Reklama

Warto szkolić małych ratowników

15/06/2019 18:30

Od 10 lat ratownicy medyczni z Przemyśla prowadzą szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla uczniów klas 1 – 3 w Szkole Podstawowej nr 16 w Przemyślu. – Dzieci potrafią zareagować bardzo odpowiedzialnie, czasem lepiej niż dorośli – zaznaczają ratownicy. Życie pokazuje, że mają rację.

80 uczniów podeszło do egzaminu „Małego Ratownika”, który był podsumowaniem całorocznych zajęć prowadzonych przez ratowników Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Współpraca tej instytucji ze szkołą trwa od 10 lat, a więc od momentu, gdy ratownictwo było jeszcze w strukturach szpitala wojewódzkiego. Zainicjowała ją i kontynuuje do dziś nauczycielka Katarzyna Kwolek, która poświęca swój czas na zajęcia z dziećmi z nauki pierwszej pomocy.

Komisji[paywall] egzaminacyjnej przewodniczył dyrektor pogotowia Rafał Kijanka. Wszyscy zdali i otrzymali specjalne dyplomy.

Reklama

– Doniesienia medialne potwierdzają, że nawet kilkulatek potrafi odpowiednio zareagować i wezwać karetkę do poszkodowanego. To już jest udzielenie pomocy. Dzieci sprawnie przyswajają taką wiedzę – mówi Marek Janowski, rzecznik przemyskiego pogotowia.

O sytuacjach, kiedy dzięki odpowiedniej reakcji malucha, uratowano czyjeś życie, słyszymy stosunkowo często. Zazwyczaj dotyczy to najbliższych małego bohatera, ale czasem również obcych. Tak było w lutym br. w Kołobrzegu, gdy chłopiec szybko powiadomił policjantów o zasłabnięciu przechodnia. U mężczyzny nastąpiło zatrzymanie krążenia i tylko natychmiastowa pomoc uratowała mu życie. Odpowiednia edukacja w domu, przedszkolu lub szkole sprawia, że dzieci zachowują się bardzo odpowiedzialnie. M. Janowski zauważa, że dzieci nie kalkulują i nie panikują. Jeżeli zetknęły się z jakąś sytuacją, np. na zajęciach w szkole, w razie potrzeby radzą sobie bardzo dobrze, czasem nawet lepiej niż dorośli. Pamiętajmy, że w sytuacji zagrożenia życia lepiej zrobić cokolwiek niż nie robić nic.

Reklama

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu prowadzi zajęcia z pierwszej pomocy także w innych szkołach. 30 maja szkolenie przeprowadzono w Szkole Podstawowej nr 14. – Jesteśmy chętni do regularnej współpracy z innymi szkołami – zapewnia M. Janowski, dodając, że w przygotowaniu jest autorski program szkoleniowy. Stacja czeka na odpowiedź ogólnopolskiej fundacji, którą zaprosiła do współpracy.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama