotrafiące sobie radzić w szkole. Dziś mamy wiedzę i metody pracy oraz terapii pomagające takim dzieciom zafunkcjonować w społeczeństwie, co więcej wiemy, że takie, a nie inne ich zachowania z czegoś wynikają. Dlatego naszym zadaniem jest im w tym pomóc. Bycie autystykiem to tak naprawdę ciężka praca z samym sobą i ze swoimi ograniczeniami, ale też i nasza praca z tymi ludźmi, dlatego tak ważne jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Inny sposób funkcjonowania nie zamyka okna na świat, po prostu otwiera je w innych aspektach – wyjaśnia ideę akcji dyrektor przemyskiej „Piątki”.
Koordynująca szkolną inicjatywę Urszula Kaniowska, na co dzień nauczyciel wspomagający w SP 5, zaznacza, że każde dziecko, które ma zdiagnozowany autyzm, funkcjonuje nieco inaczej. U jednych problem objawia się w zakresie późnego rozwoju mowy, u innych nadaktywnością, trudnością w skupieniu uwagi, w kontaktach społecznych czy brakiem potrzeby przytulania się.

– Najważniejsze jest, by rozwój dziecka obserwować i jeśli coś nas zaniepokoi, nie zwlekać z wizytą w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Pamiętajmy, że im szybsza diagnoza, tym szybciej szkoła będzie mogła wdrożyć właściwe działania wespół ze współpracującymi instytucjami. Terapia, szkolne zajęcia rewalidacyjne pozwolą dziecku lepiej funkcjonować na etapie szkolnym, a także później, w dorosłym już życiu – mówi.
I dodaje, że w szkolnej akcji chodzi też o przełamanie bariery w postaci braku tolerancji, braku wystarczającej wiedzy na temat autyzmu czy nawet strachu.
Istotną częścią szkolnej akcji były warsztaty i prelekcje prowadzone przez członków „Stowarzyszenia Razem w Spektrum” z Pruszkowa. Uzupełniły je gry planszowe, zajęcia artystyczne i inne formy wspólnej zabawy i edukacji, mające służyć integracji całej szkolnej społeczności, które zrealizowano z udziałem organizacji z Pruszkowa, ale też lokalnych stowarzyszeń, takich jak: „Piątka na szóstkę”, „Pik Pionki i Karty” oraz „Gry i Fantastyka”, jak również nauczycieli SP 5.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze