Reklama

Wciąż nie ma wykonawców wymiany kotłów. Co dalej z „Ekologicznym Przemyślem”?

Najpierw był nabór chętnych, właścicieli nieruchomości z terenu miasta, którzy po wniesieniu tzw. wkładu własnego, mieli otrzymać dotację m.in. na wymianę kotłów c.o. lub przyłączenie do sieci ciepłowniczej. Od dokładnych wyliczeń zależało właściwe wypełnienie wniosku. 27 maja 2019 r. doszło do podpisania umowy między prezydentem miasta Wojciechem Bakunem a wicemarszałkiem województwa podkarpackiego Piotrem Pilchem na unijne dofinansowanie projektu „Ekologiczny Przemyśl – wymieniamy źródła ciepła”. Niestety utknął on w martwym punkcie – chętni do zrealizowania go co prawda są, ale oferują bardzo wygórowane ceny.

Rozmowa z naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Przemyślu Beatą Bielecką.

 

Co sprawiło, że dwa dotychczasowe postępowania przetargowe na realizację projektu „Ekologiczny Przemyśl” zostały unieważnione?

– Przetargi, które do tej pory zostały przeprowadzone, nie zostały rozstrzygnięte z uwagi na kwoty, jakie zaoferowali dostawcy urządzeń. Kwoty, które znacznie przekraczały środki finansowe zabezpieczone na realizację zadania. Przypominam, że kwota przeznaczona na dostawę nowych źródeł ciepła to pieniądze mieszkańców, tak zwany wkład własny oraz dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego[paywall]. Dla przykładu podam, że oferowana cena dostawcy kotłów na biomasę z ostatniego przetargu wynosiła 1 milion 115 tysięcy 226 złotych 66 groszy i była większa od przewidzianej w projekcie o 339 tysięcy 138 złotych 66 groszy. Przygotowanie postępowań przetargowych zajęło nam sporo czasu głównie ze względu na rezygnację uczestników, prośby o zamiany instalacji grzewczych, opóźnienie i nieterminowe dostarczenie informacji i niezbędnych dokumentów przez mieszkańców. Powodowało to między innymi konieczność przeprowadzenia kolejnych naborów uzupełniających czy konieczność przygotowywania wniosków o zmianę zakresu rzeczowego projektu. Te musiał rozpatrzyć i zaakceptować Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Nie bez znaczenia jest fakt, że to największy tego typu projekt w województwie podkarpackim, obejmujący ponad 700 gospodarstw domowych.

Reklama

Czy wcześniej badaliście rynek tej branży, aby dowiedzieć się, czy ktokolwiek byłby zainteresowany realizacją tego projektu?

– Każdorazowo przed wszczęciem procedury przetargowej dokonujemy analizy cen rynkowych, aktualnych cenników producentów urządzeń, szacowana jest też wartość kosztorysowa. To określa, aktualizowany kwartalnie, katalog Sekocenbud, publikowany przez Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa.

Kiedy odbyły się przetargi? Jakie kolejne kroki zostaną podjęte, aby znaleźć wykonawcę?

Reklama

– 24 kwietnia ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie, dostawę oraz montaż kondensacyjnych kotłów gazowych, a 6 maja na dostawę oraz montaż kotłów na biomasę. Dzień wcześniej, 5 maja, ponownie ogłosiliśmy przetarg na dostawę oraz montaż kotłów na ekogroszek.

Ile osób z Przemyśla zgłosiło swój akces i ile pieniędzy musiały wpłacić (tzw. wkładu własnego). W ilu gospodarstwach wymienione zostaną kotły?

– Projekt dotyczy wymiany źródeł ciepła w 720 gospodarstwach domowych. W Przemyślu wsparcie uzyska łącznie: 140 budynków jednorodzinnych, które wyposażone zostaną w 140 kotłów, w tym: 93 kotły na gaz, 32 na biomasę, 15 na ekogroszek. 41 budynków wielorodzinnych zostanie podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wkład własny mieszkańców uzależniony jest od konkretnego rodzaju urządzenia grzewczego i wynosi minimum 15 procent wartości netto urządzenia plus podatek VAT. Łączna wartość tego projektu to 12 milionów złotych, w tym 9 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Realizacja projektu została zaplanowana na lata 2019 – 2022.

Reklama

Jest połowa maja. Zdaje się, że do końca tego roku zadanie musi zostać zrealizowane i rozliczone. Na razie nie ma nawet wykonawcy... Zdążycie?

– Realizacja zadania zaplanowana jest do końca sierpnia 2022 r. Niemniej jednak chcielibyśmy instalacje grzewcze – kotły gazowe, kotły na biomasę i kotły na ekogroszek zakończyć w tym roku. Mamy nadzieję, że się to uda. Najważniejszą kwestią, tylko i aż, jest to, aby do przetargu zgłosił się wykonawca, który zaoferuje nam rozsądne ceny.  Natomiast w kolejnych latach realizacji projektu planowana jest budowa przyłączy ciepłowniczych i wykonanie pozostałych prac niezbędnych do podłączenia budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości