Choć od pożaru warsztatów przy ul. Mariackiej minęło ponad 3 miesiące, wciąż nie wiadomo, co było przyczyną zdarzenia. Nie są również znane przyszłe losy obiektu – jego całkowite wyburzenie nie jest wcale oczywiste.
Okazuje się, że do wydania opinii na temat przyczyn pożaru jest jeszcze daleka droga. – Ze względu na zagrożenie zawaleniem budynku nie można było wykonać na miejscu zdarzenia szczegółowych oględzin z udziałem biegłych i zabezpieczyć do dalszych badań kryminalistycznych przedmiotów, od których mógł się rozpocząć pożar. Uzyskana zgoda nadzoru budowlanego pozwoli zespołowi specjalistów, działających pod nadzorem prokuratora, przystąpić do oględzin i zabezpieczenia śladów – mówi Marta Pętkowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.
Od pożaru minęło ponad 3 miesiące. Czy to nie ma wpływu na ocenę dowodów?[paywall] – Dla specjalistów nie ma to większego znaczenia. W tym czasie nikt nie wchodził na zabezpieczony teren, zatem nie usunięto śladów – odpowiada M. Pętkowska.
Rzecznik prokuratury dodaje, że wszyscy świadkowie zostali przesłuchani, a duża część dokumentacji dotycząca nieruchomości jest zabezpieczona.
Nie wiadomo również, co czeka zrujnowany budynek. – Postępowanie nie jest zakończone, ponieważ stanowiska nie zajął jeszcze konserwator zabytków. Ekspertyza zakłada, że część środkowa obiektu nadaje się do rozbiórki, ale konserwatorzy skłaniają się do tego, żeby ją pozostawić i odbudować – informuje Krzysztof Piątek, naczelnik Wydziału Inspekcji i Kontroli w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie.
Z oceny przeprowadzonej przez uprawnioną osobę wynika, że był to przedostatni tego typu budynek na Podkarpaciu. Jeszcze jeden stoi w Rzeszowie, ale zachował się w gorszym stanie.
Niewykluczone, że budynek zostanie zburzony i odbudowany z wykorzystaniem zachowanych elementów. – Jest również możliwość odbudowy z użyciem nowych materiałów i jednoczesne wyeksponowanie kilku elementów, które pozostały. Stosunkowo mało ucierpiały dwa elementy zewnętrzne, zwieńczające tę halę z dwóch stron – mówi K. Piątek.
Decyzja o odbudowie budynku, choć może wartościowa ze względów historycznych, z pewnością przysporzy dodatkowych kłopotów. Trudno przypuszczać, żeby PKP miało pieniądze na tak drogą inwestycję. Trudniej będzie również sprzedać lub wydzierżawić obiekt z obostrzeniami konserwatorskimi. Jak wiadomo, inwestorzy nie chcą mieć konserwatora na karku, bo wtedy łatwiej jest prowadzić budowę lub remont.
Trwająca wciąż procedura to również problem dla poszkodowanych – zarówno właścicieli istniejących tam zakładów, jak i ich klientów, którzy stracili swoje auta. Dopóki na teren nie można wejść, nie można również oszacować wszystkich strat i nawet wyrejestrować spalonych pojazdów.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Bo o to chodzi Bakcylowi. On tylko czeka, już ma plan, jak ten teren zagospodarować. Jeden WIELKI hipermarket Potruś Pen. Takie ma wizje! Che zrobić konkurencję dla Lidla i Biedronki.
Mam nadzieję, ze ta rudera wkrótce sama runie i przestanie straszyć i szpecić okolicę (i tak już nie najładniejszą).
Ziemia Obiecana , znacie ten film . Tam też nie było wiadomo dlaczego palą się fabryki i co było przyczyną pożaru
panie niby honorowy żaosne to jest jak było się ubekiem
Ukraińska sieć to przejmie, tak czuję w kościach i tak wróble ćwierkają w kamienicy Rynek 1
to moze sam cos tam otworzysz...typowy sfrustrowany...sam nie zrobi, drugiemu nie da....zawiść, złośliwość, zazdrość...spalisz sie malutki człowieku...krytykować i narzekać każdy potrafi...ale zrobić coś już nie dajesz rady...
Komuś baaaardzo zależy na opóźnianiu śledztwa i dojściu do prawdy. Powinno powołać się z innej części kraju śledczych z prokuratorem na czele.Za małe to miasto i za dużo znajomych.
A czy z mojego wpisu wynika krytyka lub narzekanie? Ja tylko o faktach wspominam pieniaczu.
Bo o to chodzi Bakcylowi. On tylko czeka, już ma plan, jak ten teren zagospodarować. Jeden WIELKI hipermarket Potruś Pen. Takie ma wizje! Che zrobić konkurencję dla Lidla i Biedronki.
Mam nadzieję, ze ta rudera wkrótce sama runie i przestanie straszyć i szpecić okolicę (i tak już nie najładniejszą).
Ziemia Obiecana , znacie ten film . Tam też nie było wiadomo dlaczego palą się fabryki i co było przyczyną pożaru